Reklama
Řidičův chleba

Tohle jsou nejméně spolehlivé tříleté ojetiny: Nevede se Dacii, potíže má i Ford nebo Volkswagen

Koupit si mladou ojetinu zní lákavě, ale záruka bezproblémového provozu to být nemusí
Zdroj: Tiskový servis TÜV

V nejnovějším žebříčku spolehlivosti německého TÜV Reportu se tentokrát zaměříme na nejmladší kategorii ojetých vozidel s věkem od tří do čtyř let. A rovnou na jeho "ocas." Podíváme se na patnáct modelů, které mají největší problémy uspět na německých stanicích technické kontroly. Koeficient poruchovosti vyjadřuje procento aut, které neprošly STK z důvodu vážných nedostatků a museli se na ni dostavit znovu. Pokud tedy pošilháváte po zánovní autě po prvním majiteli, v těchto případech byste měli být ostražití.

Poruchy kvůli nekvalitě

Technici TÜV tvrdí, že hlavní příčinou poruch je nedostatečná kvalita některých komponent, které umí pokazit image i jinak vcelku kvalitnímu autu. A pak je zde velký počet ujetých kilometrů v případě typických manažerských limuzín, tedy většinou služebních aut, která absolvují i dvojnásobnou porci kilometrů ve srovnání se soukromými vozidly. Zanedbatelný není ani aspekt péče o vozidlo ze strany majitelů. Zde platí, že na něj doplácejí zejména modely z nižší části cenového spektra, protože ten, kdo si nerad kupuje drahé auto, také nerad navštěvuje servis.

Například u takové Dacie se setkává hned několik nepříznivých faktorů. Nekvalitní komponenty, slabá péči a relativně vysoký nájezd. Takže není překvapením, že v patnáctce nejhorších najdeme hned pět jejích modelů, což znamená celé portfolio. Nejhorším, a to nejen z Dacií, je SUV Duster s koeficientem poruchovosti 11,1. Ale i Sandero, Logan, Lodgy nebo Dokker spojují problémy se světly, s únikem oleje. Duster přidává i neduhy se zavěšením kol. Podobně je to s Fiatem Punto a Pandou, které trápí světla a brzdy.
Reklama

V potížích i těžší kalibr

Problémy v dané kategorii však nemají jen cenově dostupné modely. Až třemi zástupci přispěl Ford, protože v žebříčku má Mondeo, Galaxy i S-Max, tedy modely postavené na shodné platformě. Jejich nevýhodou je vysoký nájezd kilometrů. Zatímco taková Panda najezdí za čtyři roky jen 32 000 km, Mondeo až 74 000, přičemž jeho sourozenci ho následují. Všechny Fordy trápí světla, brzdy a únik oleje. A to se na německých STK neodpouští.

Nemilým překvapením je i přítomnost japonské Mazdy 6, která je na tom hůře než Sandero či Panda! To jen dokazuje, že japonská kvalita nemusí být "zákonem". A chybět nemůže ani VW Sharan, černá ovce koncernu Volkswagen, který toho také hodně najezdí (pokud zrovna jedzí), což dá zabrat zejména jeho citlivému podvozku. Najdeme zde také praktické dodávky Citroën Berlingo a Renault Kangoo, jenže je to logické, protože jejich pracovní život není lehký. Hůř se však vysvětluje přítomnost Citroënu C4 Cactus. Automobilka ho sice vyvíjela s ohledem na cenu, ale praskání pružin, rychlé opotřebení brzdových kotoučů a úniky oleje to neomlouvá. Pokud se vám tedy jeho extravagantní design líbí, rozhodně nejprve navštivte servis. Vlastně se všemi patnácti modely, pokud vám některý z nich padl do oka.

Přehled jednotlivých potížistů najdete po kliknutí na tlačítko "PROHLÉDNOUT" níže.

Diskuze

Eduard Drda - 09.01.2022 01:39:45
Dá se ještě vůbec věřit ADACu? Vždy byli uplatní a žebříčky spolehlivosti sestavovali podle toho jak kdo zaplatil. í? Vždy byli uplatní a žebříčky spolehlivosti
Rosťa - 02.10.2021 23:46:20
Bláboly. Německý test autobild po 100000km a Dacia lodgy druhé nejspolehlivější auto a teď je nejhorší? Potřebujete zvednout prodeje škody že?

Ojetá Škoda Superb 3. generace se stala modlou českých rodin. V žebříčcích spolehlivosti ale nezáří

Manažerské škodovky se z firem přesouvají mezi lidi, kteří po nich prahnou. Passat táhne méně
30.05.2021 20:31
|
13
Reklama

Ojetý Opel Mokka může mít proti konkurenčním malým SUV zásadní výhodu. A boduje spolehlivostí

Není vzorem úspornosti ani neoslní jízdními vlastnostmi, přesto lze německé auto doporučit
12.05.2021 14:26
|
3

Sháníte spolehlivou, levnou a dobře jezdící ojetinu velikosti Škody Fabia? Máme tři desetileté tipy

Japonci neradi něco mění, když to funguje. A stejně to mají i u městských aut, která vypiplali
15.07.2020 08:15
|
0

Neřídím se předpisy, když nedávají smysl, říká v rozhovoru nový testman Autosalonu Pavel Liška

Známý herec přiznává, že si občas jede podle svého. Za klasického motorkáře se rozhodně nepovažuje
28.09.2022 09:01
|
5

Yamaha začíná šlapat do čtyřkolek. Na českém trhu představila širokou modelovou paletu

Testovali jsme klasické pracovní čtyřkolky i pracovní SSV modely s volantem a ryzí závoďák
27.09.2022 10:55
|
3
Reklama

Test motorky: Aprilia Tuono 660 Factory vás nezabije, ale posílí vaše dovednosti na silničním biku

Kříženec naháče a ryzí silnice zcela naplňuje pověst o vášnivém temperamentu italských žen
25.09.2022 19:21
|
0

Retro: Škoda 400 Xena byla posledním pokusem o záchranu Liazu. Zákazníci za ni museli platit předem

Peníze za každý prodaný tahač si obratem rozebírali zaměstnanci, kterým krachující továrna dlužila
24.09.2022 08:41
|
27
Reklama
Autosalon TV