Reklama
Řidičův chleba

Tohle jsou nejméně spolehlivé tříleté ojetiny: Nevede se Dacii, potíže má i Ford nebo Volkswagen

Koupit si mladou ojetinu zní lákavě, ale záruka bezproblémového provozu to být nemusí
Zdroj: Tiskový servis TÜV

V nejnovějším žebříčku spolehlivosti německého TÜV Reportu se tentokrát zaměříme na nejmladší kategorii ojetých vozidel s věkem od tří do čtyř let. A rovnou na jeho "ocas." Podíváme se na patnáct modelů, které mají největší problémy uspět na německých stanicích technické kontroly. Koeficient poruchovosti vyjadřuje procento aut, které neprošly STK z důvodu vážných nedostatků a museli se na ni dostavit znovu. Pokud tedy pošilháváte po zánovní autě po prvním majiteli, v těchto případech byste měli být ostražití.

Poruchy kvůli nekvalitě

Technici TÜV tvrdí, že hlavní příčinou poruch je nedostatečná kvalita některých komponent, které umí pokazit image i jinak vcelku kvalitnímu autu. A pak je zde velký počet ujetých kilometrů v případě typických manažerských limuzín, tedy většinou služebních aut, která absolvují i dvojnásobnou porci kilometrů ve srovnání se soukromými vozidly. Zanedbatelný není ani aspekt péče o vozidlo ze strany majitelů. Zde platí, že na něj doplácejí zejména modely z nižší části cenového spektra, protože ten, kdo si nerad kupuje drahé auto, také nerad navštěvuje servis.

Například u takové Dacie se setkává hned několik nepříznivých faktorů. Nekvalitní komponenty, slabá péči a relativně vysoký nájezd. Takže není překvapením, že v patnáctce nejhorších najdeme hned pět jejích modelů, což znamená celé portfolio. Nejhorším, a to nejen z Dacií, je SUV Duster s koeficientem poruchovosti 11,1. Ale i Sandero, Logan, Lodgy nebo Dokker spojují problémy se světly, s únikem oleje. Duster přidává i neduhy se zavěšením kol. Podobně je to s Fiatem Punto a Pandou, které trápí světla a brzdy.
Reklama

V potížích i těžší kalibr

Problémy v dané kategorii však nemají jen cenově dostupné modely. Až třemi zástupci přispěl Ford, protože v žebříčku má Mondeo, Galaxy i S-Max, tedy modely postavené na shodné platformě. Jejich nevýhodou je vysoký nájezd kilometrů. Zatímco taková Panda najezdí za čtyři roky jen 32 000 km, Mondeo až 74 000, přičemž jeho sourozenci ho následují. Všechny Fordy trápí světla, brzdy a únik oleje. A to se na německých STK neodpouští.

Nemilým překvapením je i přítomnost japonské Mazdy 6, která je na tom hůře než Sandero či Panda! To jen dokazuje, že japonská kvalita nemusí být "zákonem". A chybět nemůže ani VW Sharan, černá ovce koncernu Volkswagen, který toho také hodně najezdí (pokud zrovna jedzí), což dá zabrat zejména jeho citlivému podvozku. Najdeme zde také praktické dodávky Citroën Berlingo a Renault Kangoo, jenže je to logické, protože jejich pracovní život není lehký. Hůř se však vysvětluje přítomnost Citroënu C4 Cactus. Automobilka ho sice vyvíjela s ohledem na cenu, ale praskání pružin, rychlé opotřebení brzdových kotoučů a úniky oleje to neomlouvá. Pokud se vám tedy jeho extravagantní design líbí, rozhodně nejprve navštivte servis. Vlastně se všemi patnácti modely, pokud vám některý z nich padl do oka.

Přehled jednotlivých potížistů najdete po kliknutí na tlačítko "PROHLÉDNOUT" níže.

Diskuze

Vladislav - 02.07.2021 13:02:13
Kdyz neco "reknou nemci" tak je mi vepred jasne, ze to bude zakerny samoliby grc..vime co jsou nemci zac! A dristy TUV a ADAC maji hodnotu hospodske urazky.. Ja se rozhlednu po firemni flotile ruznorodejch vozu a mam jasno v tom, co jsou jake znacky zac
Pandrhola - 02.07.2021 14:34:00
Nádherná nová hláška-mlada ojetina.

Ojetá Škoda Superb 3. generace se stala modlou českých rodin. V žebříčcích spolehlivosti ale nezáří

Manažerské škodovky se z firem přesouvají mezi lidi, kteří po nich prahnou. Passat táhne méně
30.05.2021 20:31
|
12
Reklama

Ojetý Opel Mokka může mít proti konkurenčním malým SUV zásadní výhodu. A boduje spolehlivostí

Není vzorem úspornosti ani neoslní jízdními vlastnostmi, přesto lze německé auto doporučit
12.05.2021 14:26
|
1

Sháníte spolehlivou, levnou a dobře jezdící ojetinu velikosti Škody Fabia? Máme tři desetileté tipy

Japonci neradi něco mění, když to funguje. A stejně to mají i u městských aut, která vypiplali
15.07.2020 08:15
|
0

Komentář: Kupovat auta pro zábavu ztrácí smysl. Jdi do motorky

V jedné stopě jsem znovu nalezl to, co jsem ve dvou dávno ztratil
23.07.2021 07:51
|
0

Poklady stodol a garáží: Škoda Felicia bývala v 90. letech stejným hitem jako dovolená v Bibione

Poslední autorsky vyvinutá Škoda se přestala vyrábět před dvaceti lety, dnes stojí pár korun
18.07.2021 08:25
|
9
Reklama

Tohle jsou podle TÜV nejspolehlivější ojetiny do 130 000 korun. Škodu ani Dacii mezi nimi nehledejte

Německý´TÜV Report připravil žebříček spolehlivosti ojetin ve velmi sledované cenové hladině
16.07.2021 16:48
|
1

Zůstatková hodnota elektromobilů prudce klesá. Už několikaletá auta jsou prakticky bezcenná

Nůžky mezi kupní cenou a tou, za kterou jste schopní elektroauto prodat, se drasticky rozevírají
14.07.2021 08:32
|
27
Reklama
Autosalon TV