Reklama
Nová auta

Osobáku pro sedm lidí za rozumné peníze by byla škoda. Test Dacie Lodgy 1.5 dCi 85 kW Stepway

Tohle auto nabízí variabilitu rodinného MPV v kabátku SUV. Testovaná verze stála přibližně 450 tisíc
Zdroj: Bart Běhal

Dacia stále hledá auto, které by vyhovělo trendu čím dál populárnějších SUV, přitom neztratilo nic z praktičnosti kategorie MPV a cenové výhodnosti končícího Loganu MCV, a navíc nabídlo co nejnižší emise. A přitom ho už dávno má! Testovaná Dacia Lodgy Stepway 1.5 dCi Celebration nabídne za celkem rozumné peníze sedm míst pro posádku, díky oplastování a vyšší světlé výšce strčí na polní cestě do kapsy ledajaké SUV a naftový motor vypouští celkem příznivé emise 109 až 115 g CO2 na 1 km. Nesly se nepotvrzené zprávy, že Lodgy nejen v Česku skončí, ale podle posledních informací z českého zastoupení značky se bude prodávat minimálně ještě příští rok, a pak by měl přijet nástupce.

Nejlevnější sedmimístné auto v Česku

Za vším hledej design. Dacia Lodgy představená v roce 2012 moc krásy nepobrala ani v porovnání se svými rumunskými sourozenci, takže její globální prodej zůstává za očekáváním a kopírují to i výsledky na trhu českém. Zatímco Duster, Dokker, Sandero i Logan hlavně díky kombíku MCV patří mezi 25 nejoblíbenějších aut v Česku, Lodgy obsadila až 82. místo.

Přitom z hlediska poměru užitečnosti, praktičnosti a ceny jde o jedno z nejzajímavějších aut na českém trhu - především z pohledu větších rodin, což potvrdil i náš test sedmimístné Dacie Lodgy Stepway 1.5 dCi Celebration.

Jde o jeden z mála kompaktních vozů, který je plnohodnotně sedmimístný. Ani prostřední sedadlo ve druhé řadě nebo vyjímatelná sedadla řady třetí nejsou žádné nouzovky, což je skutečně rarita. Prostřední místo ve druhé řadě nabízí i držáky Isofix na dětskou sedačku, takže Lodgy je jedním z mála osobních aut, kam se vejdou tři dětské sedačky vedle sebe.

Cena testovaného auta lehce převyšovala 450 tisíc korun, což už je na dacii pořádný ranec, ale u konkurence levněji nepořídíte. Sedmimístná Lodgy se dá pořídit se základním motorem 1.3 TCe 75 kW už od 342 900 korun, což z ní dělá suverénně nejlevnější nové auto na trhu s vyšší než pětimístnou kapacitou. Kompletní ceník Dacie Lodgy, technická data od výrobce i námi naměřená nebo možnost porovnání s konkurenty najdete ZDE.
Reklama

Skvělá na polňačce, rozpačitá v zatáčkách

Naftová patnáctistovka dopovaná turbem s maximálním výkonem 85 kW Dacii Lodgy sedí. Jejím suverénně největším pozitivem je velmi nízká spotřeba při jízdě po městě a mimo dálnice. Při ustálené rychlosti 90 km/h jsme naměřili rovné čtyři litry nafty na 100 km. Podle výrobce si má auto vystačit v kombinovaném režimu se 4,4 l na 100 km, což by odpovídalo realitě pouze tehdy, když se řidič vyhne dálnici, nebo ji bude používat velmi sporadicky.

Při ustálené rychlosti 130 km/h jsme totiž na šestku naměřili spotřebu 7,2 l/100 km, což je sakra velký rozdíl proti té devadesátce. U málokterého vozu s naftovým motorem je tak prudký nárůst spotřeby se zvyšující se rychlostí k vidění. Může za to především špatná aerodynamika Lodgy.

S testovaným autem jsem dosáhl průměrné spotřeby lehce přes pět litrů, ale na dálnicích jsem moc nepobyl.

Motor se potýká s běžnými neduhy většiny turbodieselů. Pod 1500 otáček za minutu s ním není skoro řeč, řidič vnímá nedostatek síly a celá posádka vibrace. Při rychlosti 90 km/h a zařazené šestce motor točí přibližně 1550 otáček a to už je docela klidný a kultivovaný. Slušný zátah po šlápnutí na plyn ale přichází až kolem 1750 za minutu. Nejde o žádné zaražení do sedadla, proces je to celkem plynulý. Předjíždět se musí s rozmyslem.

Při dálničních 130 km/h už motor točí na šestku přibližně 2500 otáček. To už začíná být v kabině dost slyšet obtékání vzduchu kolem auta. V rychlosti 160 km/h už je Lodgy vyloženě hlučné. 

Největší slabinou vozu jsou jízdní vlastnosti, zvlášť, když chce řidič trochu pospíchat. Jezevčík se do zatáček skládá dost neochotně, naklání se v nich a na kluzkém povrchu kola rychle ztrácejí přilnavost. Nerovnosti vůz vykopávají v oblouku ze zvolené stopy. Ani při vyšších rychlostech na dálnici auto nepůsobí úplně klidně. 

Naopak velmi spokojeni jsme byli s Dacií Lodgy Stepway na těch nejrozbitějších asfaltkách a polních cestách. Díky vyšší světlé výšce si poradí i s velkými nerovnostmi, aniž by si škrtla podvozkem, oplastování chrání lak karoserie. Tlumiče dodávají posádce solidní komfort. Rumunské geny se zkrátka nezapřou. Kam se hrabou v terénu některá SUV.

Tip pro velké rodiny

Dacii Lodgy bychom doporučili rodinám, které potřebují sedm plnohodnotných míst a chtějí nové auto za co nejrozumnější peníze. Testovaná velmi dobře vybavená verze s naftovým motorem neurazí ani na dovolenkových jízdách k moři, o moc hůře na tom ale nejsou z hlediska spotřeby ani varianty s benzinovými přeplňovanými motory. Navíc o vůz, který poslouží i lidem, kteří občas potřebují jezdit po hodně rozbitých cestách.

Další informace o testovaném voze naleznete v galerii přímo u fotografií uprostřed článku.

Diskuze

Maty - 29.11.2020 21:38:21
Ani zadarmo viděl jsem tuto Vámi opěvovanou nádheru, jak paní na křižovatce nedobrzdila a asi ve 20 km rychlosti vrazila do přední jedoucího auta. Ta Dacia byla o polovinu kratší a paní museli vystřihávat hasiči a to auto přední mělo prasklý jen nárazník.
Petr - 30.11.2020 04:05:09
Máty-než tu napíšete absolutní blábol, tak se nad sebou huloboce zamyslete,co píšete je absolutni nesmysl. U nás na taxislužbě máme logy kolega nedobrzdil v 80 vylezl bez hasičů

Dacia Duster možná v budoucnu přijde o pohon všech kol i o diesel. Na vině jsou úspory i emise

Příští generace rumunského bestselleru bude stát na nové podvozkové platformě
26.10.2020 16:32
|
0
Reklama

Poklady stodol a garáží: Dacia 1300 ztělesňovala všechny neduhy komunismu. Vyráběla se 35 let

Vozidlo vycházející z Renaultu 12 bylo známé tím, že rezlo snad už na výrobním pásu
18.10.2020 19:03
|
4

Dacia Spring bude prvním lidovým elektromobilem v Česku. Ujede skoro 300 km na jedno nabití

Spring má být tím, čím byl před lety Logan. Nejdostupnějším autem své kategorie
16.10.2020 09:02
|
6

Je lepší diesel, nebo hybrid? Srovnávací test dvou verzí nové Kie Sorento skončil překvapením

Hybrid nám připadal pohodlnější, dynamičtější a na některých měřených úsecích byl i úspornější
13.01.2021 19:58
|
19

Nejlevnější nová velká SUV stojí lehce přes půl miliónu korun. Zapomeňte ale na pohon všech kol

SUV pro větší rodiny, která hrabou všemi čtyřmi, lze mít od necelých sedmi set tisíc korun
13.01.2021 17:04
|
2
Reklama

Automobilka u Kolína už ode dneška patří pouze Toyotě. Od konce února pojede na tři směny

Už žádné TPCA. Továrna se nově jmenuje Toyota Motor Manufacturing Czech Republic
01.01.2021 11:28
|
2

Víte, jaký je sen majitele trabantu? Přečtěte si vtipy o východoněmeckém bakelitovém zázraku

Zjistíte, jak může populární vozítko upalovat i rychlostí 200 km/h
31.12.2020 17:53
|
17
Reklama
Autosalon TV