Reklama
Nová auta

BMW i Mercedes přestávají do svých vozů montovat blinkry. Jejich řidiči je nepotřebují

Němečtí výrobci luxusních aut uzavřeli dohodu o racionalizaci výrobních nákladů. Zákazníci ji vítají
Zdroj: Ondřej Běhal

To, o čem se v automobilových kuloárech už delší dobu spekulovalo, se od června stane realitou. Prémiové německé značky přestanou své modely vybavovat odbočovacími světly alias blinkry. Důvod tohoto rozhodnutí je zřejmý. „Při všeobecném tlaku na racionalizaci výroby si nemůžeme dovolit vybavovat standardně naše modely příslušenstvím, které zákazníci beztak neocení,“ řekl na silvestrovské tiskové konferenci u příležitosti uzavření dohody o konci výroby prémiových aut s blikači tiskový mluvčí hlavního závodu Mercedesu Herbert Vogeltanz.

Přežitá výbava

Podle podzimního průzkumu agentury KMN nevyužívá znamení o směru jízdy ve svém automobilu až 86 % majitelů vozů BMW a Mercedes a takřka 93 % majitelů velkých vozů kategorie SUV. Téměř 53 % řidičů těchto vozidel dokonce vůbec neví, na co levá páčka pod volantem je.

„To je zapalovač, ne? Ale já už nekouřím, takže nevím, víte?“ reagovala na dotaz Autosalonu ohledně funkce levé páčky mladá řidička Audi Q7 na parkovišti na tramvajových kolejích u pražské stanice I.P. Pavlova. Postarší majitel postaršího Mercedesu ML si zase trochu zafilozofoval: „Myslím, že tam ten blinkr mám, ale teď nevím, jestli to zrovna dneska používat. Je to blbej nápad, dobrej nápad nebo jakej je to nápad?“ Řidič vozu Volvo klasické taxislužby byl sdílnější: „Nemáme, nevedeme a ta částka taky nesouhlasí. Naskle!“

Příliš nepomohla ani říjnová akce dopravní policie nazvaná „Směr“. Policisté se při ní zaměřili na kontrolu dávání znamení o směru jízdy například při přejíždění mezi jízdními pruhy. Dobře myšlená osvěta se totiž nakonec otočila proti samotným strážcům zákona, když je řidič BMW X6 zažaloval za poškození cizí věci. Nezvyklý ovládat páčku blinkru a mobilní telefon současně mu tento vypadl z okénka a řidička Škody Felicia jedoucí za ním přístroj v hodnotě 56 tisíc korun přejela. Účinkem se zcela míjí i častá pohrůžka policistů, že nebude-li přichycený hříšník dávat blinkr, páčku mu příště jednoduše odlomí.

Nechtěně tím vložili do rukou poslanců za hnutí ANO munici k předložení návrhu novely silničního zákona o vypuštění blikačů ze seznamu povinných homologačních prvků pro nová vozidla vyšších kategorií. „Lidé vlastnící vozy o hodnotě nad milion korun jsou nositeli společenského pokroku a morálních hodnot společnosti. Není na úrovni 21. století nutit je informovat o svých záměrech i ostatní účastníky silničního provozu,“ řekl Autosalonu Jiří Lepenka ze dopravního sněmovního výboru.

Napříště jen za příplatek

Pro vypuštění směrových světel z povinné výbavy vozidel se vyslovují i odborníci. Jaroslav Žalud ze Společnosti přátel dopravních nehod (SPD-N) potvrzuje dobře známá fakta: „Používání blinkrů odvádí pozornost řidičů vozidel s mnoha funkcemi multimediálního systému od situaci na silnici, čímž zapříčiňuje vznik nebezpečných situací. Ovládání páčky je vyloženě životům nebezpečné.“

Jak už jsme uvedli v úvodu, automobilky na veřejný zájem reflektují a ty nejpokrokovější z nich přestanou počínaje třetím kvartálem roku 2023 směrová světla do svých vozidel sériově dodávat. Staromilci ale nemusí smutnit. „Zájemci o klasické blikače si mohou udělat radost a dopřát si nový "blinkr paket" jehož součástí jsou kromě směrových světel také výstražný trojúhelník a závěsné lano. Cena paketu činí 160 tisíc korun bez daně,“ říká Jan Mlíčko z českého zastoupení značky BMW. „Vedle zavádění bezemisních aut do roku 2035 je nicméně rušení blinkrů naší hlavní prioritou,“ dodává.

Doplňme jen, že funkce výstražných světel v autech jmenovaných značek zůstává, nebude už se ale nadále signalizovat zvnějšku vozu ale pouze na přístrojové desce.

Tento článek je satira. Hezkého Silvestra a vše nejlepší v novém roce přeje svým čtenářům redakce Autosalon.tv.
Reklama

Diskuze

debilie čechie kolonie - 03.11.2023 19:48:03
Ku/r/-va,co se to děje??? Kdo už vymlátí jednou pro vždy tu parazitickou zavšivenou havěť??!! Untermenschi se dočista zbláznili,...volant bude taky zbytečný,vy pi/č-e!!!?
Giomek - 13.06.2023 20:27:47
Ja zase pouzivam casto potkavacky a klakson, vetsinou v levem pruhu, kdyz me se svym I-pacem blokuji nemecke bidy jako BMWergl, Dementcedes, Audilina, Porpche, Kraksnwagen... Takze me vubec takovi loseri bez blinkru nezajimaji.

Kobra 11 musí myslet ekologicky. Německá policie dostala elektrické BMW, má sloužit osvětě

BMW i4 dodal policii známý německý úpravce AC Schnitzer. Auto dostalo aerodynamický paket
05.12.2022 11:50
|
0
Reklama

Policejní BMW už mohou legálně měřit. Policisté konečně mají potřebný certifikát pro měřicí zařízení

Český metrologický institut schválil instalovaný silniční rychloměr, který měří na starším principu
17.10.2022 10:44
|
5

Recept na krizi: Toyota bude v kolínském závodě vyrábět staronový model Corona

Japonská značka našla východisko ze současných problémů způsobených koronavirem
01.04.2020 20:00
|
16

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7

Retro: Škoda 706 RTO dusila cestující a trápila řidiče. Přesto se stala legendou mezi autobusy

Nejlslavnější československý autobus měl archaickou konstrukci, o to víc však v provozu vydržel
02.12.2023 08:20
|
35
Reklama

Retro: Leninovy sáně alias Moskvič 412 byly podceňovanou alternativou ke škodovkám a žigulíkům

Auta z moskevských závodů leninského komsomolu měla místy moderní techniku, ale i chronické slabiny
26.11.2023 08:17
|
38

Podzimní Retro garáž naznačila rostoucí kvalitu svých aukcí i konec boomu cen socialistických aut

Organizátor Pavel Kočí připravil na výstavišti Lysé zase o něco bohatší menu pro milovníky veteránů
20.11.2023 08:15
|
10
Reklama
Autosalon TV