Reklama
Nová auta

Recept na krizi: Toyota bude v kolínském závodě vyrábět staronový model Corona

Japonská značka našla východisko ze současných problémů způsobených koronavirem
Zdroj: Toyota

Drakonickými opatřeními v souvislosti s epidemií koronaviru byl vážně zasažen také automobilový průmysl. Výroba byla nedávno zastavena v Mladé Boleslavi, Nošovicích a rovněž v kolínském závodě TPCA, kde vznikala miniauta Toyota, Peugeot a Citroën a plánovalo se zahájení výroby nové generace Yarisu. Toyota se v krizové situaci nechystá na rozdíl od jiných automobilek přejít na výrobu roušek, ale rozhodla se pro řešení, které je jí bližší.  
Reklama

Auto budoucnosti

Lékem na recesi má být podle Toyoty model staronového jména Corona. Vůz se stejným názvem se do ČSSR dovážel už na přelomu 60. a 70. let jako vůbec první japonské auto a k jeho majitelům patřil třeba prezident Gustáv Husák. Vyráběl se do roku 2001, pak se jeho nástupcem stal pro Evropu model Avensis. Jde tedy o velký rodinný a manažerský sedan střední třídy.

"Krize způsobí, že lidé ani firmy nebudou mít peníze na nová auta v současných cenových relacích. Corona už se za dobu své existence několikrát zaplatila, takže její výroba bude mnohonásobně levnější. Podařilo se nám z Japonska dovézt původní výrobní linku. Navíc přicházíme s revolučním konceptem výbavy i výroby," uvedl na dotaz webu autosalon.tv Martin Koroška, ředitel českého zastoupení Toyoty.

České stříbro

"Nový model budou v továrně vyrábět lidé nakažení koronavirem, tedy s lehkým průběhem nemoci COVID-19. Předpokládáme, že jich brzy bude v populaci většina, takže o pracovníky nebudeme mít nouzi. Rádi vezmeme i zkušené borce z továrem v Mladé Boleslavi, Kvasin nebo Nošovic. Pracovníci budou vlastně drženi v karanténě a budou pracovat jen za byt a stravu. Půjde o jakousi formu jejich léčby bez nutnosti ztráty sociálních kontaktů a zaměstnání. A vůz se díky tomu stane dostupný širokým masám. Infikovaní zájemci se mohou hlásit s očkovacím průkazem na vrátnici," doplnil Koroška.

Dle jeho sdělení už česká vláda přislíbila dotaci na každý prodaný vůz, který bude dodáván s integrovanými respirátory a rouškami. Corona se tak stane s přehledem nejdostupnějším vozem na českém trhu. Corona bude univerzální konzervativně střižený vůz s jednoduchou robustní konstrukcí a dostatkem místa pro pět cestujících a jejich zavazadla. K dostání bude s jediným motorem a sice osvědčeným dvoulitrovým čtyřválcem 3S-GE14 pálícím benzin.

"Nízkou hladinu emisí dle stávajících východoevropských norem zajistí dodatečné vstřikování řepkoviny. Jde o patent českého národního podniku Korofert. V kabině se počítá s přepnutím vnitřního okruhu ventilace na inhalaci výfukových plynů pro ty, na které se při případném kolapsu zdravotnictví nedostanou plicní ventilátory," vysvětlila produktová manažerka Toyoty Motor Europe April Jokeová.

Nová Corona bude oficiálně představena na tiskové konferenci vlády ČR na Prvního máje, kdy budou pod sloganem "ANO, bude líp!" představena další podobně progresivní řešení vedoucí k záchraně českého automobilového průmyslu.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 01.04.2020 23:00:56
TO JE TAKOVA BOMBA !!!! ZE SE Z TOHO PROBUDI !!!!! BREZNEV !!!!! A RADOSTI BUDE VSECHNY !!!!! KOLEM KOROSKY !!!!! A I TY ZAMESTNANCE S KORONOU !!!!! LIBAT SVYM POVESTNYM ZPUSOBEM !!!!! HHHHHEEEEEPPPCCIIIIAAAAAAA !!!!!! I BREZNEV TO CHCE MIT !!!!! TOJO TA
Paja - 02.04.2020 18:29:17
April !!! Pro nechápavě

Toyota nemá s evropskými pokutami za emise problém. Nic platit nebudeme a nezdražíme, hlásí

Japonská značka přitom v Česku zatím neuvede elektromobily ani neomezí nabídku aut na trhu
26.01.2020 07:35
|
40
Reklama

Subaru BRZ končí, do Česka míří poslední třicítka vozů. Technicky podobná Toyota GT86 pokračuje

Kultovní sportovní vůz se rozloučí lépe vybavenou verzí Final Edition
20.01.2020 10:30
|
0

Škoda představila modernizovaný Kodiaq. Vrací se nejsilnější provedení RS, a bude ještě rychlejší

Kromě designu se mění i technika a výbavy největšího SUV vyráběného v Česku. Končí provedení Scout
13.04.2021 10:00
|
8

Jízdní dojmy: Špičkové Audi RS e-tron GT má výkon jako F1 před 30 lety. Místy nahání strach

Čtyřmístné kupé je vlastně Porsche Taycan v dostupnějším balení. Jede ale skoro stejně!
12.04.2021 09:33
|
1
Reklama

Hledali jsme nejlepší auta pro seniory. S těmito modely se žije šetrně a pohodlně

Lidé v důchodovém věku mají na auta specifické požadavky, kterým zdaleka ne každé vyhoví
10.04.2021 07:45
|
6

Fiat 500 byl jedním z prvních západních aut prodávaných v Tuzexu. Úspěšná sága pokračuje dodnes

Malý po válce fiátek motorizoval Itálii, dnes jezdí na elektřinu a jde stále na dračku
07.04.2021 19:41
|
1
Reklama
Autosalon TV