Reklama
Nová auta

Toyota nemá s evropskými pokutami za emise problém. Nic platit nebudeme a nezdražíme, hlásí

Japonská značka přitom v Česku zatím neuvede elektromobily ani neomezí nabídku aut na trhu
Zdroj: Toyota

Drtivá většina automobilek působících na evropském a potažmo českém trhu hledí do letošního roku s obavami a připouští problémy kvůli pokutám za překročení emisních limitů. Buď budou nutit zákazníky kupovat elektromobily, nebo omezovat nabídku aut s vysokými emisemi, nebo pokuty platit a tím pádem nové vozy zdražovat. Výjimkou je Toyota.

"Nebudeme auta zdražovat ani omezovat nabídku modelů o ty, které vypouštějí větší množství emisí. Přitom neplánujeme uvádět letos na český trh žádné elektomobily. Rok 2020 bude pro nás opět rokem hybridů. Stejně roky předchozí. Vozy s menším dopadem na životní prostředí vyvíjíme už desítky let a díky tomu nám limity EU nevadí a jsme na ně připraveni. Dokážeme je do roku 2025 plnit i se současnou modelovou řadou," uvedl ředitel českého zastoupení značky Martin Peleška.
Reklama

Cíle snížit CO2 si dali sami. A tvrdší než EU

Sázka na hybridy a vyřazení naftových motorů z nabídky většiny modelů - Toyota svou strategií vzbuzovala dlouhá léta na evropském a zejména českém trhu u spousty motoristů i zákazníků spíše pobavené reakce. Události posledních let ale ukázaly, že buď měla japonská automobilka neuvěřitelné štěstí, nebo zaměstnává geniální věštce. Aféra Dieselgate, klimatické změny a z nich vyplývající rozhodnutí Evropské unie donutit automobilky snižovat emise CO2 - to všechno jsou události, které daly Toyotě v EU proti ostatním obrovskou konkurenční výhodu.

Zatímco jiné automobilky musely během několika málo let překotně měnit strategie a investovat miliardy do elektromobility, Toyota může v klidu pokračovat ve své cestě bez zmatkování a zbytečných výdajů. Sama si totiž už v roce 2009 dala závazek snížit mezi roky 2010 a 2050 průměrné emise CO2 u svých aut o 90 procent. V roce 2018 činil průměr CO2 na jedno prodané auto včetně její prémiové značky Lexus 99,9 g CO2/km. Požadovaných 95 g od roku 2020 do roku 2025 zvládne, aniž by musela uvést na evropský trh jeden jediný elektromobil.

Letošní novinky? Sport, terénní kombi i vodík

Zajímavý je přehled letos plánovaných novinek Toyoty na českém trhu. Tou nejdůležitější bude nová generace malého hatchbacku Yaris, konkurenta Škody Fabia. Přijet by měla v září a nebude jezdit zdaleka. Začne se totiž vyrábět v továrně poblíž Kolína. Nový hybridní motor bude mít výkon 106 koní a benzinová patnáctistovka 121 koní. Zároveň se ukáže i sportovní verze s pohonem všech kol, motorem 1.6 Turbo a výkonem 260 koní. I základní yaris by ale měl být sportovnějším vozem než teď.

Už v březnu se začne prodávat nová Toyota Proace City, což je vlastně populární Citroën Berlingo v kabátě japonské značky. Tady hybrid nečekejte, motory budou francouzské, takže i naftové. Toyota slibuje záruku na 5 let, nebo 250 tisíc ujetých kilometrů.

Od ledna je v nabídce malé SUV s označením C-HR po faceliftu. Novinku představuje mimo jiné rozšíření řady hybridních verzí o silnější motor 2.0 Hybrid známý z Corolly.

Také nová Corolla, která po loňském uvedení na český trh slaví velké úspěchy, představí další verze. Za prvé to bude verze Trek, což je kombík ve stylu Octavie Scout. Za druhé výbava GR Sport se sportovním designem, kterou už nyní objevíte v ceníkách.

V říjnu se začne prodávat rodinné SUV RAV4 ve verzi plug-in hybrid, tedy jako elektromobil a zároveň auto se spalovacím motorem. Čistě na elektřinu má ujet až 70 km, jeho výkonný motor bude mít výkon až 300 koní a zaujme i pohonem 4x4.

Letos by se v Česku měl začít prodávat i vodíkový Mirai. Jde o elektromobil, který si ale elektřinu vyrábí sám prostřednictvím palivových článků z vodíku. Záleží na tom, jestli se v Česku zprovozní nějaké čerpací stanice na tento typ paliva, ve kterém vidí řada automobilových manažerů budoucnost mobility.
Reklama

Diskuze

Petr Krása - 26.01.2020 15:04:30
Přestali jste nabízet diesel v osobních vozech, pro mne jetedy moje současná Corolla poslední vůz od TOYOTY. Škoda...?
Surcuf - 26.01.2020 15:18:18
Aby si se neposral šetřílku….ropa patří do kamen - odjakživa.

Subaru BRZ končí, do Česka míří poslední třicítka vozů. Technicky podobná Toyota GT86 pokračuje

Kultovní sportovní vůz se rozloučí lépe vybavenou verzí Final Edition
20.01.2020 10:30
|
0
Reklama

Škoda Scala vs. Toyota Corolla. Každá je lepší v něčem jiném, měly by si vyměnit podvozek

Ke srovnání škodovka přijela ve variantě 1.5 TSI DSG Style a toyota v provedení 1.8 Hybrid Selection
04.01.2020 14:12
|
11
Reklama

Projeli jsme Prahu v luxusním hybridním sedanu Toyota Camry se spotřebou 4,4 l benzinu na 100 km

V dopravní špičce jsme prověřili úspornost velkého auta. Vylepšili jsme hodnotu udávanou výrobcem
05.12.2019 16:15
|
5

Projeli jsme v hybridní Toyotě Corolla Prahu za 3,7 l benzinu na 100 km. Mrzli jsme a ploužili se

Ukázalo se, že výrobcem udávaná spotřeba 3,4 l/100 km je pro většinu řidičů nereálným snem
13.11.2019 13:00
|
41

Prodej litých kol se změnil. Zatímco dříve je motoristé nejvíce nakupovali na jaře, teď frčí podzim

Čím dál více nových aut dostává litá kola ve standardu. Motoristé ale chtějí mít i pěknou zimní sadu
15.10.2021 15:29
|
0

Testovali jsme obytný automobil, který se dá lehce vyrobit z dodávky. Za 55 tisíc korun

Vestavba Visu Sitka sice nemá sprchu ani lednici, ale jako postel nebo malá jídelna poslouží dobře
13.10.2021 08:50
|
4
Reklama

Hyundai i30 N má kouzelné tlačítko, které z něj dělá bestii. Funguje jen 20 vteřin a těžko se hledá

Funkce se jmenuje N Grin Shift (NGS). Rádi bychom ji viděli ve všech sportovně laděných autech
12.10.2021 14:49
|
6

Continental slaví 150 let od založení. Vyrábí pneumatiky z pampelišek a testuje recyklát z PETek

Závod v Otrokovicích dnes vyrábí přes 20 miliónů plášťů ročně. Potíže výrobců aut zatím moc nevnímá
08.10.2021 19:09
|
1
Reklama
Autosalon TV