Reklama
Řidičův chleba

Pokuta za 53 km/h na padesátce. Radar v malé české obci tvrdě trestá příliš rychlé řidiče

Jinak to nejde, hájí opatření radnice města, které osadu spravuje. Lidé tu jezdili i 120 km/h
Zdroj: Robin Běhal, Autsalon.tv

Tolerance 10 km/h? Na to jsou možná zvyklí Pražáci v tunelu Blanka, ale v řadě měst a obcí napříč českém jsou radary mnohem přísnější. Řidiče mohou klidně pokutovat za to, že jel po odečtení tolerance jen o 3 km/h rychleji, než umožňuje dopravní značka. Dokládá to případ čtenáře, který takovou nekompromisní pokutu dostal.

Malá obec, velká silnice

„Přišla mi pokuta od městské policie města Vimperk s tím, že mi byla naměřena rychlost 56 km/h, což je 53 km/h po odečtu tolerance 3 km/h. Mám okamžitě zaplatit pokutu. Domníval jsem se přitom, že radary mají nastavenou větší toleranci. Opravdu musím platit pokutu za pouhé 3 km/h přes limit,“ obrátil se na redakci Autosalonu čtenář, který si nepřál být jmenován a přiložil kopii výzvy k zaplacení. Redakce proto oslovila město Vimperk, aby se k pokutě vyjádřilo.

Radar, přesněji úsekové měření, které čtenáře změřilo, leží v malé osadě Korkusova Huť, ve které žijí jen zhruba tři desítky stálých obyvatel. Obcí ale prochází vytížená silnice číslo 4 spojující Strakonice a Vimperk s Bavorskem. Ta samá komunikace se ostatně na hranici středočeského kraje mění na D4.

„Město Vimperk dlouhodobě řešilo stížnosti obyvatel Korkusovy Hutě na rychle projíždějící auta přes tuto osadu. Na silnici I/4, která prochází osadou, není žádný přechod pro chodce a podél silnice jsou dvě autobusové zastávky. Z této osady dojíždějí děti do Vimperku do školy a rovněž někteří obyvatelé za prací. Dalším problémem bylo přecházení starších obyvatel přes silnici, kteří měli strach o své životy,“ reagoval na dotaz redakce Jan Tůma, tajemník městského úřadu ve Vimperku.

Informační radar řidiče nezpomalil

Vimperk to s řidiči nejprve zkusil po dobrém. Na nebezpečné místo město nechalo nainstalovat informační radar, který ale svou funkci splnil jen částečně. To než si na něj lidé za volantem zvykli a pochopili, že z něj pokutu nedostanou. „Město po špatných zkušenostech s bezpečností dopravy přistoupilo k instalaci úsekového měření na základě kontrolního měření průjezdu počtu aut a jejich rychlosti. Z provedeného měření bylo zjištěno, že není výjimkou, kdy projíždějící auta jedou rychlostí v průměru 90 km/hod, rekord byl přes 120 km/h,“ dodal Tůma s tím, že měření je navíc označeno viditelnou cedulí, která upozorňuje na začátek i konec.

Mimochodem, úsekové měření probíhá v osadě od srpna 2020, přičemž do konce daného roku zaznamenalo na 6874 přestupků. Za celý rok 2021 pak přes 12 tisíc a v roce 2022 téměř 13 tisíc příliš rychlých aut. I tak lze říci, že řidiči výrazně ubrali. „Je to patrné i z reakcí místních obyvatel, kteří již nemají takový strach z hlediska bezpečnosti dopravy,“ dodal Tůma. Město má ještě další dvě místa, kde provozuje úseková měření, oboje jsou ve Vimperku a kontrolují místa, kde v minulosti došlo ke smrtelným nehodám.

Závěr tedy je, že i když je pokuta za překročení rychlosti o pouhé tři kilometry v hodině poměrně ostrá, na daném místě je obhajitelná. Obyvatelé Korkusovy Huti jsou totiž vytíženou silnicí přímo ohroženi. Kromě toho pokuta za 3 km/h navíc znamená faktických 56 km/h, což v některých autech může tachometr zobrazit až jako 60 km/h. V daném místě by ale měl řidič raději zvolnit spíš pod povolené maximum.
Reklama

Tipy, jak si poradit s únavou za volantem

Energiťák, rádio co nejvíc nahlas, otevřené okénko a opětovný energetický nápoj. jedná se o velmi častý recept na únavu za volantem při dlouhé cestě. Ale není asi správný, že?


Diskuze

Petr - 02.12.2023 12:39:26
Proč né, má se jezdit podle pravidel, ještě bych dal kamery na semafory, už několikrát se mi stalo, že na mojí zelenou, jelo auto z jiného směru na červenou a na druhém semaforu taky. I u chodců na zelenou přejíždějí přechod i když mají červenou.
Milan - 18.11.2023 20:16:14
Tak v Kolíně jsem jel 54 km/h po odečtení 3 km/h jsem jel 51km/h a pokuta přišla

Fotografie z radaru ukázala psa, který v Renaultu Twingo překročil rychlost. Pokutu nedostane

Snímek z německé obce zveřejnil britský deník. Zvířeti se podařilo zachránit majitele od postihu
03.06.2023 19:44
|
3
Reklama

Nová mobilní aplikace přemění každé auto v rychlostní radar. Řidiči se budou udávat navzájem

Přestupek zaznamenaný na telefon je možné okamžitě odeslat policii, která ho následně zpracuje
29.03.2023 07:40
|
77
Reklama

Dalekohled nebo radar začíná být minulostí. Policie má techniku, kterou řidiči ani nevidí

Naposled policisté použili dron při dopravní akci na Vyškovsku, kde pokutovali hned několik řidičů
02.03.2023 07:34
|
17

V Česku je první železniční přejezd, který umí automaticky rozdávat pokuty podobně jako radar

Zkušební projekt ve Vendryni prošel testováním i schválením. Je na čase spustit ostrý provoz
31.01.2023 13:58
|
14

Auta se spalovacími motory budeme prodávat do poslední minuty, říká viceprezident Toyoty

Elektromobilita není jedinou cestou, šance je pro vodík i e-paliva. I to se dočtete v rozhovoru
04.12.2023 15:29
|
2

Nová SUV i elektrický sporťák. Toyota ukázala svá auta budoucnosti, stále věří vodíku a hybridům

Japonská automobilka představila řadu konceptů. Slibuje dojezd 1000 km do konce tohoto desetiletí
04.12.2023 07:01
|
3
Reklama

Lexus srazil cenu skladových aut, nabízí slevu i 356 tisíc korun. Akce ale trvá jen týden

Začíná Lexus Business Week, kdy české zastoupení značky nabízí modely UX, ES a RX v akci
03.12.2023 19:00
|
0

Lada Niva je legenda mezi sovětskými vozy. Víte, jak hluboký brod překonala? Zkuste kvíz

V kvízu se ptáme i na první motor, rok výroby a jejího konstruktéra. Off-road se vyrábí dodnes
03.12.2023 08:54
|
5
Reklama
Autosalon TV