Reklama
Archiv - Testy

CITROËN C4 CACTUS – Změna stylu

Citroën C4 Cactus vzbudil při svém uvedení rozporuplné reakce, buď jej lidé milovali, či zatracovali. Přesto se prodalo 270 tisíc kusů, u nás to bylo loni 406 Cactusů, z nichž polovinu koupily ženy. Jedním z hitů měla být plastová ochrana Airbump se vzduchovými komorami na bočních dveřích. Pamatuji se, že když jsem s vozem v Praze parkoval, jakýsi jiný řidič s podivem vznesl dotaz: „Pane, to jste si tam nalepil sám?“
Zdroj: Tom Hyan

C4 CACTUS – DO NOVÉHO SEGMENTU

Minulý týden byl na český trh uveden modernizovaný C4 Cactus, tak jsme hned jeden z vozů krátce vyzkoušeli, netradičně se vznětovým čtyřválcem 1.6 BlueHDi 100. Většinu prodejů totiž budou tvořit přeplňované tříválce 1.2 PureTech 110 (číslo udává výkon v koních), poněkud svižnější, byť s vyšší spotřebou. Přestože se rozměry automobilu takřka nezměnily, výrobce vyhlásil novou strategii. Citroën C4 Cactus už není crossover C-SUV, ale hatchback segmentu C! Co jej k tomu vedlo? Především ukončení výroby populárního klasického hatchbacku Citroën C4 a připravovaný vstup mezi C-SUV s novým typem C5 Aircross, takže potřeboval zaplnit mezeru. Právě proto byl C4 Cactus přestylizován. Kultivovanější řešení přídě s úzkými světlomety vůz opticky rozšiřuje, stejně jako nové horizontální členění zádě s protaženými koncovými svítilnami do výklopného víka.

C4 CACTUS – UMÍRNĚNÉ AIRBUMPY

Plasty se vzduchovými komorami Airbump sice na bocích vozu zůstaly, ale nyní v decentním provedení jen na prazích dveří, navíc doplněné zvýrazňujícím prvkem personalizace, barevně ladícím s rámečky mlhovek na přídi. Výbavové pakety umožňují ve spojení s devíti odstíny laku dosáhnout celkem 31 různých kombinací vnějšího provedení vozu. Samozřejmě můžete vybírat rovněž z pěti různých interiérů, kterým nelze upřít střízlivou eleganci. Citroën se rozhodl založit vše na komfortu podle sloganu Comfort is the New Cool, a proto montuje nejen sedadla speciální vícevrstvé konstrukce, ale všechny vozy pro náš trh mají patentované hydraulické dorazy tlumičů odpružení. Je to levnější řešení než slavné hydropneumatické pérování, které Citroën v tichosti opustil, neboť prý bylo příliš drahé. Jak jsme se přesvědčili, tak i nové tlumiče poskytují plavnou jízdu a větší komfort, než je u vozů tohoto segmentu zvykem.

Reklama

C4 CACTUS – STYLOVÝ I KOMFORTNÍ

Vzhledem ke svému zařazení poskytuje Cactus v interiéru překvapivě dost místa, běžným nárokům postačí i zavazadlový prostor o objemu 358 litrů, který lze v případě potřeby zvětšit až na 1170 litrů sklopením opěradel zadních sedadel. Stále při tom musíme mít na zřeteli, že jde o vůz segmentu C, navzdory jeho robustnímu postoji. Proti konkurenci údajně nabízí až o 150 kg lehčí konstrukci, podle výrobce začíná provozní hmotnost na 1135 kg, různé motory a příplatková výbava ji samozřejmě zvyšují. Převodovka je pouze pětistupňová, ale Francouzi vždy neradi stupně přidávali, a aby nedošlo k mýlce, vůz se vyrábí výhradně jen s pohonem předních kol. Ta mohou být až sedmnáctipalcová. Celá konstrukce vychází z platformy PSA PF1, jakou známe například z populárních vozů Citroën C3, C3 Picasso, DS3 nebo Peugeot 208, ale ve vylepšeném provedení (Platform A). C4 Cactus ovšem mezi nimi boduje originálním vzhledem a je rozhodně zpestřením. V duchu doby byly rozšířeny výbavy až na dvanáct asistentů řidiče a sedmipalcový displej pro pět let zdarma aktualizovanou navigaci, konektivitu MirrorLink a třeba i nouzové volání Connect Box. Na českém trhu jsou Cactusy už od necelých třistapadesáti tisíc korun.

Autor článku: Tom Hyan

Čtěte také:https://autosalon.iprima.cz/zpravy/neotrely-design-i-komfort-pro-posadku-citroen-c4-cactus


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0
Reklama
Autosalon TV