Reklama
Archiv - Testy

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
Zdroj: Tom Hyan

Nadčasový Kodo design

Přestože se podlahová plošina nové CX-5 zase tak moc nezměnila, působí nový automobil nyní dynamičtěji, což byl zřejmě záměr tvůrců příblížit se ikonické CX-7 z let 2006 – 2012, která při premiéře rozhodně vzbudila větší pozornost originálním vzhledem. Možná měla menší objem zavazadlového prostoru, ale výrazně se odlišovala od záplavy nudných SUV střední třídy, o čemž svědčí její obliba; dodnes ji poměrně často potkáváme i na našich silnicích. První CX-5 (codename KE) ovšem znamenala předěl ve filozofii hirošimské značky, byla prvním vozem Mazda s využitím nového souboru technických řešení Skyactiv Technology a také prvním podle designového směru KODO – Soul of Motion. Její tvary naznačila studie Minagi Concept (Ženeva 2011), ale působivější jsou až na druhé generaci se zúženými světlomety ve stylu menší CX-3. Mazda CX-5 druhé generace (codename KF) slavila evropský debut v Ženevě 2017, světová premiéra byla v listopadu 2016 v Los Angeles, letos prošla modernizací.

Benzin bez turba

Velmi sympatické je, že japonská Mazda nadále vyrábí klasické atmosféricky plněné zážehové motory Skyactiv-G (tedy Gasoline) a nikoli dražší přeplňované, zatímco turbo je logicky vyhrazeno jen vznětovým verzím Skyactiv-D (tedy Diesel). Jde tím zcela proti poslednímu trendu! Kuriozitou je téměř shodný kompresní poměr u zážehových (14 nebo 13:1) a vznětových verzí (14:1), což svědčí o tom, že Mazda intenzivně pracuje na dalším vývoji a optimalizaci spalovacích pístových motorů, a to nemluvíme o chystané novince Skyactiv-X, která spojí vlastnosti zážehových i vznětových motorů a přijde v novém sedanu Mazda 3. Vyzkoušeli jsme obě vrcholné verze, nejsilnější Skyactiv D 2.2 175 (červený vůz na našich snímcích), stejně jako Skyactiv-G 2.5 194, obě se samočinnou převodovkou a standardním pohonem všech kol, takže opravdu nemáme připomínky, oba automobily fungovaly na jedničku. Samozřejmě, v nabídce jsou i levnější typy, ale výkony začínají od 110 kW (150 k), což je opravdu dostatečné.

Reklama

Nové motory - Jasný záměr

Motory Skyactiv jsou zcela nové čtyřválce, proti předchůdcům mají pozměněné vrtání válců i zdvih pístů. Zážehový dvoulitrový Skyactiv-G nabízí výkon 121 kW (165 k) pro verzi s pohonem předních kol, anebo 118 kW (160 k) pro provedení AWD s pohonem všech kol. Nejsilnější Skyactiv-G se zvětšeným objemem na 2,5 litru dává 143 kW (194 k) a jako jediný místo standardního zařízení i-Stop (Start/Stop) s časem restartu 0,35 sekundy využívá vyspělejšího řešení i-Eloop s vysokokapacitním kondenzátorem, ale také vypínání dvojice válců při nižším zatížení. Konstruktéři místo nesmyslného snižování objemu ad absurdum dobře vědí, že s větším objemem válců lze nezřídka dosáhnout nižší spotřeby paliva než s malým tříválcem, který běží častěji vyššími otáčkami s roztočeným turbodmychadlem. Nová metodika měření spotřeby WLTP proti stávající NEDC to ostatně potvrzuje. Turbodiesely zůstávají 2,2 litru, ale jsou také nové se splněním emisní normy EU6, naladěné buď na 110 kW, anebo 120 kW (150 a 175 k), standardně vybavené filtrem pevných částic.

Zvolte sport, budete spokojeni

Převodovky jsou zásadně šestistupňové, samočinná může mít volbu Drive Selection Mode na středové konzole. Vyzkoušeli jsme režim Sport, který příjemně zrychlí odezvu motoru i řazení převodů. Provedení AWD s pohonem všech kol využívá nový systém i-Activ AWD, jehož hlavním znakem je využití kuličkových ložisek (včetně dvouřadových) pro snížení tření, a tedy spotřeby, i zrychlení samočinného přerozdělování točivého momentu na jednotlivé nápravy (od 100 procent na přední až po rozdělení rovným dílem na každou). Inteligentní systém pohonu využívá sedmadvaceti čidel pro dávkování momentu na jednotlivá kola podle okamžitých jízdních podmínek a dalších ukazatelů (mimo jiné vnější teploty, sepnutí stíračů, úhlu natočení kol i sešlápnutí plynového pedálu).

Reklama

Všechno zesíleno, větší bezpečnost

Samonosný skelet pětidveřové karoserie systému Skyactiv-Body má optimalizovanou tuhost, pevnost v krutu se zvýšila o patnáct procent proti první generaci CX-5. Hřebenové řízení s elektrickým posilovačem je nyní přesnější, nezávislé zavěšení všech kol (McPherson vpředu a Multilink vzadu) bylo vylepšeno z první generace; Mazda samozřejmě sází na víceprvkové závěsy i vzadu (žádná torzní příčka). Při délce 4550 mm je vůz jen o 10 mm delší než předchůdce; rozvor 2700 mm zůstal shodný. Rozchod kol 1595 mm vpředu i vzadu je mírně větší, výška vozu se snížila o 35 mm. Podle výbavy se dodávají sedmnácti- nebo devatenáctipalcové pneumatiky, ale i jízdní asistenti. Patří k nim adaptivní tempomat MRCC (Mazda Radar Cruise Control) se samočinným zastavením a rozjezdem, čelní kamera spojená s nouzovým brzděním ve městě Advanced SCBS (Smart City Brake Support), udržování jízdy v pruhu, kontrola objektů v mrtvém úhlu, Head-Up Display, rozeznávání dopravních značek, kontrola únavy řidiče a další. Samozřejmě také MZD Connect se sedmipalcovým displejem, navigace a Wi-Fi hotspot. Nejvyšší výbavy Revolution zahrnují audiosoustavu BOSE s deseti reproduktory.

Nová Mazda MX-5 je globálním automobilem, který následuje po více než 1,5 milionu vyrobených kusů CX-5 první generace, a v rodném listě má zapsán japonský Hofu Plant, tedy jednu z nejmodernějších automobilek na světě. Ve svém segmentu patří k nejlepším.

Autor testu: Tom Hyan

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!
29.04.2019 05:45
|
0

FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0
Reklama

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0

Ford Focus – Počtvrté Autem roku!

Nový Ford Focus čtvrté generace už není globální automobil, ale v Evropě se těší velké pozornosti, každá generace byla vyhlášena Autem roku v České republice, takže letos kraluje ten nejnovější!
10.04.2019 13:00
|
0
Reklama
Autosalon TV