Reklama
Archiv - Testy

Dvojnásobný mistr - Jaguar I Pace

Když jsem prvně vyjel se sportovně laděným luxusním elektromobilem Jaguar I-Pace, byl jsem příjemně překvapen! A to jsem ještě netušil, že se stane dvojnásobným šampionem! Nejprve byl v březnu korunován titulem evropského Vozu roku 2019 v Ženevě, o měsíc později dobyl titul Světového vozu roku 2019 na autosalonu v New Yorku!

První elektrický Jaguar

Britská automobilka Jaguar uvedla elektrický pětimístný crossover jako studii I-Pace Concept na autosalonu v Los Angeles koncem 2016. Produkční verze se liší jen minimálně, byla představena 1. března 2018 v rakouském Grazu, kde společnost Magna Steyr zahájila na základě kontraktu sériovou výrobu pro Jaguar Land Rover (JLR). Samozřejmě, že nová elektrická platforma JLR (scalable, tedy nastavitelná) nezůstane vyhrazena jen prvnímu elektromobilu I-Pace, ale nalezne další uplatnění (už se hovoří o elektrickém sedanu Jaguar coby nástupci velkého XJ). První BEV (Battery Electric Vehicle) od Jaguaru byl pod kódovým označením X590 ve vývoji přes čtyři roky, podílela se na něm výzkumná a vývojová centra JLR ve Whitley a Gaydonu.

Jaguar proti Tesle?

Jaguar sice nedosahuje výkonu americké konkurence Tesla, ostatně proti jejímu Modelu S není namířen, ale ve srovnání s podivným skleníkem na kolech, jak lze konkurenční Model X (také crossover SUV) charakterizovat, nabízí více stylu a lepší jízdní vlastnosti. Interiér je i při menších vnějších rozměrech (necelých 4,7 metru proti více než 5,03 m) dostatečně prostorný, jízdní vlastnosti jsou naopak srovnatelné se sedanem Model S, když Model X jasně převyšují. Jaguar se nenaklání, má nižší siluetu, přestože uložení akumulátorů mezi nápravami je obdobné. Proti klasickému SUV Jaguar F-Pace se poloha těžiště snížila o 120 mm, navíc tzv. integrální akumulátorový blok významně zvýšil tuhost celohliníkové samonosné karoserie jako celku, která je nejvyšší ze všech Jaguarů! Jak jsem se přesvědčil, při ostré jízdě stejně jako u Modelu S klesne dojezd ze čtyř stovek kilometrů na dvě stovky, ale to je dnes velmi dobrá hodnota. Zatím se mi něco podobného podařilo jen u Tesly Model S. Největší rychlost je sice kvůli spotřebě omezena na 200 km/h, svižnou akceleraci potvrzuje zrychlení 0 – 100 km/h za pouhých 4,8 sekundy. Podle volby účinku rekuperace lze ovládat vůz jen plynovým pedálem, v nejvyšším stupni dosahuje rekuperační brzdění zpomalení až 0,4 g. Šetří se tak brzdové destičky kotoučů v kolech! Ke snadnému ovládání přispívá rozložení poměrně velké pohotovostní hmotnosti přes 2100 kg na obě nápravy v ideálním poměru 50:50 procent.

Jediná pohonná soustava

Na rozdíl od velkých typů Tesla S/X se nový Jaguar I-Pace dodává výhradně v jednom provedení EV400, které prozrazuje 400 koní, tedy 295 kW kombinovaného výkonu, rozděleného shodně na přední a zadní nápravu. Třífázové trakční elektromotory pracují v rozsahu otáček od nuly do 12 tisíc za minutu, takže se vystačí s jednostupňovým planetovým převodem. Jak se u Jaguaru sluší, elektronika preferuje pohon zadní nápravy, navíc přibrzďováním jednotlivých kol (systém Torque Vectoring by Braking) dle zvoleného jízdního režimu rozděluje točivý moment na kola vpravo či vlevo, má adaptivní funkci nejen podle profilu trati, ale i jízdního stylu řidiče. Zrychlení je naprosto plynulé, ostatně elektromotory mají maximální točivý moment od rozběhu. Vedle klasického podvozku, v jehož závěsech jsou hojně využity hliníkové díly, lze vsadit na pneumatické odpružení s elektronickou regulací aktivních tlumičů.

Akumulátory dole v podlaze

Akumulátorový blok 90 kWh má vlastní kapalinový okruh chlazení, skládá se ze 432 článků Li-Ion, rozdělených do 36 modulů, podle neoficiálních informací systém pracuje s napětím kolem 400 Voltů, elektronickou řídicí jednotku a měniče AC/DC dodává známá firma Continental Power Electronics. Dobíjení je kabelem se zásuvkou před levými předními dveřmi, běžně trvá kolem deseti hodin, rychlonabíječkou DC na 80 procent kapacity za čtyřicet minut, ale také za pouhých 15 minut na dalších 100 km jízdy. Vedle Tesly Model S byl Jaguar I-Pace prvním elektromobilem, u něhož jsem se nebál, že mi dojde elektrická energie! Active Air Suspension se vzduchovými měchy samočinně sníží světlou výšku o 10 mm při jízdě rychlostí přes 105 km/h, či naopak zvýší až o 80 mm pro jízdu v terénu. Lze volit různá kola z lehkých slitin o průměru 18, 20 nebo 22 palců. Systém Adaptive Dynamics monitoruje pětsetkrát za sekundu pohyby vozu (zrychlení, brzda, plyn, řízení) a podle zvoleného režimu Configurable Dynamics (Select Mode) nastavuje odezvu tlumičů.

Cena také za design a technologii

Na autosalonu v New Yorku musel šéfdesigner Ian Callum pro prestižní ceny na pódium vystoupit třikrát! Kromě absolutního titulu World Car of the Year 2019 totiž I-Pace získal ocenění za ekologii (World Green Car) a za nejlepší design (World Car Design of the Year). Zvnějšku působí I-Pace velmi uhlazeným dojmem všech dnešních Jaguarů, vyspělá aerodynamika zahrnuje účinné klapky v přídi, přepouštějící vzduch buď pro chlazení do vozu, či otvorem na přídi na čelní sklo. Velkoplošná panoramatická střecha prosvětluje interiér a vzhledem k ultrafialovému filtru nevyžaduje clonu. Přehledná přístrojová deska nabízí interaktivní dvanáctipalcový Driver Display před volantem, Head-Up Display jako ve stíhacím letounu a dvě dotykové obrazovky ve střední části, nahoře 10 palců, dole 5,5 palce. Ve voze nechybí internetové připojení, Bluetooth, Apple CarPlay i Android Auto; audioaparatura Meridian s patnácti reproduktory, ale i šest zdířek USB a tři zásuvky 12 V. Objem zavazadlového prostoru vzadu činí 656 litrů, po sklopení opěradel až 1453 litrů, kromě toho je pod přední kapotou další na 27 litrů a v interiéru řada odkládacích míst (např. pod zadními sedadly utajené schránky na laptop či tablet).

Jaguar I Pace - Důkladné testy i vítězství na okruhu

Z Jaguaru I-Pace jsem měl dobrý pocit, uvidíme, jaké budou zkušenosti uživatelů po více letech. Výrobce se dušuje, že vše důkladně odzkoušel na více než 200 prototypech při 1,5 milionu kilometrů a 11 tisících hodin na zkušebně (simulace patnáctiměsíčního provozu po 24 h denně), a to v nejrůznějších klimatických podmínkách od minus čtyřiceti za Polárním kruhem po plus čtyřicet stupňů Celsia v Death Valley, či více než 400 okruzích na Nürburgringu a v italském Nardò. Vývojový inženýr Stephen Boulter v září 2018 ujel trasu Londýn–Brusel (369 km) a ještě mu zbylo osm procent kapacity akumulátorů, projel při tom servisním tunelem Eurotunnelu mezi dvěma železničními! Také akumulátory, na něž je osmiletá záruka do 160 000 km, prošly náročnými nárazovými testy. Pro I-Pace dokonce vznikl seriál značkových závodů I-Pace eTrophy při elektrické formuli FIA E; první z nich vyhrál Simon Evans z Nového Zélandu v saúdskoarabském Ad Diriyahu už v prosinci 2018.

Reklama

Autor testu Tom Hyan


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


FERRARI 488 GTB – na rozloučenou!

Král je mrtev, ať žije král! Ferrari 488 GTB se ještě vyrábí, ale na autosalonu v Ženevě už byl představen jeho nástupce Ferrari F8 Tributo, jenž vzdá novou poctu dlouhé řadě sportovních kupé s osmiválcem uprostřed před zadní nápravou!
26.04.2019 07:15
|
0

Auto dělník

Kouření cigaret vyšlo z módy v šedesátých letech minulého století, dieselů před deseti lety, benzínových aut loni. Kia Ceed má tři ze čtyř zážehových motorů vybavené filtrem GPF. Jak jede, kolik bere a stojí novinka za koupi?
15.04.2019 16:00
|
0
Reklama

MAZDA CX-5 – jedu proti proudu!

Mazda CX-5 patří k nejúspěšnějším typům japonské značky, nahradila stylisticky výraznější CX-7 už v roce 2011, ale nyní se vyrábí ve druhé generaci s pozměněným designem a vyspělejší výbavou.
12.04.2019 05:30
|
0

Ford Focus – Počtvrté Autem roku!

Nový Ford Focus čtvrté generace už není globální automobil, ale v Evropě se těší velké pozornosti, každá generace byla vyhlášena Autem roku v České republice, takže letos kraluje ten nejnovější!
10.04.2019 13:00
|
0
Reklama
Autosalon TV