Reklama
Archiv - Zprávy

Škoda odhalila tajemství svého znaku. Šíp to není

Kdo by ho neznal. Říká se mu okřídlený šíp a zdobí přední části automobilů značky Škoda už od prvopočátků. Jenomže sama automobilka teď v krásně natočeném videu přiznala, že o žádný okřídlený šíp nejde…
Zdroj: Škoda Auto

Ještě nedávno škodovka tvrdila, že opravdu jde o okřídlený šíp a sama svůj znak popsala jako symbol rychlosti a cílené aktivity. Jeho křídla pak mají být symbolem pokroku, volnosti a šíře nabídky. Otvor v něm znamená oko, které ukazuje na přesnost výroby a vnímavost k okolí, a zelená barva dodává svébytnost, protože ji konkurence používá jen zřídka. No, ale dost marketingových řečí. Upřímně, to je tak vyšperkovaný popis, že si jen těžko umíme představit, že byl znak v roce 1923 zaregistrován právě s touto myšlenkou.

Však se také kolem samotného znaku škodovky rozšířilo několik jiných verzí. Jedna mluví o tom, že vlastně jde o znázornění železné traverzy. To proto, že strojírenský koncern Škoda, se kterým se značka Laurin & Klement v roce 1925 spojila, se tehdy specializoval na stavbu mostů. Toto nám přijde mnohem logičtější, než pohádka o pokroku a volnosti. :)

Tajemství rozluštěno

Realita je ale zcela jinde a na velmi vydařeném videu vám ji vysvětlí sama Škoda Auto. V něm se vám představí sami zakladatelé značky, tedy Václav Laurin a Václav Klement, kteří postupně vyzkouší každý důležitý model značky, čímž zároveň ukáží vývoj loga. A ve chvíli, kdy se dostanou ke spojení jejich firmy se Škodou, objeví se na obrazovce indián. A tady se dostáváme k podstatě a historii loga.

Ano, jeho inspirací byl opravdu indián, konkrétně posluhovač tehdejšího obchodního ředitele Škody Tomase Maglice. Ten si ho přivezl ze svých cest po Americe a zaměstnal u sebe doma jako sluhu. Ačkoliv se to dnes zdá lehce nekorektní, taková prostě byla tehdejší doba. A logo má být volnou interpretací právě indiánské hlavy s čelenkou. Nemyslíme si, že znaku teď někdo bude říkat indián, obzvlášť, když se tak jmenuje slavný motocykl. Ale i tak jde o velmi zajímavé rozuzlení jedné dlouho debatované malé české záhady. :)

Reklama

Diskuze

Romaneduct - 10.07.2022 05:02:40
Круглосуточная доставка [url=https://gazgold24.ru/]закиси азот&
Sdvillamona - 20.04.2022 13:40:18
[url=https://dezstation.com/naro-fominsk/ ]дезинфекции наро фоминск [/url] Tegs: дезинфекции насекомых грызунов https://dezstation.com/dezinsekciya/ [u]комбинированный метод дезинфекции [/u] [i]коммерческие предложения дератизация [/i] [b]ком

Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV