Reklama
Archiv - Zprávy

Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
Zdroj: Ondřej Kroutil

Když se řekne Allroad, většina motoristů si jistě vybaví většího žabáka postaveného na základech Audi A6 a také obrovské servisní náklady. Jenomže platí to i v případě menší sestry? Audi s příchodem „malého“ Allroadu celkem otálelo, a i když už generace B8 jezdila po celém světě, stále nebylo nic jisté. V Ingolstadtu si dávali na čas, chtěli totiž dorazit s něčím, co bude o řád lepší než běžná A4. Dočkali jsme se tedy až koncem roku 2009.

Absolutní pohodlí

Povedlo se? Rozhodně. Model A4 Allroad při jízdě působí jako zmenšená A6, která ale nepřišla o nic ze svého komfortu (avšak ani o přebytečná kila). Nebo jinak - malý Allroad je dokonce pohodlnější než srovnatelně stará A6. Může za to vyvážený podvozek a opravdu skvělé naladění, které počítá s vyšší světlou výškou a o řád většími koly, která mají pneumatiky s vyšším profilem. Nejsou na škodu jako u většiny SUV, zde to celé dobře funguje.

Všudypřítomné vibrace, které při jízdě běžně cítíte, v Allroadu zkrátka nejsou, a i když přejedete větší díru, ozve se jen decentní tlumený zvuk odněkud zdaleka. A odhlučnění? Třeba Octavia Scout je vlivem vyšší světlé výšky oproti klasickému provedení o trochu hlučnější. To vyplývá z podstaty fyziky, protože se pod autem hromadí více vzduchu. Ale pro A4 Allroad jako by nic z toho neplatilo. Až do krajně nelegálních rychlostí zde můžete s celou posádkou mluvit polohlasně a většina pasažérů vám tu s největší pravděpodobností usne.

Zatáčky nemiluje

Až doposud to může znít, že Audi A4 Allroad je v podstatě dokonalým autem. Může jím být, ale jak pro koho. I přes vcelku slušný dieselový turbomotor s výkonem 125 kW totiž patří k loudalům, které trápí nadváha. Rovněž moc dobře nezatáčí, a když se s ním chcete po silnici hezky svézt, musíte hledat takové, jež byly tvořeny podle pravítka. Táhlé oblouky ve vyšších rychlostech jsou ještě snesitelné, ale jakmile se poloměry zatáček často mění (a že se to jako na potvoru děje v každé druhé), jste s nějakou plynulostí v koncích.

To ale koneckonců není smyslem tohoto auta. Chce být pohodlné a tiché, aby se s ním příjemně cestovalo, a když vás náhodou zastihne sněhová kalamita nebo touha podívat se do zasněžených hor, mechanický systém pohonu všech kol Quattro je tu od toho, aby vás Allroad nezklamal. Potěší i v momentech, kdy potřebujete zdolávat lehký až středně těžký terén. Světlá výška 18 centimetrů sice není nijak ohromující, ale nepříliš dlouhé převisy a nepřetažený rozvor skýtají mnohdy až netušené možnosti.

Reklama

Levnější než Octavia?

Ano, většina vozů A4 Allroad se do terénu nikdy nepodívá, ale sympatické je, že se na tuto stránku vozu můžete v podvědomí spolehnout. Jeho DNA, kde se ukrývá i částečná láska k terénu, vás přitom v každodením životě neobtěžuje ani neomezuje. Právě naopak. Mluvím třeba o parkování u vysokých obrubníků ve městech, kdy se o přední část nárazníku vůbec nemusíte bát.

No a co spolehlivost? Většinu potenciálních zákazníků Audi velmi často odradí servisní náklady. V takovém případě ale A4 Allroad může být řešením. Není tu vzduchový podvozek ani jiné zbytečné složitosti, pohon Quattro funguje i po pěti letech dobře. A převodovka? Já v bazaru při výběru vozu zvolil spolehlivý manuál. Motor 2.0 TDI CR s vozem sice opravdu moc nehýbe, ale ve finále vás tato kombinace vyjde možná levněji, než Octavia 4x4 se systémem Haldex, kterému někdo dával zabrat. Čtyřkolka v Audi je totiž od počátku stavěna na daleko větší zátěž a s tak slabým motorem se o ni bát nemusíte.

Reklama

Vyšší spotřebu odpustíte

Zde se ale samozřejmě dočkáte další nevýhody, a tou je spotřeba. Z principu mechanického pohonu Quattro pramení vyšší mechanické ztráty, které si žádají své. Počítejte proto, že při dodržování všech předpisů budete jezdit za zhruba 7 litrů na 100 kilometrů, dostat se přes 10 však není problém. Při vydatném šlapání na plyn ale výsledné tempo stejně nebude oslňující a ani vy si jízdu neužijete. Proto je nejlepší zvolnit a užívat si komfortní stránku auta.

Za 400 000 Kč, v hezkém stavu a po 130 000 kilometrech se jedná o dobrou nabídku. Nabízené pohodlí i akustické odhlučnění je minimálně na úrovni vyšší střední třídy, rozměry vozu ale nejsou přehnaně velké a díky slabšímu motoru nezaplatíte ani tolik v servisu. Pokud tedy potřebujete jen jedno auto a upustíte od přerostlého SUV, umí A4 Allroad při zachování rozumných nákladů v podstatě to samé a ještě bude pohodlnější.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0
Reklama

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0

Nová Mazda 6 dostala turbomotor s výkonem 250 koní

Na první pohled stejná, při bližším seznámení v mnohém odlišná. Přesně tak působí modernizovaná Mazda 6, která si světovou premiéru odbyla na autosalonu v Los Angeles. Vůz nebude nijak revoluční, přinese ale svěží technologie a hlavním hybatelem se stane přeplňovaný agregát o objemu 2,5 litru.
30.11.2017 13:44
|
0
Reklama
Autosalon TV