Reklama
Nová auta

Volkswagen představil nový Multivan. Milovníci dosluhujících velkých MPV mohou jásat

Kultovní minivan opustil užitkové kořeny a nastoluje nová měřítka ve třídě
Zdroj: Tiskový servis Volkswagen

Alhambra, Sharan, Espace, Galaxy... To všechno jsou jména stále velmi oblíbených velkoprostorových modelů, na které spousta lidí nedá dopustit. Obava, že tento segment zcela zanikne a "nebude čím jezdit" by však mohl odvrátit nový Multivan, staré jméno ve zcela novém pojetí. Po dlouhých letech se totiž populární minibus od Volkswagenu dočkal od podlahy nové generace. A hlavně - poprvé ve své více než sedmdesátileté historii dochází ke konstrukčnímu odklonu od dodávky. Nový Multivan už stojí na MQB platformě osobních aut.

Nová filozofie

V nové éře budou existovat hned tři velkoprostorové Volkswageny - Transporter nadále na dodávkovém základě, stylový elektromobil vycházející z konceptu ID.Buzz a právě nový Multivan. Jeho posláním bude nabídnout velký rodinný minivan, ale i luxusní dodávku s maximem komfortu. Jde také o nepřímou náhradu za stárnoucí Sharan.

Nový Multivan dostal kvůli bezpečnosti výraznější nos i plynuleji navazující čelní sklo se zdvojenými bočními sloupky. Posuvné dveře na obou stranách se dodávají sériově, výklopné zadní se dají otevřít i bezdotykově podkopnutím. I když se už zbavil pracovních povinností, stále si zachovává praktickou stránku. Vzpomeňme například maximální zavazadlový prostor o objemu 4053 litrů, rozvor 3124 mm i tažnou sílu 2 tuny.
Reklama

Delší, širší, nižší a vždy automatický

Auto je mezigeneračně širší o 37 mm (celkových 1941 mm), delší o 69 mm (4973 mm), ale také nižší o 47 mm (1903 mm). Rozvor narostl o 124 mm a bude společný i pro delší verzi. Po nedávném uvedení nové generace menšího Volkswagenu Caddy už design není velkým překvapením. Zadní světla již nejsou svislé, ale horizontální, zajímavým prvkem je chromovaná lišta, která se táhne celým bokem auta. Vpředu i vzadu jsou sériově LED světla, za příplatek mohou být přední LED Matrixové s možností ježdění se zapnutými dálkovými světly bez oslňování ostatních řidičů.

Multivan se více domestikoval také uvnitř, přístrojová deska se ještě více podobá osobním vozům. Nová koncepce ještě zvětšila prostor. Nové Multivany se budou dodávat výhradně s automatickou převodovkou DSG. Její ovládání si našlo místo mezi dvojicí obrazovek vpravo nad volantem, ruční brzda je už elektronická. Propracovaný byl systém variability uspořádání lehčích sedadel a stolku v interiéru díky novému konceptu kolejniček. Stolek se tak dá posunout až k předním sedadlům, kde sklopeném stavu poslouží jako pult. Samozřejmostí je množství jízdních asistentů, které může být v autě přes 20. Adaptivní tempomat také aktivní udržování v jízdním pruhu nabízel už Multivan 6.1.

Jenom jeden diesel

U nové generaci už je zřetelně cítit odklon od naftových motorů, v nabídce zůstává jediný - dvoulitrový čtyřválec TDI s výkonem 110 kW (150 koní), do prodeje půjde příští rok.

Tradiční benzinové motory zastupují dva agregáty - slabší má výkon 100 kW (136 koní), silnější 150 kW (204 koní). Všechny jsou s pohonem předních kol. Novinkou je nejsilnější motor v podobě plug-in hybridu s označením eHybrid a 6-stupňovou DSG převodovkou. Základem je 1,4-litrový čtyřválec TSI s výkonem 110 kW (150 koní) a 85 kW elektromotor napájený 13 kWh baterií. Spolu dodávají systémový výkon 160 kW (218 koní) a maximální točivý moment 350 Nm.

Multivan T7 se začne prodávat ještě tento rok, jeho rodištěm bude továrna Volkswagenu v německém Hannoveru. Společný vývoj s Fordem se týká až dodávky Transporter a pickupu Amarok. Také se má objevit dvojče Volkswagenu Caddy v převlečení za Ford.

Diskuze

Roman - 07.09.2021 14:43:30
A já doufal taky v tříválec (ale x2), benzínovou V6 už v něm asi nikdy neuvidíme. Divný svět.
Jan - 13.06.2021 17:39:34
A já doufal v tříválec a ona nafta, to zase bude smradu. Jen ať to nevozí do USA jinak jim tam zase přijdou na nějaký podvod.

Nový VW Multivan už nebude Transporterem v obleku. Platformou z golfu příznivce moc nepotěší

Wolfsburský koncern začíná odhalovat podobu nové generace oblíbeného autobusu pro rodiny
30.03.2021 07:59
|
5
Reklama

Transporter, Caravelle, Multivan, nebo California? Zde je návod, jak poznat verze víceúčelového VW

Vyzkoušeli jsme kompletní čtveřici podob legendárního užitkového modelu T v současné verzi 6.1
04.11.2020 19:02
|
0

Volkswagen modernizuje řadu T. Premiéru má digitalizovaný model Multivan 6.1.

Řada T je ikonou mezi užitkovými vozy, a to v mnoha podobách, jako Transporter, Caravelle, Multivan i California. Značka Volkswagen Užitkové vozy prodala na celém světě téměř dvanáct milionů vozidel šesti generací – od T1 až po T6. Tato modelová řada nyní prochází velkou modernizací.
22.02.2019 12:35
|
0

Retro: Ford Sierra se z tuzexového snu stal jedním z prvních manažerských aut raného kapitalismu

Dnešní čtyřicátníci si ji dobře pamatují z našich silnic, vydržela totiž dlouho nezestárnout
18.03.2023 08:45
|
9

Retro: Nejlevnější auto 90. let mělo stát 99 tisíc korun. Vyklubal se z něj indický žigulík

Vůz Premier 118 NE byl mediální bublinou, která v roce 1992 splaskla až po pořádném nafouknutí
11.03.2023 08:02
|
7
Reklama

Retro: Akční modely z 90. let zakrývaly chudou techniku Favoritů a Formanů. Dnes jsou vysoce ceněné

Jména jako Komfort nebo Silver Line patří neodmyslitelně k českým automobilovým devadesátkám
04.03.2023 09:22
|
17

Retro: Porevoluční české autobusy Oasa se chtěly přiblížit Západu. Bránil tomu ale i pach toalet

Designově vcelku povedené dálkové autokary z Čáslavi doplatily na krátký vývoj a omezené zdroje
25.02.2023 09:50
|
35
Reklama
Autosalon TV