Reklama
Archiv - Zprávy

Volkswagen modernizuje řadu T. Premiéru má digitalizovaný model Multivan 6.1.

Řada T je ikonou mezi užitkovými vozy, a to v mnoha podobách, jako Transporter, Caravelle, Multivan i California. Značka Volkswagen Užitkové vozy prodala na celém světě téměř dvanáct milionů vozidel šesti generací – od T1 až po T6. Tato modelová řada nyní prochází velkou modernizací.
Zdroj: Volkswagen

Digitalizovaná a síťově propojená

Novinkou ve výbavě je řada inovativních asistenčních systémů, digitální panel přístrojů a nejnovější generace informačních a zábavních systémů Volkswagen s integrovanou kartou SIM, zajišťující trvalé připojení k internetu. Rovněž nový je design přídě, přístrojová deska a rozšířená sériová výbava. Pohon zajišťují nejnovější motory TDI (90 až 199 k). Modely řady T6.1 budou poprvé k dispozici také s elektrickým pohonem (v závislosti na variantě akumulátorů je dojezd více než 400 km). V prvních zemích budou nové modely T6.1 uvedeny na trh na podzim 2019.

Nový asistent pro jízdu v bočním větru v sériové výbavě

Hydraulický posilovač řízení modelu T6 byl v T6.1 nahrazen elektromechanickým systémem, který umožňuje aktivně ovládat řízení. Tím je vytvořen základní předpoklad pro využití nových asistenčních systémů. Mezi ně například patří ve všech verzích modelové řady T6.1 sériově dodávaný asistent pro kompenzaci bočního větru. Transporter je automaticky stabilizován při náhlých poryvech bočního větru, což významně zvyšuje bezpečnost.

Nové asistenční systémy brzdí a řídí automaticky

Díky elektromechanickému posilovači řízení je další novinkou ve výbavě „Lane Assist“, asistent pro jízdu v jízdním pruhu. Systém zaznamenává kamerou podélné čáry, vymezující jízdní pruhy, a automaticky udržuje T6.1 v jízdním pruhu. „Park Assist“ usnadňuje parkování i vyjíždění z parkovacího místa. T6.1 po jeho aktivaci automaticky zajede do příslušné mezery, nebo z parkovacího místa vyjede. Řidič musí ovládat už jen pedály plynu a brzdy. Z modelu Crafter byl pro řadu T6.1 adaptován systém aktivní ochrany boků, aby manuální manévrování probíhalo vždy bez následků. Po obvodě vozidla rozmístěné ultrazvukové senzory snižují riziko poškození. Před nehodami při couvání chrání asistent pro couvání z parkovacího místa. Systém upozorňuje na vozidla, která se přibližují v pravém úhlu vzadu. Nebude-li řidič reagovat, systém automaticky aktivuje brzdy.

„Trailer Assist“ usnadňuje manévrování s přívěsem

Všechny verze modelové řady jsou předurčeny k jízdě s přívěsem. V závislosti na pohonu dosahuje nejvyšší přípustná hmotnost přívěsu až 2 500 kg. Manévrování s přívěsem nyní usnadňuje „Trailer Assist“, známý z modelu Crafter. Řidič tak nemusí myslet na to, že při couvání s přívěsem je nutné otočit volant doleva, aby přívěs zatočil vpravo. Řidič jednoduše nastaví požadovaný úhel pro změnu směru jízdy s přívěsem pomocí otočného ovládacího prvku elektricky nastavitelných vnějších zpětných zrcátek, který v tomto případě slouží jako joystick. Řízení poté převezme T6.1. „Trailer Assist“ kombinuje funkce systému „Park Assist“, elektromechanického posilovače řízení a zadní kamery „Rear View“ (sleduje úhel zalomení oje přívěsu). Nabídku nových systémů završuje rozpoznávání dopravních značek přední kamerou.

Digitalizovaný interiér s novou přístrojovou deskou

Přístrojová deska modelu T6.1 byla nově navržena. Vůz nabízí „Digital Cockpit“ (zcela digitální panel přístrojů) a třetí generaci modulární platformy pro informační a zábavní systémy (MIB3). Fúzí digitálního panelu přístrojů „Digital Cockpit“ a systémů MIB3 vznikla nová, celistvá plocha pro digitální zobrazování a ovládání v jedné úrovni. Pro model T6.1 nabízený „Digital Cockpit“ s úhlopříčkou 10,25 se v modelu Multivan Highline dodává sériově. Řidič má na výběr různé konfigurace displeje prostřednictvím tlačítka „View“ na multifunkčním volantu.

Dalším prvkem ve výbavě modelu T6.1 jsou nové navigační systémy MIB3: „Discover Media“ (8,0“ displej) a „Discover Pro“ (9,2“ displej). Tyto systémy s dotykovým displejem mají nové grafické uspořádání.

Nejdůležitějším novým prvkem výbavy všech informačních a zábavních systémů je integrovaná karta SIM (eSIM), která je součástí sériové výbavy od systému „Compositon Colour“ a pro „Composition Audio“ se dodává na přání. Karta eSIM zpřístupňuje novou nabídku funkcí a služeb na základě připojení k internetu a mobilním telefonním sítím. Díky eSIM je ovládání ještě intuitivnější, a tím i jednodušší. Nové informační a zábavní systémy s 8,0“ nebo 9,2“ displejem v T6.1 totiž reagují i na hlasové povely hovorovou řečí.

MIB3 přivádí k dokonalosti ještě jedno důležité rozhraní: „App-Connect“. Díky této funkci lze přímo prostřednictvím displeje informačního a zábavního systému používat aplikace chytrého telefonu, jako je „Google Maps“, „Mediathek“ nebo „Spotify“. Dosud k tomu bylo vždy nezbytné propojení chytrého telefonu s vozidlem prostřednictvím kabelu. Kabel však již patří k historii pro uživatele chytrých telefonů iPhone ve vozech T6.1, vybavených systémy s 8,0“ nebo 9,2“ displejem. Jednou připojený iPhone naváže prostřednictvím Bluetooth a bezkabelového systému „Apple CarPlay“ automaticky spojení s informačním a zábavním systémem. Kompatibilní chytré telefony všech značek mohou být nyní nabíjeny bezkabelově – prostřednictvím indukční nabíječky na nové přístrojové desce.

Nová řešení usnadňují každodenní práci

Značka Volkswagen Užitkové vozy vyvinula speciálně pro každodenní provoz zcela nové prvky výbavy. Mezi ně patří 230V elektrická zásuvka na sedadle řidiče a uzamykatelná schránka pod dvoumístným sedadlem na straně spolujezdce vpředu. Nově koncipováno bylo navíc řešení pro přepravu mimořádně dlouhých předmětů, které mohou nyní sahat až pod dvoumístné sedadlo na straně spolujezdce vpředu. Maximální využitelná délka nákladového prostoru se tak prodlouží z 2 450 mm na 2 800 mm, resp. z 2 900 mm na 3 300 mm (verze s prodlouženým rozvorem). Transporter je kromě toho sériově vybaven samostatným zamykáním nákladového prostoru (vozidla s odděleným nákladovým prostorem). Nákladový prostor tak může být uzamčen nezávisle na prostoru pro řidiče a cestující. První možností je uzamčení pouze nákladového prostoru (režim „poštovní doručovatel“). Druhou možností je uzamčení pouze kabiny (režim „servisní dílna“). Později nabídku rozšíří také „kurýrní paket“ s ještě robustnější konstrukcí mimořádně namáhaných dílů vozidla, jako jsou generátor, akumulátor nebo hnací hřídele.

Transporter 6.1 s rozšířenou výbavou

Sériová výbava modelu Transporter 6.1 byla významně rozšířena. Například o elektrické ovládání oken, centrální zamykání, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, nové světlomety H7, vnitřní osvětlení s energeticky hospodárnou technologií LED a audiosystém s handsfree Bluetooth.

Rozšířená výbava pro Multivan 6.1

Volkswagen Užitkové vozy významně rozšířil rovněž sériovou výbavu modelu Multivan 6.1. Multivan 6.1 Trendline má například v porovnání s předchůdcem vylepšenou, novou přístrojovou desku, audiosystém „Composition Colour“ s 6,5“ dotykovým displejem, elektrické ovládání dětské pojistky dveří, nové světlomety H7 a nový multifunkční volant, obšitý kůží. Verze Multivan 6.1 Comfortline zahrnuje navíc mimo jiné multifunkční ukazatel „Premium“, ozdobná obložení přístrojové desky a výplní dveří, paket „Světla a výhled“ a dodatečné vstupy USB v prostoru pro cestující. Sériová výbava modelu Multivan 6.1 Highline byla kromě toho doplněna o nové LED světlomety, rovněž nové zadní LED svítilny, systém „Park Assist“ (včetně parkovacích senzorů „Parkpilot“ vpředu a vzadu a funkce brzdění při manévrování), navigační systém „Discover Media“ s 8“ displejem a digitální panel přístrojů „Digital Cockpit“. Nová sériová výbava modelů Caravelle a California bude oznámena později.

Nový design přídě pro celou modelovou řadu

Pro mnoho fanoušků tohoto všestranného automobilu má jeho design již kultovní pověst. Tým šéfdesignéra Alberta Kirzingera proto záměrně dodal ostřejší rysy pouze přední partii. Kirzinger k tomu říká: „T6.1 je na silnici ještě výraznější. Nyní má velmi velký otvor pro přívod vzduchu, který je pro techniku moderních motorů nezbytný. Zároveň jsme zvýraznili šířku vozidla a jeho tváři dodali ještě ostřejší pohled.“ Příčný pruh, tvořený kompaktnějšími světlomety a horní částí masky chladiče, je přitom užší než u předchůdce. „V této oblasti jsme navrhli novou dvojitou chromovanou lištu, která prochází celou šířkou vozu. Ve světlometech na ni navazuje pruh LED diod sloužících k dennímu svícení. Vůz tak vyzařuje vlastní charisma a zdaleka je rozpoznatelný jako verze T6.1.“ V závislosti na modelu a výbavě je příď individualizována dalšími chromovanými detaily. Rovněž nová je nabídka barev a kol.

Motory Euro 6d TEMP poskytují výkon od 90 do 199 k

Nově sestavena byla také nabídka variant poháněcího ústrojí. T6.1 s pohonem předních kol bude v době uvedení na trh nabízen s turbodiesely 2,0 litru (2.0 TDI). Všechny verze splňují emisní normu Euro 6d TEMP EVAP. Nový motor pro základní variantu poskytuje nejvyšší výkon 66 kW/90 k. Vyšší výkonová varianta jednotky 2.0 TDI dosahuje nyní nejvyššího výkonu 81 kW/110 k. Od předchůdce byly převzaty motory 2.0 TDI s výkonem 110 kW/150 k a 2.0 TDI Biturbo o výkonu 146 kW/199 k. TDI 150 k může být na přání objednáno s dvouspojkovou převodovkou DSG, resp. s pohonem všech kol 4MOTION (s mechanickou převodovkou, nebo s DSG). Vrcholná verze s výkonem 199 k se dodává sériově s DSG (na přání i s pohonem všech kol 4MOTION).

V rámci spolupráce s partnerem ABT bude T6.1 nabízen i jako vozidlo s místně nulovými emisemi. Elektrický Transporter s výkonem 82 kW/112 k a kapacitou akumulátorů 38,8 kW nebo 77,6 kWh umožní dojezd i více než 400 km (kombinovaný cyklus EU), a je tak připraven na pracovní nasazení v městských ulicích.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV