Reklama
Bonusy k TV pořadu

Od rychlých špuntů k ještě rychlejším autům. Mazda začínala jako Toyo Cork Kogyo, továrna na korek

Mazda slavila stoleté výročí. Za tuto dobu dokázala vyrobit spoustu bestsellerů a vyhrát 24h Le Mans
Zdroj: Mazda

30. ledna v roce 1920 vznikl v japonské Hirošimě podnik jménem Toyo Cork Kogyo, který se zabýval výrobou korku. Dnes známé pojmenování Mazda získala společnost až o několik let později, když začala vyrábět motocykly, tříkolky a první osobní vozidla. Mazda za svou historii vyrobila několik stěžejních a dodnes legendárních modelů. Krom toho se jí podařilo zpopularizovat Wankelův motor.

Začalo to korkem

Píše se rok 1920 a v japonském městě Hirošima vznikl výrobní závod Toyo Cork Kogyo, ve kterém se vyráběl korek. Postupem času se podnik přeorientoval a začal s produkcí strojů a ostatního zboží. V tu dobu se z původního označení závodu Toyo Cork Kogyo vypustilo slovo "Cork" (v překladu korek) a vznikl nový název Toyo Kogyo.

První krok k výrobě vozidel udělala společnost Toyo Kogyo v roce 1929, kdy představila svůj první prototyp dvoutaktního motoru. O rok později spatřilo světlo světa hned šest motocyklů. Počátkem 30. let se objevil první automobil s označením Mazda na kapotě. Jednalo se o nákladní tříkolku, která dokázala uvést až 200 kilogramů.

Přežila i jadernou apokalypsu

Podnik Toyo Kogyo v Hirošimě s produkcí nákladních tříkolek Mazda-Go pokračoval a postupně je vylepšoval. Výrobu užitkových vozidel přerušila až druhá světová válka a s ní spojená atomová bomba, která byla na Hirošimu svržena. Japonskou automobilku výbuch výrazně nepoškodil, a tak v roce 1945 mohla pokračovat ve výrobě.

Až do počátku šedesátých let minulého století vznikaly pod značkou Mazda převážně nákladní automobily. To se v květnu roku 1960 změnilo. Země vycházejícího slunce poprvé spatřila osobní automobil s označením Mazda. Jednalo se o model R360, který spadal do kategorie kei cars. 

První osobní vůz se stal bestselerem

Malinká Mazda R360 měla pod kapotou vzduchem chlazený dvouválcový motor o objemu 360 cm3, který produkoval 16 koní. Výkon na kola přenášela čtyřstupňová manuální, nebo dvoustupňová automatická převodovka. Vůz splňoval standardy pro takzvané kei cars, které byly limitovány rozměry, ale i objemem a výkonem motoru. První osobní Mazda tak mohla měřit jen tři metry. 

Model R360 padl Japoncům do oka a stal se z něj prodejní hit. Jen za první rok se prodalo přes 23 tisíc kusů. Podobný úspěch sklidila i větší verze P360 Carol z roku 1962.
Reklama

Wankelův motor

Těsně po premiéře modelu R360 se Mazda opět zapsala do historie. Tentokrát kvůli inovativní pohonné jednotce. V roce 1961 se v automobilce rozhodli koupit licenci na rotační motor, pojmenovaný podle svého vynálezce Felixe Wankela. První vozem s rotačním motorem bylo kupé Mazda Cosmo Sport (110S) z roku 1967.

Mazda byla jediná automobilka na světě, která dokázala rotační motor masově rozšířit. Později se Wankelův motor objevil i v modelech Familia, Capella, RX-3, RX-7, a také v Mazdě RX-8, která se přestala vyrábět teprve v roce 2012. 

Pro někoho nejzábavnější auto všech dob

Další stěžejní krok pro japonskou automobilku přišel v roce 1989, kdy v Mazdě představili lehký kompaktní roadster MX-5 (Miata). Byl to velice odvážný krok, jelikož MX-5 spadala do kategorie, kterou v tu dobu spoustu výrobců opustilo. Inu možná proto se z drobného sportovního roadsteru ihned stal globální bestseler a dodnes vládne svému segmentu. 

Pod kapotou hbité mazdy dřímala benzínová šestnáctistovka se čtyřmi válci a výkonem 117 koní. Následně přišly motory 1.8 s výkonem 131 koní a slabší 1.6 s výkonem 90 koní. Veškerá síla se na zadní kola přenášela přes manuální převodovku. 
Reklama

Jeden závod a hned dvě prvenství

Poslední historický milník se Mazdě povedl v roce 1991, kdy jako první japonská automobilka dokázala vyhrát proslulý vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans. Hrdinou se stal závodní speciál Mazda 787B. Toto vítězství ale přineslo ještě jednu premiéru. Vůbec poprvé vyhrál 24h Le Mans vůz s rotačním motorem systému Wankel.  

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Mazda přiveze do Česka novou limitovanou sérii pro velká auta. Má směšné jméno, ale vypadá skvěle

Vozy z limitované narozeninové edice lze stále objednat, novinka Homura přidává i další vymoženosti
06.11.2020 07:07
|
5
Reklama

Mazda dává zadarmo pohon 4x4 k SUV CX-5. Balík výhod zahrnuje i inovativní motor Skyactiv-X

Automobilky čelí koronaviru výhodnými nabídkami. Japonská značka nabízí nejen slevy
29.10.2020 18:48
|
3

Elektrická Mazda MX-30 sází na přírodní a recyklované materiály, využívá i korek

Japonská automobilka pro svůj první elektromobil zpracuje tuny starých hadrů i PET láhve
09.09.2020 16:13
|
0

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0
Reklama

Toyota Prius je nejlepší auto s nejmenší poptávkou. Jezdí skvěle, ale lidé ho nekupují

Otestovali jsme novou generaci ikonického hatchbacku s plug-in hybridním systémem
09.05.2024 14:00
|
5

Autoklub varuje před zapuštěnými klikami dveří. Jsou podle něj životu nebezpečné

Rakouský autoklub se obává, že se kliky v nouzi neotevřou. Vyzývá automobilky, aby od nich ustoupily
01.05.2024 07:44
|
0
Reklama
Autosalon TV