Reklama
Bonusy k TV pořadu

Škodovka uznala potíže benzinového turbomotoru 1.5 TSI. Chystá svolávací akci

Testovali jsme patnáctistovku v nových i ojetých autech značek Škoda a Volkswagen. Ne vždy, ale cuká
Zdroj: Ondřej Běhal

Škoda uspořádá svolávací akci na automobily poháněné benzinovými turbomotory 1.5 TSI v modelech Superb, Karoq a Kodiaq. Zjistili jsme to u několika zdrojů z prostředí automobilky, které nechtěly být citovány. Při této svolávací akci se bude aktualizovat software v řídící jednotce. Půjde o vozy, které mají alternátor 180A. Jejich problémem je, že při rozjíždění motor nedává dostatek točivého momentu a pohonná jednotka tak lehce chcípne, což představuje bezpečnostní riziko.

Na další varianty motorů 1.5 TSI, které jsou postiženy cukáním při rozjezdech, bude uspořádána servisní akce. Ta se od "svolávačky" liší v tom, že zákazníci nejsou aktivně zváni, ale software jim bude přehrán při pravidelné prohlídky v autorizovaném servisu. V těchto případech totiž nebyl problém vyhodnocen jako bezpečnostní riziko.

"Zákazníkům, kteří se setkají s cukáním vozu s pohonnou jednotkou 1,5 TSI 110 kW, doporučujeme navštívit autorizovaného servisního partnera ŠKODA AUTO. Servis aktualizuje řídící jednotku motoru, čímž se závada odstraní," uvedl pro web autosalon.tv Zbyněk Straškraba z oddělení komunikace Škody Auto.

Svolávací akci na motory 1.5 TSI potvrdil i Volkswagen. "Na motory s kódem DADA už je připravený nový software a majitele jsme začali svolávat do servisů k přehrání. Na ostatní varianty motoru 1.5 TSI příprava nového softwaru finišuje," řekl webu Autosalon.tv mluvčí importéra značky Volkswagen na českém trhu David Valenta. Velmi pravděpodobně se budou svolávací a servisní akce týkat i dalších koncernových značek, tedy Audi a Seat.

Níže si můžete přečíst zkušenosti s chováním motoru 1.5 TSI pod kapotou nové Scaly, lehce ojetého Karoqa a již před dvěma lety testovaného VW Golf Variant.
Reklama

Škoda Scala 1.5 TSI DSG

Škodu Scala 1.5 TSI s automatickou převodovkou DSG testovala nedávno Tereza Tobiášová pro televizní reportáž a zároveň ji web Autosalon.tv porovnával s Toyotou Corolla Hybrid. Zatímco Terka si ohledně spolupráce převodovky s motorem ničeho zásadního nevšimla, při srovnání s Corollou 1.8 Hybrid se ukázal rozdíl velmi zřetelně.

Zcela odlišné bylo chování obou aut zejména v městském provozu. Zatímco Corolla s převodovkou typu CVT a částečně elektrickým pohonem se pokaždé rozjela plynule a po prvním doteku pedálu, Scala působila při rozjíždění a popojíždění třeba na parkovišti u obchoďáku mnohem nervóznějším, nerozhodnějším a cukavějším dojmem. Rozdíl byl markantní. Jízda se Scalou 1.5 TSI DSG byla i pro zkušeného řidiče nepříjemná.

Mírně ojetá Škoda Karoq 1.5 TSI

Otestovali jsme i lehce zajetou Škodu Karoq 1.5 TSI s manuální šestistupňovou převodovkou, se kterou její majitel, Jiří Suchánek z Bohuslávek, najel zatím 25 tisíc kilometrů.

"Cukání jsem si všiml hned od začátku. Když je motor studený a chci se rozjet na jedničku, nebo na dvojku a šlápl bych více na plynový pedál, začne s sebou auto výrazně škubat," tvrdí pan Suchánek. Servis kvůli tomu ale nenavštívil. "Našel jsem fintu. Prostě prvních deset, patnáct vteřin nechám jet auto jen na volnoběh, sundám nohu z plynu, pak postupně opatrně přidávám a už je všechno v pořádku. Po zahřátí motoru problémy úplně zmizí. Nepřipadá mi to jako zásadní problém, budu o tom servis informovat až při pravidelné prohlídce," dodává.

Autosalon.tv si vůz vyzkoušel. Za studena byl rozjezd opravdu ne zcela plynulý a dal by se označit za cukání. Když jsme po ujetí několika stovek metrů auto otáčeli a chtěli zacouvat, museli jsme přidat víc plynu. Když jsme to poprvé neudělali, motor chcípnul. Vzhledem k tomu, že jsme nechali sešlápnutý pedál spojky, tak se ale sám od sebe okamžitě nastartoval.
Reklama

Volkswagen Golf Variant 1.5 TSI/110 kW

Poprvé jsme si problému motoru 1.5 TSI všimli již před dvěma lety, kdy jsme jej zkoušeli v kombinaci s automatickou převodovkou u Volkswagenu Golf Variant.

Z jejich spolupráce jsme nebyli úplně nadšeni. Zejména při rozjezdech z místa a parkovacích manévrech nás vyloženě štvala. Z místa motor většinou jankovitě vystřelil, při změně směru jízdy z couvání na dopředný naopak ještě chvíli jelo auto dozadu. Bylo velmi těžké popojíždět s citem bez cukání. Naopak při akceleraci během jízdy, nebo třeba při svižné jízdě v zatáčkovitém terénu, fungovala převodovka dobře a dala se plynovým pedálem lehce ovládat.
Reklama

Diskuze

Zdenek - 14.11.2023 21:38:05
Mám Škoda Karoq kúpené nové v decembri 2022, nájazd 4500km, zatial bez problémov
Jarda - 11.10.2023 11:46:04
Mam škodu scala 1.5tsi motor pohoda az na vadne svíčky kterej byly měněny po16k a olej sem doleval v 15 k asi 3 deci inak meneno v 16k

Ač šlo jen o facelift, některé změny udělaly z nového Audi Q8 světový unikát. Navíc skvěle jezdí

V okolí Kapského města jsme testovali hned tři různé varianty obřího kupé-SUV
22.11.2023 09:33
|
2

Dojeli jsme elektromobilem do Albánie a zpět. Vše ale dopadlo úplně jinak, než jsme si plánovali

Chtěli jsme na fotbal do Tirany. Kvůli srbským celníkům jsme český debakl sledovali v albánské krčmě
18.11.2023 09:35
|
9
Reklama

Nový Peugeot 3008 se ukázal v Praze. Ujede až 700 km na elektřinu, ale nevzdává se ani benzinu

V Česku se francouzská novinka začne prodávat na jaře příštího roku
15.11.2023 10:02
|
2

Nový elektromobil z Nošovic je velký jako Karoq. Podobá se mu i jízdně, stojí jen o 150 tisíc víc

Druhou generaci modelu Hyundai Kona Electric jsme testovali v okolí Nošovic, kde se vyrábí
21.10.2023 19:24
|
1
Reklama
Autosalon TV