Reklama
Ojetiny

Ojetý Opel Mokka může mít proti konkurenčním malým SUV zásadní výhodu. A boduje spolehlivostí

Není vzorem úspornosti ani neoslní jízdními vlastnostmi, přesto lze německé auto doporučit
Zdroj: Opel

Kompaktní SUV představující pro výrobce zlatonosnou žílu. Zákazníci ochotně připlácí nemalé peníze za pár výškových centimetrů a kromě robustnějšího vzhledu, falešného pocitu bezpečí a snadnějšího nastupování, nedostávají proti výrazně levnějším hatchbackům nic navíc. Na trhu ovšem existují modely, které "cosi navíc" mají. Například Opel Mokka první generace může mít na rozdíl od většiny konkurentů dobře fungující pohon všech kol.

Karoserie klame

Stejně jako většina automobilek, ani Opel nemohl zůstat bez nabídky malého SUV. A tak na zesílené podvozkové platformě Corsy postavil vůz připomínající zmenšeninu modelu Antara, která mohla disponovat pohonem všech kol, což není v této kategorii úplně běžné. S pouhými šestnácti centimetry světlé výšky, malými zdvihy kol a mizernými nájezdovými úhly toho v terénu příliš nevymyslíte, zasněžený kopec ale zdoláte bez problémů. Zklamáním je fakt, že i verze s pohonem všech kol spoléhají stejně jako předokolky pouze na jednoduchou zadní nápravu.
Reklama

Po faceliftu není pro každého

Mokku Opel uvedl na trh v druhé polovině roku 2012 a o čtyři roky později ji podrobil rozsáhlému faceliftu. Ten přinesl užší masku a protaženější světlomety. Designové změny se odehrály na celém voze, boční silueta i tvar zadních partií ovšem zůstal zachován.

Palubní deska byla až do faceliftu posetá tlačítky. Jejich vysoký počet a jistou nepřehlednost kritizoval při uvedení na trh snad každý motoristický novinář. Doba se ale změnila a za přítomnost fyzických tlačítek bychom dali cokoli, jelikož modernizované provedení se většiny fyzických ovladačů zbavilo a místo tlačítek je nutné se prát s dotykovým displejem. To není zrovna bezpečné a pohodlné.

Mokka není přeborníkem v poskytovaném prostoru pro zavazadla. Kufr s 356 litry patří k slabšímu průměru a překvapí akorát prostorem na výšku.

Vybrat vhodné srdce není úplně lehké

Pod kapotou nejčastěji narazíte na benzínovou čtrnáctistovkou Turbo (103 kW) s litinovým blokem a nepřímým vstřikem paliva přeplňovanou turbodmychadlem. Ta funguje za předpokladu pravidelného servisu bez zásadnějších problémů (dokonce i v případě tovární zástavby LPG). Škoda jen praskajících pístů, které se objevily u často podtáčených motorů už po 50 tisících kilometrech.

Horší je to s výkonnější variantou 1.4 Turbo (112 kW) s přímým vstřikem paliva. Ta se pod kapotu dostala v roce 2016 ve spojení s pohonem všech kol 4x4 a automatickou převodovkou, což přineslo zvýšení spotřeby. Výsledná kombinace nepředvádí o moc lepší dynamiku a časem se postará o nejeden problém.

Základ v podobě šestnáctistovky s pětistupňovým manuálem je odolný a spolehlivý. Stačí u něj pravidelně po 15 000 km měnit olej a po 150 000 km vyměnit rozvody. Čtyřválec dobře snáší cesty kolem komína a špatně na tom není ani se spotřebou paliva. Krátké převody (při stotřicítce točí přes 4000 otáček) ho předurčují pro cesty mimo dálnice.

Moderní diesel 1.6 CDTi plnící Euro6 bez nutnosti AdBlue vyniká jemným chodem a rychlými reakcemi. Je ovšem poměrně složitý, z čehož do budoucna pramení nejedna komplikace (zakarbované sání, zanesené chladiče EGR atd.).

Léty prověřená sedmnáctistovka CDTi slibuje o něco přívětivější soužití. Čtyřválec je úderným pracantem, který se chlubí šestilitrovou spotřebou paliva. Trpí ovšem výrazným turboefektem a hrubším chodem. Pro dlouhověkost je nutné měnit rozvodový řemen každým 6 roků nebo po ujetí 150 000 km, přičemž doporučujeme investovat také do nových gufer vačkové a klikové hřídele a hřídele pohonu olejového čerpadla. Šestistupňová manuální převodovka dostala v případě Mokky robustnější zadní ložiska a platí za plně opravitelnou. S automaty GM problémy nebývají.

Mokka X

Opel při modernizaci v roce 2017 přidal do názvu Mokky písmeno X. Jako ideální se může jevit kombinace zážehové čtrnáctistovky spojené s automatickou převodovkou a pohonem 4x4, které mohou ocenit řidiči v horských oblastech. Toto spojení nepředvádí nic zajímavého v nízkých otáčkách, jede mdle a až po překročení hranice třech tisíc otáček se spolu s hrubším zvukem dostavuje výraznější zátah. Silnou stránkou je naopak uvolněná jízda, při které řidič nespěchá. Vše funguje znamenitě do doby, než se rozhodnete předjíždět. Při plném sešlápnutí plynu budete jen marně čekat na udávaný výkon 112 kW a pociťově budete hádat o třetinu nižší výkon. Slavné to není ani se spotřebou paliva. Apetit je vysoký a dostat se na výrobcem udávaných 6,4 l/100 km je nemožné. Na trase Praha - Vrchlabí - Jánské Lázně a zpět si Mokka X vzala při relativně pohodové jízdě 11 l/100 km.

K pocitově nižšímu výkonu přispívá nejen kromě ležérně naladěného automatu lineární projev samotného agregátu. Ručička otáčkoměru rychle letí nahoru a přísun výkonu je zbaven špičky. To  společně s dobrým odhlučněním a vyšším posezem má za následek pocit líného automobilu. Pohon všech kol je řešen elektromagnetickou spojkou, která umí na zadní kola v případě potřeby poslat až 50 % výkonu) a na uježděném sněhu funguje bez sebemenších problémů. Kopec vyjedete i bezpečně sjedete - samozřejmostí je asistent pro sjíždění kopců. Systém 4x4 patří mezi zcela bezúdržbové, když olej v útrobách slouží pouze pro odvod tepla a v praxi se nemění.

Protočit kola na uklouzaném povrchu je téměř nereálné, zadní náprava se připojuje ještě před rozjezdem. Stejně tak je nutné zapomenout na jízdu bokem. Vůz sice dostanete pomocí klasické páky ruční brzdy do smyku, ale tím zábava končí - vše překazí elektronika.

Ve statistikách spolehlivosti boduje

Model od německé automobilky s bleskem ve znaku vyniká spolehlivostí a ve statistikách TÜV Auto Report patří k nejlepším modelům. Například v loňském roce obsadila Mokka v kategorii 4-5 letých vozů krásné druhé místo. Lepší bylo jen majiteli hýčkané Porsche 911. Ani v hodnocení "žlutých andělů", tedy výjezdů asistenční služby autoklubu ADAC si nevede špatně, patří k lepšímu průměru. Nejlépe dopadl ročník 2018.

Potrápit Vás mohou tyčky stabilizátoru (zejména v případě velkých devatenáctipalcových kol), které jsou shodné s Antarou/Captivou, vadné snímače TMPS nebo nerovnoměrný brzdný účinek zadních brzd za kterým stojí zatuhlé vodící čepy brzdových třmenů. Slavné to není ani s vydrží brzdových kotoučů – ty v lepším případě budete měnit po šedesáti tisících kilometrech.

Opel Mokka není špatný vůz. Modernizované kusy dostaly atraktivnější kabát, modernější kabinu a nové vychytávky (mimo jiné nechyběl asistenční systém OnStar zaručující kompletní konektivitu). Předfaceliftované exempláře vyhoví staromilcům, které klikání na dotykový displej jednoduše obtěžuje. Ceny ojetých kusů začínají lehce pod čtvrt milionem a výběr na českém trhu není nikterak pestrý.
Reklama

Diskuze

Miloslav Svoboda - 02.02.2022 23:31:15
Mám Mokku 1,4 turbo 4x4 benz.r.2015, v létě jezdím za 6,5 l, zimě 7,5 l.V zimě na horách je čtyřkolka super na sněhu i na zledovatělé cestě.Plus je vyhřívání volantu i sedaček a automatické bixenony.Občas se musí vyměnit těsnění na klice, jinak je bezva.
Karel - 12.11.2021 23:34:17
Kufr 365l je zákla+ mezi podlaha dalších 85l.A dovolenou jsem vyřešil střešním boxem 420l za 3500Kč.

Nový Opel Mokka jezdí skvěle. Kdo přijde na to, jak se otevírá kufr, vyhraje bludišťáka

Za sexy vzhled nového Opelu Mokka je potřeba trochu připlatit. Stojí to ale za to
30.03.2021 18:47
|
8
Reklama

Opel vrátí na silnici legendární Mantu. Bude elektrická a bohužel není důvod se na ni moc těšit

Novinka je takzvaný restomod, tedy auto klasického střihu s moderními technologiemi
15.03.2021 11:13
|
2

Nový Opel Mokka nabídne tří druhy pohonu i novou tvář značky. Nejprve se představí elektromobil

Zbrusu nové SUV je o 120 kilo lehčí než dřív. Prodávat se začne příští rok
24.09.2020 18:36
|
1

Opel Mokka X je ideální ojetinou nejen pro důchodce. Konkurenty válcuje možností pohonu 4x4

Dobře se do něj nastupuje, ovládá se tlačítky a může mít automat nebo dokonce pohon všech kol
14.03.2024 13:10
|
2

Čtvrtá generace Renaultu Mégane může být skvělou ojetinou. Pokud při výběru dodržíte dvě věci

Při koupi francouzského modelu se můžete pěkně spálit, ale také získat skvělý vůz
03.03.2024 19:02
|
4
Reklama

Ojetý Fiat Croma stojí pakatel. Přitom jde o prostorné a komfortní kombi, jen ho lidé přehlíží

Fiat Croma sice moc krásy nepobral, ale nabídne hodně muziky. Může mít i skvělý automat
01.03.2024 08:01
|
12

Velké kombi pro rodinu nemusí být jen Passat. Známe lepší ojetinu. Audi, BMW ani Mercedes to není

Druhá generace Opelu Insignia dokáže znemožnit nejednoho konkurenta a ještě jej zašlapat do země
20.02.2024 16:09
|
1
Reklama
Autosalon TV