Reklama
Nová auta

Nový Opel Mokka jezdí skvěle. Kdo přijde na to, jak se otevírá kufr, vyhraje bludišťáka

Za sexy vzhled nového Opelu Mokka je potřeba trochu připlatit. Stojí to ale za to

Nová generace Opelu Mokka je pro německou značku takovou malou revolucí. Sice se jako její první model se „žraločí“ přídí představil už menší Crossland, ale až na o něco větším SUV se ukazuje, že nový design bude všem dalším opelům náramně slušet. Chce to ale jedno – aby se budoucí majitel nezdráhal zaplatit. Mokka začíná v Česku jen deset korun pod hranicí 400 tisíc. Kousek, který jsme dostali k prvnímu svezení ve výbavě GS Line vyjde o 120 tisíc korun dráž. Rozhodně to ale stojí za to.

Jako z budoucnosti

Mokka i naživo působí spíš jako koncept než sériové auto. Je to dáno odvážnou trojbarevnou kombinací laků karoserie. Bílý ponton a černou střechu doplňuje červená linka, která se pak tématicky opakuje na kolech. Maska chladiče bez mřížky by mohla vyvolávat dojem, že jde o elektromobil. Tohle je ale úplně normální benzinová verze. Za design od nás dostává Opel pochvalu.

Za praktičnost už ale úplně ne. Mokku jsme si prohlédli loni v listopadu v rámci statické ukázky. Naměřili jsme přitom jedny z nejnižší rozměrů v kabině i v kufru z kategorie malých SUV. Kapacita kufru se sníženou mezipodlahou 350 litrů není nic moc a běžnou rodinu zřejmě na jejich cestách neuspokojí. Pro mladou dvojici to ale problém být nemusí. Jedno se navíc musí každý hned na začátku naučit – jak se otevírá kufr. Ne, není to tlačítkem v prohlubni, která láká k vsunutí ruky. Musíte sáhnout o patro níž až k registrační značce. Detail? Možná, dokud to už podesáté nebudete muset vysvětlovat tchyni nebo kamarádovi, který s vámi jezdí na squash.

Kabina je možná také stísněnější, ale Mokka to vynahrazuje povedeně zpracovaným prostorem pro řidiče. Samozřejmě zde také sehrála roli výbava GS Line, v níž dostane právě červené dekory palubní desky, černý strop, sportovní pedály z lehkých slitin, čalounění kůží s látkou a další parádní detaily. Za digitální přístrojovou desku je už potřeba připlatit nebo sáhnout ještě po vyšší verzi Ultimate. To pak dostanete také 12“ obrazovku zábavního systému a vaše futuristická Mokka je kompletní.

Výhled jako z velkého SUV

Více ale až v plnohodnotném testu, my jsme vyrazili jen na 150 kilometrovou testovací cestu v rámce první jízdní prezentace na českých silnicích a tak se zaměříme spíše na jízdní dojmy. Zastavit se ale musíme ještě u posezu za volantem. Ten je ve své kategorii výjimečný. Sedí se totiž nízko (jakkoliv se můžete v sedadle patřičně vypumpovat nahoru), ale přední kapota je vysoko. Ze svého pohledu tak řidič vidí její vrchní hranu včetně nápadného prolisu. Výsledek? Připadáte si v jako pořádném SUV. Opelu se tímto trikem povedlo navodit příjemný pocit bezpečí, který zákazníci této kategorie tolik chtějí.

Opel Mokka jsme dostali s nejsilnějším benzinovým tříválcem pod kapotou. Jednotka 1.2 Turbo s výkonem 96 kW (130 k) doplněná o automatickou osmistupňovou převodovku vykrystalizovala do prakticky dokonalé podoby. Jasně, odpůrci tříválců budou mručet, ale zbytečně. Neklepe, nevibruje, reaguje rychle a ve vyšších otáčkách dodává pěkný vrnivý zvuk, který ve sportovním režimu hlasitě podporují reproduktory. Ano, není to reálné. Ale u malého SUV se určitě nezlobíme. Mimochodem, když se pak podíváte na hezký výfuk, budete chvíli přemýšlet, jestli za tím zvukem opravdu alespoň trochu nestojí právě on.

Nutno podotknout, že kombinace benzinového tříválce a osmistupňové automatické převodovky je lahůdková. Trochu jsme se báli větší lenivosti, ale souhra skříně s motorem vychází velmi dobře. Vždy je potřeba přepnout z ekologického nebo normálního módu na sportovní, kdy plynový pedál reaguje rychleji a automat neváhá. Slabinou je samozřejmě řízení, které je nastavené pro běžné uživatele této třídy. Sice ve sportu ztuhne, ale že by přenášelo nějaké informace ze silnice do dlaní, to se říci rozhodně nedá.
Zdroj: Jan Markovič - Autosalon.tv

Odtučňovací kůra

Auto stojí na platformě CMP, kterou má společnou s dalšími malými vozy koncernu, jako jsou DS3 Crossback nebo Peugeot 2008. Pokud už jste četli nějakou z recenzí na tyto francouzské modely, určitě si pamatujete, že podvozek i přes svou jednoduchost patří k těm lépe hodnoceným součástem vozu. Platí to i pro Mokku. Prohnali jsme ji po klikatých silnicích Příbramska, z nichž některé nejsou právě kvalitní. Odskakování zádě se objevilo, ale až ve chvíli, kdy jsme se řítili do ostřejší zatáčky s potrhaným asfaltem ne právě přiměřenou rychlostí. Podvozek totiž výborně tlumí i horší povrchy. Kola velikosti 18 palců jsou pro takový vůz už docela na hraně. Jízda by mohla být určitě na menším rozměru o kapku pohodlnější.

Sluší se ještě zmínit fakt, že Mokka mezigeneračně zhubla. Podle verze je lehčí až o 130 kg. To se pozitivně projevuje při jízdě, zejména na okreskách, kdy je auto na volantu pocitově lehké a mrštné. Určitě se tato proměna propíše také do spotřeby. V klidném stavu jsme jeli tak za 7 litrů, při divočení za 9. Na lepší zhodnocení konzumace paliva bude ale lepší počkat až do klasického týdenního testu.

I z prvních dojmů je ale zřejmé, že nový Opel Mokka vyrostl do dobře jezdícího SUV, které stojí za zvážení pro ty, kteří hledají v této kategorii něco neotřelého.
Reklama

Diskuze

Josef - 23.12.2021 06:11:22
Byl jsem si vyzkoušet. Velmi pěkný,jede super. Ale díky uřvanému tříválci jsem šel do Hyundai koná.
Daniel - 13.05.2021 00:17:27
Nejsem příznivcem Opelu, ale tohle auto se mi docela líbí. Ovšem spalovák mě nezajímá. Prosím o recenzi elektrické verze.

Test Opelu Crossland 1.2 Turbo: Levné a prostorné SUV vylepšilo podvozek i řízení. Řazení nikoli

Rozsáhlá modernizace kompaktního miláčka českých důchodců se dotkla nejen designu a výbavy
17.02.2021 20:08
|
5
Reklama

Citroën C3 Aircross prošel modernizací. Levné malé SUV dostalo nový střih i výbavu

Proměnou prošla příď vozu, přibyly i nové laky. Uvnitř jsou pohodlnější sedadla a moderní asistenty
15.02.2021 09:48
|
0

Nový Peugeot 2008 má české ceny. Stojí podobně jako Škoda Kamiq, má ale silnější motor

Druhá generace malého francouzského SUV se prodává od 385 tisíc. Předchůdce je o 35 tisíc levnější
09.01.2020 10:25
|
3

Audi A4 po 28 letech končí. Nahradí ho nová A5, která vsadila na praktičnosti i umělou inteligenci

Karosářská verze typu sedan zaniká, nahrazuje ji liftback. Auto stojí na nové podvozkové platformě
16.07.2024 16:45
|
1

Škoda Superb Combi se základním motorem je dobrá volba. Nežere a vejde se pod milion

Testovali jsme vrchol mladoboleslavské nabídky se základním benzinovým čtyřválcem
16.07.2024 14:09
|
7
Reklama

Kvíz: Škoda Octavia letos slaví 65 let. Víte, bez jaké výbavy se museli obejít první majitelé?

Kdy se začala vyrábět a jak dlouho v prodeji vydržela? I na to se ptáme v tomto kvízu na neděli
14.07.2024 10:03
|
1

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV