Reklama
Řidičův chleba

Hrozí, že od roku 2022 budou nová auta bez ohledu na vůli řidiče dodržovat rychlostní limity

Inteligentní přizpůsobení rychlosti má být v EU povinné, ve hře jsou i mírnější opatření
Zdroj: Toyota

Evropská komise chce bezpečnější auta. Upíná se k roku 2022, kdy se mají ve vozidlech povinně objevit prvky zvyšující bezpečnost na silnicích. Mezi ty zásadní patří technologie se s anglickou zkratkou ISA. Jde o systém inteligentního přizpůsobení rychlosti podle místních předpisů.

Řidiči automatické systémy nechtějí

Podle mnoha průzkumů se řidiči k podobným systémům staví odmítavě. Nechtějí, aby jejich auto „řídil“ čip. Preferují stoprocentní kontrolu nad vozem. Obávají se třeba momentu, kdy by při předjíždění vjížděli do obce a systém by zpomalil ve chvíli, kdy potřebují dokončit předjížděcí manévr. A podobných modelových situací existují desítky, možná stovky. Na závěry, jak bude systém fungovat, je ale brzy. Po schválení Evropským parlamentem musí balíčky opatření schválit také jednotlivé členské státy EU.
Reklama

Ve hře jsou i „mírnější“ bezpečnostní prvky

Systém ISA funguje tak, že díky informacím z GPS a digitální mapy nastaví platný rychlostní limit a při jeho překročení řidiče zvukově a vizuálně upozorní. A taky může snižovat výkon motoru. Slovíčko „může“ je v tomto případě na místě, protože o automatickém zpomalování se vedou tvrdé diskuse. Původní návrh s ním počítá, ale to neznamená, že nakonec projde. I kvůli ekonomickým zájmům. Obecně platí, že čím sofistikovanější systémy, tím vyšší pořizovací cena auta. ISA by mohl znamenat zdražení až o desítky tisíc korun.

Nehodovost mluví pro tvrdší variantu

Nepřiměřená rychlost je dlouhodobě nejtragičtější příčinou dopravních nehod nejen u nás. „Jen v období od ledna do srpna letošního roku bylo kvůli ní usmrceno 125 a těžce zraněno 346 lidí. Bezpečná rychlost je proto jednou z priorit chystané Strategie BESIP 2021-2030,“ připomíná Tomáš Neřold, vedoucí samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy.

Na stranu automatického omezení rychlosti se staví Centrum dopravního výzkumu. „Zavedení uvedených opatření představuje významný pokrok v oblasti bezpečnosti silničního provozu. V Evropě lze v konečném důsledku hovořit o několika tisících zachráněných životů. V rámci České republiky, s ohledem na stáří vozidlového parku a jeho relativně pomalé tempo obměny, můžeme mluvit o vyšších desítkách zachráněných lidských životů,“ myslí si Veronika Valentová, ředitelka Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií CDV.

Řidič musí mít poslední slovo

Dopravní odborníci ale upozorňují, že řidiči se nemusí bát úplné ztráty kontroly nad řízením po roce 2022. Vídeňská úmluva z roku 1969 totiž říká, že řidič je takzvanou „poslední instancí.“ „I kdyby takový systém existoval, vždy musíte mít právo sešlápnout plyn nebo brzdu, když je před vámi překážka, nebo jede někdo v protisměru. Nemůže to existovat tak, že by auto jelo rychlostí 50 kilometrů a řidič bude čekat, až do něj narazí vychýlený kamión,“ vysvětluje mluvčí ÚAMK Igor Sirota. Systém ISA bude možné obejít opětovným sešlápnutím plynového pedálu. Pak by se dalo krátkodobě překročit rychlostní limit.

Mezi dalšími doporučenými bezpečnostními systémy povinnými od roku 2022 se objevily i kamery rozpoznávající značky, únavový senzor řidiče nebo asistent při couvání. Uvažovalo se i o povinném testu přítomnosti alkoholu v krvi před jízdou. Právě teď se začíná rozhodovat o tom, jaký ze systémů bude nakonec od roku 2022 v nových autech opravdu povinný a v jaké podobě.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 09.10.2020 18:11:37
AAA LOBY UZ NEVI COBY !!!!! JAK BY KARY PRODALI TED V OKURKORONOVE SEZONE !!!!! TOHLE ZABERE ALE JENOM NA PAR MACHRU JAK JA PO SUMACHRU A TECH CO BY RADI JELI JAKO SENA !!!!! OSTATNI SENA TO DO SENA !!!!! OSTATNE JA UZ NEMAM SENA ALE SKUTECNOST V GARAZI !
PICHAV - 09.10.2020 18:13:37
A IKDYBY TO PROVEDLI !!!!! TAK TO KAZDEJ ODMONTUJE PREDELA CI HEKNE !!!!! A RYCHLOSTNI ZNACKA PRED NIM PODELA CI KLEKNE !!!!!

Škoda se vrátila ke dvouramennému volantu. Měl ho Favorit i první Felicia

S novinkou přichází modelová řada Octavia. Sportovní verze ho ale nemají
20.01.2021 09:40
|
2

Jen třetina řidičů si po nehodě oblékne reflexní vestu. A skoro polovina neví, kam s trojúhelníkem

Průzkum zveřejněný ČKP překvapuje. Pomoci má karta řidiče do schránek
18.01.2021 17:08
|
3
Reklama

Výroba vrcholné verze Seatu Tarraco spuštěna. Čtyřkolka s automatem umí výkon 245 koní

Zrychlení z nuly na stovku zvládne za 6,2 sekundy. V nabídce bude pěti- i sedmimístná verze
18.01.2021 13:05
|
0

Víčko nádrže vlevo, nebo vpravo. Proč to není u aut stejně?

Pevná pravidla podle země původu neexistují. Nápovědu máte za volantem před očima
15.01.2021 14:26
|
13
Reklama
Autosalon TV