Reklama
Řidičův chleba

Tip na dovolenou: Laponsko je místem, kde se všechny zimní sny mění ve skutečnost. I ty automobilové

Jízda se psím spřežení nebo pozorování polární záře. Švédské město Luleå je rájem zimních aktivit
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Toyota představila novou RAV4 GR Sport ve velkém stylu. Novináře z celé Evropy nahnala do švédského Laponska, konkrétně do města Luleå a jeho okolí. Součástí prvních jízd byl také doprovodný program plný snových zimních aktivit. Jezdili jsme se psím spřežením, na sněžných skútrech nebo třeba pozorovali polární záři. Vyzkoušeli jsme si ale i jízdu po zamrzlém moři.

Památka UNESCO na dosah ruky

Celá akce začínala v samotném srdci města Luleå, které je pátým největším přístavem ve Švédsku. Cesta sem nám zabrala dost času, protože jsme letěli z Prahy do Mnichova, následně do Stockholmu a pak až do Luley. Najdete ale výrazně kratší a levnější lety. Dokonce se nabízí i přímé lety z Prahy, jen musíte vychytat správné datum. V našem termínu bohužel jiná možnost nebyla.

Už samotné město je destinací, kde bychom nějaký ten čas s nadšením strávili. Všechno je tu díky té vrstvě sněhu takové malebnější. To nejzajímavější se však nachází zhruba o 8 kilometrů dál. Jedno z nejzachovalejších kostelních městeček Gammelstad patří do kulturního dědictví UNESCO. Jeho součástí je zděný kostel z 15. století a více než čtyři sta dřevěných obytných budov, jenž sloužily jako noclehárny pro věřící.

Pro ty, které by snad historie nudila, je v okolí města Luleå připravena spousta jiných aktivit. My určitě doporučujeme vyrazit se psím spřežení. Ve čtyřech nás posadili na takové obrovské sáňky a my se pod vedením instruktora nechali táhnout smečkou deseti psů přes zamrzlé moře. Není to zrovna nejrychlejší dopravní prostředek, ale pocit je to k nezaplacení.

Zamrzlé moře dostupné pro každého

Kdo by snad raději vyměnil zápach psích výkalů, za vůni benzinu, pro ty je zde připraven zážitek v podobě jízdy na sněžných skútrech. Jezdí se za sebou ve vláčku opět po zamrzlém moři. Nemusíte se však bát, že by to bylo pomalé, ba naopak. Občas jsme vedoucímu instruktorovi ani nestačili. Sněžný skútr je navíc dost specifický stroj, na kterém není úplně jednoduché se naučit jezdit. Jakmile si ho ale osvojíte, nebudete z něj chtít slézt. Jen doporučujeme se pořádně obléct, včetně kukly na obličej, jinak mráz přebije všechny hezké pocity.

U motoristických aktivit ještě chvíli zůstaneme. Díky automobilce Toyota jsme tu totiž měli možnost vyzkoušet rodinné SUV RAV4 v nové sportovně laděné výbavě GR Sport, a to přímo na zamrzlém moři. Vtipně jsem si zavzpomínal, jak vždycky když v Česku nasněží, hledám vhodný plácek kde bych si „zadriftoval", aniž bych někoho ohrozil. Tady nejsou plácky, ale rovnou celé ledové plochy! Rolby navíc úseky propojující jednotlivé ostrůvky protahují, takže tu vznikají takové obří ledové dálnice, po kterých můžete běžně jezdit.

Ne, že bych tedy s RAV4 jezdil dveřmi napřed, ale rozhodně jsem si to užíval. Díky pohonu všech čtyř kol a hrotovaným pneumatikám vlastně máte pocit, že jedete po asfaltu. Jen kolem vás není nic jiného než bílo a pusto prázdno. Prostě boží! Jo a když už jsem se dostal do problémů, okamžitě mě z něj moderní asistenční systémy Toyoty dostaly. Jízdní režim Trail mě pak dokonce vyprostil, když jsem zapadl do závěje. Umí totiž přenést hnací sílu na kola, která mají v tu chvíli největší přilnavost.

Ceny jako u nás, ale...

Všechny výše zmíněné zážitky nakonec podtrhnul ten vůbec největší. Snad každý sní o tom, vidět polární záři. A nám se to poštěstilo, i když úplnou náhodou. Seděli jsme takhle večer v restauraci a říkali si, jestli ji uvidíme nebo ne. Podle aplikací i místních byla naše šance mizivá. Nám to ale nedalo a kolem 23. hodiny jsme vyšli ven z hotelu na zamrzlé moře. Nejdříve jsme na obloze viděli něco, co připomínalo obyčejný malý mráček. Postupem času se však pomalu začínal zbarvovat a rozpínat, až se z něj vyklubala přenádherná svítivá polární záře. Řeknu vám, sledovat ji nad zamrzlým mořem uprostřed bílé pustiny bylo jedním z mých nejkrásnějších zážitků v životě.

Pokud tedy zvažujete vyrazit do Laponska, vyrazte a třeba se vám splní hned několik dětských snů, stejně jako mně. Před cestou byste určitě ještě měli vědět, že světlo je v zimním období jen pár hodin. Povětšinou je ale stejně takové šero. Jídlo je tady výborné, ale hodně drahé jako všechno ostatní. Ceny jsou stejné jako u nás, jen je násobte krát 2,10...
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Tip na víkend: Muzeum Porsche skrývá unikátní vozy včetně historického stroje s naftovým motorem

Navštívili jsme muzeum slavné automobilky v Zuffenhausenu. Právě tam začala nová výstava
23.09.2022 19:15
|
1
Reklama

Tip na trip: Nejvyšší horská dráha v Evropě a atrakce simulující zrychlení vozu Bugatti Veyron

Navštívili jsme Europa-park, ve kterém si najde zábavu každá věková skupina
04.08.2022 11:09
|
1
Reklama

Tip na trip: Vyzkoušeli jsme večerní lyžování na Ještědu, které je pouze hodinu od Prahy

S vozem Hyundai Ioniq 5 jsme hledali nejlepší ski areál poblíž hlavního města
15.02.2022 16:32
|
0

Tip na výlet: Podkrkonoší ukrývá jednu z nejkrásnějších přehrad Česka i unikátní otáčivou kopuli

S vozem Hyundai Ioniq 5 jsme navštívili přehradu Les Království a Raisovu chatu na vrcholu Zvičiny
06.01.2022 18:45
|
1

První celoroční pneumatika uspěla v testech. Provoz v zimě i v létě s ní vyjde překvapivě levně

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 se prodává i na českém trhu a cenami se blíží běžným plášťům
17.07.2024 08:55
|
24

Luxusní elektromobil za 326 tisíc korun. Konkurent Tesly prodává svá auta s 80procentní slevou

Automobilka Fisker, která ohlásila bankrot, chce za minimální ceny prodat vyrobené elektromobily
16.07.2024 08:21
|
3
Reklama

Ford Capri se vrací jako elektrické SUV-kupé a my jsme si ho už prohlédli. Tady jsou naše dojmy

Zbrusu nové elektrické SUV-kupé s modrým oválem na kapotě bude konkurovat i Tesle
10.07.2024 18:12
|
0

Němci budou moci usednout za volant posíleni marihuanou. V Česku za to hrozí tvrdé tresty

Hladina THC by u řidiče neměla přesáhnout hranici 3,5 nanogramu, což odpovídá 0,2 promile alkoholu
09.07.2024 08:09
|
3
Reklama
Autosalon TV