Reklama
Nová auta

Reportáž: Na okruhu jsme jezdili s hybridními Toyotami určenými spíše do města

Vyzkoušeli jsme poslední tři generace hybridního pohonu Toyota. Přímo na závodním okruhu

Podzim je v plném proudu a já balím kufry. Letím totiž do Polska, kam nás pozvala automobilka Toyota, abychom se zúčastnili testovacích jízd zaměřených na porovnání generací hybridního pohonu. Jako bonus jsem se navíc mohla svézt v předprodukčních prototypech Corolly.

Hybridní pohon Toyoty slaví 25 let

Píše se rok 1997 a Toyota vyvíjí svůj první hybridní pohon. Dostává ho velmi brzy sériově vyráběný model Prius. Od té doby však uběhla řada let a technologie se zdokonalila, aby se letos hybridní pohon představil již v 5. generaci.

Akce tedy byla zaměřena právě na hybridní pohony 3.,4. a 5. generace. Měli jsme tak jedinečnou příležitost si v jeden čas vyzkoušet zmíněné generace hybridního pohonu. K testování posloužil Auris a dvě Corolly. Celý den jsme tak strávili na okruhu poblíž letiště Modlin, které se nachází kousek od Varšavy. Po prezentaci jsme se mohli vrhnout na „ostré testování“. Tentokrát však nešlo o rychlost jako spíše účinnost a maximální využití elektromotoru. 

Závodní okruh se tak pro dnešní den proměnil na imaginární město. A protože jsme zde nebyli jen my dva novináři z Čech, ale potkali jsme také kolegy z Maďarska a Slovenska, byli jsme rozděleni do skupin. Ty se v průběhu dne točily na různých stanovištích. Vždy jsme však v daný moment seděli všichni za volantem.

Hurá na trať, nebo do města?

Trasa měla zhruba čtyři kilometry a jezdilo se městskou rychlostí hezky v řadě za sebou, dodržovala se imaginární červená a také se parkovalo. Kromě toho se testovala i rychlost zrychlení z nuly na 80 km/h. 

5. generace hybridního pohonu je o dost živější než předchozí verze. Sešlápnutí plynu na podlahu mě tak dokázalo vystřelit vpřed raz dva. Ale například u třetí generace jsem měla pocit, že budu muset projet i pneumatikovou zábranu, abych nabrala tu správnou požadovanou rychlost, bylo hodně znát, že je auto výrazně línější.

Rozdíly jsou skutečně citelné. Zatímco třetí generace byla líná a vysavačový zvuk zde byl doslova otravný, u čtvrté se na tom už docela zapracovalo do vyhovujícího stádia, přičemž pátá je pak skutečnou třešničkou na dortu. Auto je dynamické, má kultivovaný projev a navíc umí potlačit známý otravný zvuk při akceleraci. Přišlo mi, že je rovněž lépe ovladatelné nejen do zatáček. Prostě stejně jako dospěla Corolla, dospěl i tento pohon.

Výrazná byla i hodnota ukazující, kolik procent jízdní doby je vůz schopný jet pouze na elektromotor, což je pro jízdu ve městě to zásadní. V našem týmu to byla průměrná hodnota u třetí generace okolo 69 procent, u páté však už o třináct procent víc. Ostatně moderní hybridy v městských podmínkách jsou schopny se až 70-80 % jízdní doby pohybovat pouze na elektromotor. Vykazují tím nízkou spotřebu paliva, emise CO2 a toxických látek. Přispívají tak celkově k razantnímu snížení emisí bez výfukových plynů. 

V praxi by to znamenalo, že většinu času jezdíte velmi levně. Byla radost sedět za volantem a mít přímé srovnání toho, kam až se Toyota dokázala za ty roky posunout. Určitě vás zajímají i podrobnosti, ty však o jednotlivých generacích, které jsme zkoušeli, přineseme v dalším detailnějším článku.

Jízda s ostatními hybridy značky

Na závěr ještě pár slov k ostatním vozům, které jsme mohli ten den ještě řídit. Zatímco nás na okruhu vystřídali kolegové z jiné země, přesunuli jsme se na stanoviště číslo dvě. Hodina čistého času na strávení v předprodukčních částečně maskovaných modelech Corolly. Změny zvenku jsou spíše kosmetické, zato uvnitř se čarovalo. Počínaje plnohodnotnou virtuální přístrojovkou, přes novou obrazovku infotainmentu a konče například adaptivním tempomatem, který umí snížit rychlost do zatáček. 

K podrobnějšímu hodnocení bych potřebovala více času. Odnáším si z toho však, že to je pohodlné auto a především již vybavené novou pátou generací hybridního pohonu, a tak je jízda opravdu bezproblémová. Podvozek dobře filtruje nerovnosti a i spotřeba není nikterak vysoká. Nejvíce však překvapí, jak efektivní dokáže jízda být. Samozřejmě, jsme v autech seděli po někom jiném, ale během své jízdy se mi podařilo stáhnout spotřebu a zvýšit dlouhodobou jízdu čistě na elektromotor na 74 procent. Nutno brát v potaz i fakt, že vždy výsledné číslo záleží na stylu jízdy jedince. Není tak nemožné, aby bylo klidně i vyšší.

Jako poslední nás čekaly jízdy s Corollou Cross a Yarisem Cross. Nechyběla tak ani terénní ukázka, kde se oba modely předvedly na jedničku. Je pravda, že Yaris byl v tomto ohledu o něco lepší, protože disponuje i terénním módem, který pomáhá výrazně zdolávat tyto rozbité cesty. Corollu Cross bych si spíše dokázala představit ve městě, kde žehlí se vší grácií prohlubně asfaltu bez vyklepaní kostí. 

Reklama

Diskuze

Toto - 22.11.2022 16:17:05
Článek absolutně to ničem. Žvásty amatéra. Hnus
PICHAV - 22.11.2022 14:32:11
JAK TO ZE REKLAMA V TV NAS PRCAAHLASA !!!! ZE JE TOYOTA SPASA KDYZ MA COROLLU SKLADEM !!!! ZNAMY SEL K DYLEROVI A NIC !!!! PRY ZA 3/4 ROK A DYL ER !!!! TAKZE ZA REKLAMU VYHOZENE PENIZE LADEM !!!! A OVCE BY SE Z TE REKLAMTORTURY PIC

První dojmy: Toyota Corolla Cross má potenciál stát se bestsellerem. Pomáhá jí v tom nový hybrid

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávané japonské novinky. Jezdí svižně a zároveň úsporně
27.10.2022 09:32
|
5
Reklama

Konečně s manuálem! Šestiválcová Toyota Supra pro automobilové gurmány míří do prodeje

Přímo řazenou převodovku Toyota nabídne pouze pro šestiválec. Čtyřválec je vždy spojen s automatem
29.04.2022 09:16
|
0

Sportovní Toyota GR Yaris láme prodejní rekordy. Limitka dostane další vyrobené kusy

Japonská značka se rozhodla prodloužit výrobu vrcholné sportovní verze nejméně do roku 2023
28.07.2021 13:39
|
0

Hybridní BMW X1 oslní designem i vysokým dojezdem na elektřinu. Už ne ale tolik cenou

Testovali jsme nejmenší SUV mnichovské značky. Žít se s ním pohodlně dá i mimo město
19.02.2024 14:15
|
3

Dotovaný leasing elektromobilů končí už po dvou měsících kvůli počtu zájemců. Výrobci jsou zaskočeni

Domácnosti s nízkými příjmy mohly ve Francii čerpat speciální program. Tomu je ale teď konec
15.02.2024 15:52
|
4
Reklama

Výkon 800 koní, dojezd 700 km. Do Evropy se chystá americký elektromobil a není to Tesla

Značka Lucid prodává prémiové elektromobily. V Evropě nabídne zatím jen vstupní model
14.02.2024 14:44
|
3

Elektrický Range Rover má po premiéře. Zatím ale jen coby zakázková přestavba vzácného veterána

Původní osmiválec musel jít ven. Nahradila ho elektrická jednotka s výkonem 375 koní
13.02.2024 09:56
|
0
Reklama
Autosalon TV