Reklama
Nová auta

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
Zdroj: Tiskový servis Renault

Že jsou elektromobily při zahoření akumulátoru velmi nebezpečné, už se všeobecně ví. Hasiči proto často trénují zásah u hořícího vozu do zásuvky především v uzavřených garážích. Opatrně k havarovaným elektroautům, která nezačala při nehodě hořet, přistupují i servisy. Jak webu Autosalon.tv potvrdil vysokonapěťový expert Petr Humeni, dávají je do takzvané bezpečnostní karantény.

Kdyby přece jen vzplálo

Elektromobily mají po karambolech specifický režim, který u aut se spalovacím motorem není potřeba. Jdou totiž do takzvané karantény. Když je do servisu po nehodě přiveze odtahová služba, často je složí na předem určené bezpečné místo ve venkovním prostoru, které je z pohledu požáru bezpečné. O tom rozhoduje na základě kontroly stavu vozu příslušný servisní technik. V karanténě zůstává nejméně 24 hodin, ale zpravidla déle, než smí na dílnu. Baterie elektromobilu totiž může i dlouho po poškození při chemické reakci sama vzplanout.

„Servis musí po nehodě zkontrolovat stav baterie, jestli je možné ji otevřít, nebo je nutná zmíněná bezpečnostní karanténa. Vyměnit se dají její jednotlivé moduly a jejich řídící jednotky. Pokud je baterie při nehodě poškozena komplexně, mění se celá. To ale až ve chvíli, kdy je manipulace s ní bezpečná. Tedy až po zmíněné karanténě,“ vysvětlil pro Autosalon.tv vysokonapěťový expert Petr Humeni.

Servis elektromobilu vyžaduje jiný přístup

I když v Česku není nástup elektromobility nijak masivní (podíl mezi novými prodanými vozy se v roce 2023 držel okolo tří procent), velké autorizované servisy už dávno mají specializovaná pracoviště pro bezpečnou opravu vysokonapěťových zařízení, ke kterým se auta na elektřinu řadí.

Musí být ohraničena a přístup do nich mají jen proškolení servisní mechanici. Vybaveni navíc musí být antistatickým oblečením i speciálním nářadím, aby nedošlo k úrazu vysokým napětím, i když se stane nějaká chyba. Při servisu elektromobilu totiž musí být auto v servisním režimu, při kterém je akumulátor odpojený.

„Specialista musí mít takzvanou elektrikářskou vyhlášku a musí mít elektrotechnické vzdělání. Samozřejmostí je školení vysokonapěťového technika a následně na vysokonapěťového experta. Během opravy tito specialisti používají jen odizolované nářadí, které dokáže odolat vysokému napětí,“ doplňuje Humeni.


Hasiči a elektromobily

Pokud při nehodě elektromobil vzplane, jde o nepříjemný problém pro hasiče. Ti by měli vždy zasahovat v dýchacím přístroji a pokud možno zlikvidovat požár dřív, než se dostane k baterii. Karoserie a jiné součásti se hasí podobně jako u klasického vozu, u vysokonapěťového akumulátoru je to ale jinak. Požár může způsobit jeho mechanické poškození nebo přehřátí, čímž vzniká nebezpečná reakce. Když baterie zahoří, mohou ji hasiči sledovat kamerou a odhadovat, co se odehrává uvnitř.

Proto s nástupem, elektromobility po celém světe testují, jak se tato auta chovají při požáru. Při jednom z pokusů dlouho hořící baterii ochlazovali vodou, aby následně poškodili její obal a pokračovali v ochlazování. Pokus trval tři a půl hodiny, než byl požár pod kontrolou.

Známé jsou i pokusy se speciálními kontejnery s vodou, kam se elektromobil s hořící baterií jednoduše ponoří. Při jednom z nich ale baterie při chemické reakci po třech dnech znovu zahořela. Stále používanější moderní zbraní proti požáru baterie elektromobilu je hermeticky uzavřený kontejner, ve kterém se pro hašení kromě vody používá i inertní plyn.

Reklama

Diskuze

Petr - 27.04.2024 10:38:25
Snad nám PÍCHAV neuhoří. Bylo by to věčná škoda. Je to koření těchto diskuzí. Vždy se zasměju.

V Austrálii se bojí převážet elektromobily na trajektech. Mohou za to požáry baterií

Majetkové škody přitom nejsou to nejzávažnější, požáry totiž mají velký dopad i na přírodu
30.10.2023 16:45
|
1
Reklama

Komentář: Elektromobil jako noční můra rejdařů. Škody po požáru jsou obrovské, ekologický dopad také

U holandského pobřeží vzplála loď Fremantle Highway. Podle všeho za to může elektromobil
02.08.2023 08:14
|
35

Pozor na ojeté elektromobily. Může u nich hrozit požár od poškozené baterie

Před nákupem auta do zásuvky z druhé ruky prověřte, jestli není po havárii
04.05.2022 10:52
|
0

Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen

Nejžádanější byla Škoda Favorit. Za bony se dalo koupit i Daewoo Racer, ale to bylo pro zelináře
10.05.2024 08:29
|
6

Jízda motorkářů mezi kolonou po čáře je přestupek. Existují ale možnosti, jak projet bez sankce

Díky novému značení mohou motocykly a skútry v hlavním městě využívat vyhrazené pruhy pro autobusy
06.05.2024 14:15
|
7
Reklama

Supervýkonný pick-up Tesla Cybertruck míří do Evropy. Brzy se objeví i v České republice

Americká automobilka představí novinku na evropském turné se zastávkou v Praze
30.04.2024 12:30
|
0

U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie

Tragická nehoda na Rally Šumava vyvolala otázky, jak se postupuje při nehodách na uzavřených tratích
22.04.2024 16:20
|
0
Reklama
Autosalon TV