Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Elektromobil jako noční můra rejdařů. Škody po požáru jsou obrovské, ekologický dopad také

U holandského pobřeží vzplála loď Fremantle Highway. Podle všeho za to může elektromobil
Zdroj: Holandská pobřežní stráž

Není to ani rok a půl (březen 2022), kdy stránky médií zaplnily informace o potápějící se lodi Felicity Ace, která měla na palubě zhruba 4000 aut koncernu Volkswagen, z toho například 1100 vozů Porsche a 189 aut značky Bentley. Nyní tato loď po požáru, který způsobil elektromobil, leží v hloubce 3000 metrů pod hladinou a vznikla celková škoda 200 milionů eur (skoro pět miliard korun). Teď se podobný scénář opakuje nedaleko holandských břehů u ostrova Ameland. Začala zde hořet loď Fremantle Highway japonského rejdařství K-Line plující pod panamskou vlajkou. Na palubě má 3783 vozů, z toho asi pětistovku elektromobilů. A právě jeden z nich požár podle dostupných informací způsobil. Přestanou lodní společnosti transportovat elektrická auta? A co ekologický aspekt?

Hmotné škody i riziko ekologické katastrofy

Předesílám, že je zatím příliš brzo vynášet finální soudy, ale podle doposud dostupných informací předních zpravodajských agentur může za požár na lodi Freemantle Highway skutečně jeden z přepravovaných elektromobilů. Ten se vznítil v noci na středu 26. července poměrně krátce poté, co obří loď opustila brémský přístav a nabrala kurz do egyptského Port Said, dále měla pokračovat do Singapuru. Při pokusu o uhašení požáru přišel jeden člen posádky o život. Dalších 16 jich bylo poměrně náročně vrtulníky evakuováno a převezeno do holandských nemocnic. A to se nehoda stala zhruba 30 kilometrů od pobřeží. Pokud by k ní došlo během plavby na širém moři, byly by její dopady výrazně horší.

První zprávy hovořily o nákladu 2857 vozů, z toho asi 25 elektromobilů. Postupně ale docházelo ke zpřesnění a aktuálně to vypadá, že na palubě bylo 3783 aut, z toho pětistovka elektromobilů. Požár byl sice masivní, ale v tomto případě se loď nepoškodila pod čarou ponoru, takže se jí podařilo za pomoci záchranných remorkérů odtáhnout mimo hlavní lodní trasy. Co s ní bude dál se zatím neví. Jak Holandsko, tak Německo se bojí ekologické katastrofy, protože kromě aut loď převážela i 1600 tun těžkých topných olejů a 200 tun mazutu. Tak či onak to vypadá, že pouhých deset let stará loď bude vyžadovat mimořádně nákladnou opravu a veškerý náklad lze po této „epizodě“ odepsat. 

Hoří jen občas, ale když, tak to stojí zato

Podle pojišťovací společnosti Allianz bylo vloni hlášeno celkem 209 požárů velkých nákladních lodí, což je nejvyšší číslo za poslední dekádu a jedná se o 17procentní nárůst oproti roku 2021. Z toho 13 požárů vzniklo na lodích převážející automobily, není však jasné, za kolik z těchto požárů mohly elektromobily a jaké byly v jednotlivých případech hmotné škody. Někdy se totiž požár podařilo posádce uhasit už v zárodku.

K samovolnému vzplanutí nového vozu se spalovacím motorem vlastně vůbec nedochází, a pokud takové auto hoří, není zásadní problém ho jednou provždy uhasit za pomoci běžných hasicích přístrojů, které má lodní posádka k dispozici. To hašení elektromobilu je úplně jiný příběh a ukazuje se, že zlikvidování takového požáru, který mimochodem představuje výzvu i pro profesionální hasiče, je nad síly a výbavu pouze několikačlenné posádky obrovské nákladní lodi. Vždyť i po jeho uhašení by mělo být auto umístěno na několik dní do obrovské vodní lázně - to je na lodi víceméně nerealizovatelné.

Právě náročnost hašení elektromobilu stojí i za celou řadou omezení ohledně parkování, např. v podzemních garážích. Jakkoliv je požár elektromobilu statisticky málo četný, když už k němu dojde, může mít fatální následky. Proto se nelze divit odpovědným orgánům, které jsou při vydávání různých povolení velmi opatrné. Elektromobilistům se to samozřejmě nelíbí, ale možná by se i oni sami zdráhali svým podpisem a na svou osobní odpovědnost leccos schválit. 

Nové standardy pro převoz elektromobilů

Tak či onak, na tento nový neblahý trend reaguje i mezinárodní organizace pro lodní dopravu IMO (International Maritime Organization) se sídlem v Londýně. Je evidentní, že přeprava aut bude vyžadovat bezpečnostní změny. Dosavadní praxe s příchodem elektromobilů totiž naráží na své limity - obří plovoucí automobilová parkoviště, kde jsou auta naskládána v útrobách lodi tak, že se mezi nimi dá jen stěží projít budou pomalu minulostí a IMO už příští rok vydá nová bezpečnostní pravidla. Ta se zřejmě dotknou nejen větších povinných rozestupů jednotlivých aut, hasicího vybavení na lodi včetně speciálních přístrojů pro hašení elektromobilů, speciálních hasicích dek i chemických sloučenin, ale i specifikací, jakou úroveň nabití může mít transportovaný elektrický vůz.

Zkrátka, převoz elektrických aut bude nákladnější a pro rejdaře méně efektivní. To se logicky projeví na přepravních taxách a možná i na ochotě jednotlivých přepravců podstupovat riziko zničení lodi. Ano, to riziko je malé, dokonce velmi malé. Ale stejně tak nelze optikou rejdaře nevidět, že jedna jiskra v akumulátoru elektromobilu může v konečném důsledku poslat ke dnu obří loď i s posádkou. A takové riziko by mělo být zcela eliminováno.
Reklama

Diskuze

pekoc - 14.08.2023 17:28:03
Tak zas nic... https://www.obnovitelne.cz/clanek/2649/za-pozar-lodi-elektroauta-nejspise-nemohou-zustala-totiz-vsechna-neposkozena Ale třeba vám to jednou vyjde :-D
pekoc - 14.08.2023 17:27:45
Tak zas nic... https://www.obnovitelne.cz/clanek/2649/za-pozar-lodi-elektroauta-nejspise-nemohou-zustala-totiz-vsechna-neposkozena Ale třeba vám to jednou vyjde :-D

Vydali jsme se na nejhorší cestu, která vás s elektromobilem napadne. Chtěli jsme rozbít mýty

Hrubis otestoval novou Audi Q8 e-tron, která slibuje až o třetinu delší dojezd. Jaká je realita?
06.06.2023 17:00
|
12
Reklama

Elektromobil za půl milionu je naprostá utopie, říká Pepa v rozhovoru s elektrickým mesiášem

Na novou Teslu nemá asi 60 procent obyvatel EU. Levné auto do zásuvky nebude ani z Číny
19.05.2023 09:31
|
7

Baterie elektromobilů mohou mít druhý život. Dají se použít k dobíjení jiných aut z chytrých kontejnerů

Premiérový Autosalon vás vezme do české továrny na baterie pro elektromobily
22.11.2022 17:18
|
6

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
13

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama

Statistiky poruchovosti s nečekaným výsledkem. Obvykle spolehlivá značka propadla

Škodovky si vedly celkem dobře, ale Toyota si výsledky za rámeček nedá
06.05.2024 08:15
|
8

Příteli chvátej SOS! Zkuste kvíz o škodovkách, které nejen za socialismu zachraňovaly životy

Škodovky jsou u nás přes 100 let nedílnou součástí vozových parků policie, záchranky i hasičů
28.04.2024 08:58
|
0
Reklama
Autosalon TV