Reklama
Řidičův chleba

Olomoučtí hasiči vymysleli geniální vozíky. Díky nim dostanou hořící elektromobil snadno z garáže

Sada pomůže také s manipulací zamčených, zabrzděných či vážně poškozených aut
Zdroj: Tiskový servis HZS Olomouckého kraje

O českých ručičkách se říká, že jsou zlaté. Bezvýhradně to naplňuje nejnovější počin olomouckých hasičů, kteří už se nechtěli dívat na to, jak složité je dostat z garáží hořící auto, především pak elektromobil nebo hybrid. Místo toho, aby se nad touto nepříjemnou situací jen rozčilovali, raději dali hlavy dohromady a nechali vzniknout speciální vozíkům, které jim výrazně pomůžou v práci. V rámci České republiky i Evropy jde o jedinečný technický prostředek, díky němuž se urychlí a zefektivní zásah hasičů a zásadně se eliminují škody i následky požárů vozidel na alternativní pohon. Právě s nimi je to totiž o něco složitější než s auty s běžným spalovacím motorem.

Velké usnadnění hasičské práce

Problémem jsou hlavně zapouzdřené baterie elektromobilů a hybridů, které představují při hašení nesmírné riziko. A to jak pro hasiče samotné, tak třeba pro okolní zaparkovaná auta. Jejich hašení je zdlouhavé, náročné a nebezpečné. A když dojde k požáru v podzemních garážích, kde jsou často umístěny dobíjecí stanice, je na problém zaděláno. Jak tedy efektivně zvládnout takovou situaci? Hasiči z Olomouckého kraje vyvinuli ve spolupráci se soukromou strojírenskou společností speciální sadu pojízdných vozíků pro manipulaci s vozidly.

Na ně se dá byť jen částečně uhašené auto rychle naložit a následně vyvézt na volné prostranství. Tam je pak možné v hašení pokračovat. Rychlý přesun auta z garáží pomůže hasičům jak k lepší manipulaci s autem a požárem, tak uchrání další majetek od škod.

Podle hasičů sada pro převoz nepojízdných hořících elektromobilů a hybridů pomůže i s auty po nehodách, která mohou být tak zničená, že je manipulace s nimi takřka nemožná. Navíc zvládnou i lehká užitková auta s hmotností až 4000 kilogramů. Hasiči počítají s tím, že nejčastěji bude tento systém ale využíván v podzemních garážích, parkovacích domech či na střešních parkovištích. Právě na tato místa je nesmírně těžké, někdy i nemožné, dostat hasičskou techniku. Výhodou je, že tento systém umožní manipulaci i s auty zamčenými a zabrzděnými.

Zdroj: Tiskový servis HZS Olomouckého kraje
Nové vozíky pro převoz hořících aut.
Reklama

Vývoj nebyl jednoduchý

Při vývoji a následném výrobě se museli hasiči potýkat s řadou problémů. První přišel hned na začátku, když zjistili, že obdobné vozíky vlastně už existují. Rychle se ale ukázalo, že nejsou pro hasičskou práci vhodné. Lucie Balážová, tisková mluvčí olomouckých hasičů k tomu řekla: "Při podrobném průzkumu trhu totiž zjistili, že transportní vozíky sice již existují, používají se však pouze na konkrétní typ převozu, například v autodílnách nebo showroomech. Tento typ nebyl z mnoha důvodů pro hasičské účely vhodný (váhové limity, překážky, zpomalovací prahy, nájezdové rampy, výškové rozdíly atd.). Proto byl vyvinut nový, jehož konstrukce je velmi pevná a odolá i méně šetrnému zacházení, kterému se u zásahu mnohdy není možné vyhnout. Velkou výhodou je transport vozu samotnými hasiči, ale i vlečným, popřípadě brzdným automobilem."

Kromě čtyř ocelových vozíků je sada opatřena vázacími prvky pro uchycení kol i jednotlivých vozíků mezi sebou. Součástí jsou též prvky pro vlečení, brždění a stabilizaci vozidla a pneumatické zvedáky. "Na vývoji pracujeme od roku 2019. První prototypy vozíků byly na světě už v lednu 2020. Během loňska jsme uskutečnili asi 13 praktických zkoušek, díky nimž jsme vozíky i celou sadu odladili. Oceňuji především spolupráci mezi hasiči a konstruktéry ze soukromé firmy. Po tak dlouhé cestě plné zkoušek konečně můžeme říci, ano, umíme to," vysvětluje proces vývoje nových technických prostředků Pavel Thin, velitel čety olomoucké stanice, který vedl projekční tým.

Reklama

První testy nebyly snadné

Než bylo možné přemýšlet nad tím, že by byly vozíky nasazeny při ostrém zásahu, musely projít náročným testováním. Testy proběhly například v podzemních garážích olomoucké Galerie Šantovka, v multifunkčním domě Namiro či ve vícepodlažních parkovacích domech autosalonů v Olomouci. Jednotlivá místa hasiči vybírali náhodně a tak, aby svou dispozicí byla náročná jak pro řidiče, tak pro samotné hasiče. Ostatně, říká se, že trénink dělá mistry. A v tomto případě to platí dvojnásobně.

Vozíky tak prošly zkouškou na příčných prazích, na šikmých rampách, v autovýtazích nebo v podzemních garážích s komplikovaným nájezdem i výjezdem. "Manipulovali jsme jak s běžnými vozidly, tak s automobily na hybridní nebo alternativní pohony. Například jsme z nepřístupných prostor přesunovali vozy továrních značek Tesla, Audi, Mercedes-Benz či BMW," vysvětlila Lucie Balážová a dodala: "Sadu budeme přepravovat na místo zásahu na přívěsném vozíku, aby ji bylo možné využít operativně. Nyní bude umístěna na centrální stanici v Olomouci, využít při zásahu ji však bude možné kdekoli v Olomouckém kraji. S ohledem na rostoucí počet podzemních garáží, parkovacích domů i rozmach elektromobilů předpokládáme její nasazení především ve větších městech v kraji. Jen v Olomouci jde o desítky takových objektů. Jejich počet rok od roku stoupá, což souvisí s výstavbou nových bytových domů, jejichž součástí jsou zpravidla právě podzemní garáže."


Diskuze

Jan - 25.01.2022 15:47:55
Než to auto naloží shoří i ti hasiči. Mimochodem podobné vozíky se používají řadu let
Liborek - 07.06.2021 07:43:40
Dobrý, ale nějak si to neumím představit s hořícím autem . Není to příliš velký riziko pro lidi se takhle dlouho motat kolem hořícího auta? Ale já nejsem hasič, tak nevím. Co spíše robotická plošina co zajede pod auto , nadzvedne a vyjede?

Hasiči v autech k nehodám vozí plyšové hračky. Pomáhají tím křehké dětské psychice

Jde o speciální hračky, vyrobené přímo pro hasičské potřeby. Jiné hasiči nemohou přijmout
22.12.2020 09:47
|
4
Reklama

Řidiči BMW začalo auto za jízdy hořet. Před požárem utekl na poslední chvíli

Už ve chvíli, kdy šofér ucítí zápach spáleniny, měl by raději zastavit a auto zkontrolovat
08.12.2020 14:21
|
0

Požár po nehodě na D1 byl tak silný, že k němu hasiči hned nemohli. Lidé v koloně měli hlad a žízeň

Hasiči radí, co mít v případě mnohahodinového čekání u sebe v autě a jak se postarat o děti
26.09.2020 12:16
|
4

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13

Retro: Volkswagen Transporter T4 se stal mezi dodávkami stejným snem Čechů jako Octavia v osobácích

Německý všdudybyl v kombinaci s nesmrtelným pětiválcem TDI byl a je zárukou nezničitelnosti
16.03.2024 08:46
|
3
Reklama

Retro: Škoda 130 RS A5 byla okřídleným agresorem, který moc krásy nepobral. Vznikl jediný kus

Přísně aerodynamický sportovní prototyp sloužil jako pojízdná laboratoř závodních škodovek
09.03.2024 08:29
|
3

Brněnský Motosalon trhal návštěvnické rekordy. V tlačenici na stánku CFMOTO se skoro nedalo dýchat

Čínský výrobce předvedl několik horkých novinek v čele s lehkým endurem 450MT
07.03.2024 12:02
|
0
Reklama
Autosalon TV