Reklama
Řidičův chleba

Hasiči v autech k nehodám vozí plyšové hračky. Pomáhají tím křehké dětské psychice

Jde o speciální hračky, vyrobené přímo pro hasičské potřeby. Jiné hasiči nemohou přijmout
Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

My řidiči nejčastěji na silnicích vnímáme policisty, kteří hlídkují nad tím, abychom neporušovali předpisy a chovali se slušně. Když ale jde do tuhého, tedy dojde k dopravní nehodě, jsou to hlavně hasiči, bez kterých se neobejde jak řidič, tak také záchranáři. Jsou to právě hasiči, kteří jsou díky svým zkušenostem a technice schopni dostat zaklíněného řidiče z auta a předa do péče lékařů. A jsou to právě hasiči, kteří u nehod musí pracovat i s těmi nejmenšími. Ke zvládnutí náročné situace jim pomáhají speciální plyšoví dráčci.

Plyšák jménem Hasík

Barevný plyšový dráček Hasík vznikl jako součást stejnojmenného preventivního hasičského programu, kdy pomocí něj hasiči na školách vyučují požární ochranu. Jak se ale následně ukázalo, plyšová hračka je důležitá třeba i u dopravních nehod.

Více nám vysvětlil Jaroslav Mikoška, mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje: „Dráčci se dávají dětem u traumatizujících událostí, tedy třeba u dopravních nehod. Odvádějí pozornost dětí od nepříjemného zážitku a tato vazba velmi dobře funguje.“ A obdobně postupují i pražští hasiči. Jejich tiskový mluvčí Martin Kavka nám řekl: „Dráčky vozíme na hasičských cisternách a mají je i naši psychologové nebo vyšetřovatelé.“ Jen dodáme, že v Praze se dráčkům říká Záchranáček.

Jiné plyšáky hasiči přijmout nemohou

Před časem proběhly na internetu debaty, zda by nebylo dobré vybírat od veřejnosti plyšové hračky a odevzdávat je na hasičských stanicích. Oba tiskoví mluvčí se ale shodli, že to není možné. Nejen, že většina hasičských stanic nemá prostory, kde by vybrané hračky bylo možné skladovat, ale takové hračky není možné využívat především z hygienických důvodů.

Hasiči mají plyšáky vyrobené v chráněných dílnách a k hasičům se musí dostat hygienicky zabalená přímo od výrobce. Takové požadavky na čistotu u použitých starších plyšových hraček opravdu není možné splnit.
Reklama

Dárek od řidičů pro hasiče

Přesto ale můžeme my řidiči dát hasičům dárek. Nejen vánoční, ale celoroční. Jaroslav Mikoška vyslovil následující přání: „Rádi bychom požádali řidiče, aby byli ohleduplní a sledovali nejen silnici před sebou, ale také zpětné zrcátko a v případě, že uvidí blížící se vozidlo s právem přednostní jízdy, aby správně zareagovali. To znamená, aby jejich reakce byla čitelná pro naše řidiče. K tomu je vhodné využít směrová světla a vyvarovat se prudkému a nečekanému brzdění. Už při příjezdu do kolony na dálnicích je nutné tvořit záchrannou uličku, která musí být dostatečně široká i pro naše velké zásahové vozy.“

A podobnou prosbu na všechny řidiče má také Martin Kavka. „Od řidičů bychom potřebovali hlavně ohleduplnost. Už ve chvíli, kdy dojedou do kolony, by měli stát tak, aby byla utvořena dostatečně široká záchranářská ulička. Také by nám pomohli, kdyby řidiči nezapomínali na to, že aby hasičská cisterna mohla projet k nehodě nebo požáru, potřebuje tři metry. To by měli řidiči zohlednit hlavně při parkování.“

Diskuze

PICHAV - 22.12.2020 15:57:10
KDYBYCH BYL JA VELITEL !!!! BYLI BY TAM HASICI V PI OBCI CI NA PYTEL !!!! VZDYCKY PRO ME BYLO PLYSOVOU HRACKOU !!!!! ZAUJMOUT KREHKOU DETSKOU PSYCHIKU !!!!! A NA MAX !!!! FIKU
PICHAV - 22.12.2020 19:33:25
******* GRADUJE

Požár po nehodě na D1 byl tak silný, že k němu hasiči hned nemohli. Lidé v koloně měli hlad a žízeň

Hasiči radí, co mít v případě mnohahodinového čekání u sebe v autě a jak se postarat o děti
26.09.2020 12:16
|
3
Reklama

Řidič zdemoloval svůj klasický mercedes. Hasiči ho ven kvůli vysoké kvalitě auta dostávali hodinu

Hasiči se při práci zapotili, protože stará auta nemají z výroby připravená místa na jejich zásah
09.07.2020 12:57
|
10

Video: Hasiče u nehody drsně sestřelilo auto. Řidič nedobrzdil na námraze na letních gumách

Náraz byl tak silný, že hasičský speciál odhodil několik metrů daleko a zcela mu zničil zadní část
04.12.2019 18:15
|
6

Řítil se po mokré D1 v SUV od Mercedesu skoro dvoustovkou. Už dříve přišel čtyřikrát o řidičák

Podle policie je tak vysoká rychlost na dálnici extrémně nebezpečná. Obzvlášť v zimním období
20.01.2021 17:59
|
2

I spolujezdec může způsobit nehodu. Od policie se dočká pokuty, stejně jako kdyby řídil

Povinné ručení i v tomto případě škody kryje. Řidič může po spolujezdci požadovat zaplacení škody
20.01.2021 06:45
|
0
Reklama

Elektronická dálniční známka koupená přes eshop není zboží. Nelze ji tedy vrátit do 14 dnů

Spotřebitelský zákon se na prodej známek nevztahuje. V Rakousku a na Slovensku je to trochu jinak
16.01.2021 08:09
|
1

Ford Focus skončil u Jihlavy slisovaný mezi dvěma kamióny. Zbyl z něj šrot, ale dopadlo to dobře

Hasiči ženu z trosek vystříhali jen s lehkými oděrkami. Příčiny nehody vyšetřuje policie
15.01.2021 12:03
|
1
Reklama
Autosalon TV