Reklama
Řidičův chleba

Hasiči nemohli o svátcích hasit na sídlišti. Špatně zaparkovaná auta jim znemožnila průjezd

Projekt "Tři metry k životu" má připomenout, že za špatné parkování nemusíte platit jen pokutou
Zdroj: HZS Středočeského kraje
Hasiči upozorňují na to, že nemají čas řešit špatně parkující auta.

Pražští hasiči si na svém twitterovém účtu, odkaz najdete zde, postěžovali na špatně parkující řidiče. S těmi mají problém hlavně v místech, kde se schází velké množství aut, typicky na sídlištích. 24. prosince museli pražští hasiči vyjet k nahlášenému požáru v jednom z bytových domů. Problém ale byl, že se kvůli špatně zaparkovaným autům nemohli k místu požáru vůbec dostat.

Připomněli proto, že řidiči by neměli ignorovat místa určená právě pro hasiče, na kterých bohužel často parkují. Také by neměli zapomínat na to, že hasičská technika nemá rozměry běžného osobního auta! V tweetu se objevila následující prosba: „Až půjdete dnes navštívit své blízké, myslete na to, jak parkujete. Děkujeme, že jste opatrní.“ Existuje pravidlo takzvaných tří metrů k životu a níže si vysvětlíme, o co vlastně jde.
Reklama

Projekt 3 metry k životu

Jde o společnou aktivitu pražských a středočeských hasičů, která má za cíl upozornit řidiče na to, že často parkují na místech určených pro hasiče, ale hlavně až příliš blízko u sebe. Právě na sídlištích si často můžete všimnout aut, která stojí po obou stranách už tak dost úzké ulice. Věděli jste ale, že hasičská technika potřebuje alespoň tři metry, aby mohla projet? Odtud právě to pojmenování celého projektu. A že taková varování a prosby od hasičů nejsou jen jejich výmyslem, dokazuje i následující video, které zachycuje špatnou průjezdnost pro hasičskou techniku.
Zdroj: Hasiči Praha
Projet mezi zaparkovanými auty je pro hasiče někdy nesmírně náročné.

Komunikace se navrhují pro popeláře, ne hasiče

Projekt má za cíl upozornit na špatné parkování jak řidiče, tak také zákonodárce. V tom druhém případě je to ale zatím celkem marné. V Česku totiž neexistuje dopravní značení upozorňující na důležité přístupové komunikace pro požární techniku. Konkrétně hasiči Středočeského kraje se to pokusili změnit, dokonce navrhli speciální značku, která by na potřebu oněch třech metrů parkující řidiče upozorňovala, a předložili ji ke schválení na Ministerstvo dopravy. Tam ale narazili. Ministerstvo ji neschválilo a to s tím, že současná legislativa je dostačující a řidiče není potřeba na parkování s ohledem na hasiče nijak připomínat.

Hynek Černý od hasičů Středočeského kraje a Lucie Jelínková od pražských hasičů si při spuštění tohoto projektu postěžovali ještě na jednu věc. „Problematickými místy pro požární techniku jsou křižovatky a odbočky na účelové komunikace uvnitř sídlišť, kdy při umisťování dopravního značení a městské zeleně není zohledněn poloměr zatáčení vozidla, šířka a délka výškové techniky, jejímž specifikem je skutečnost, že žebříková sada zpravidla přesahuje kabinu vozidla vpředu o přibližně jeden metr. Dopravní projektanti řešící komunikace často navrhují podle vlečných křivek pro svozová vozidla komunálního odpadu, která mají zpravidla natáčecí zadní nápravu a žádný přesah nástavby před kabinu.“ Jejich kompletní přehled toho, co vše je na českých silnicích pro hasiče špatně, najdete zde.
Reklama

Kde rozhodně neparkovat?

Už jsme výše zmínili, že je dobré pamatovat na tři metry průjezdného prostoru. Zcela zapomenout by řidiči měli na parkování na nástupních plochách pro požární techniku přímo před vstupem do domů nebo okolo nadzemních či podzemních hydrantů. Nástupní plocha totiž slouží v případě potřeby pro ustavení většinou výškové techniky, která je využívána jak pro samotný zásah, tak i pro evakuaci osob z vyšších pater. A hasiči nemají čas řešit, kam se mohou se svou technikou postavit. Oni jsou tu pro nás všechny a tak je dobré jim jejich práci co nejvíce ulehčit.

Diskuze

prazak - 27.12.2019 14:42:31
neexistuje jedine prazske sidliste, kde by se hasici dostali vubec k domu podle uvedenych pravidel. zrejme bude muset zahynout par zachranitelnych lidi, aby se neco pohnulo. developer nahnaca baraky tak natesno, ze mezi domy zbyde s bidou na chodnik.
RADIM - 27.12.2019 18:50:42
Jednou nasadim radlici a je cesta volna lidi sou hovadka

Video: Hasiče u nehody drsně sestřelilo auto. Řidič nedobrzdil na námraze na letních gumách

Náraz byl tak silný, že hasičský speciál odhodil několik metrů daleko a zcela mu zničil zadní část
04.12.2019 18:15
|
6
Reklama

Video: Spadli do vodní nádrže vedle dálnice. Zachraňovali je hasiči, kteří jeli ze soutěže

Pět lidí se málem utopilo poblíž Prahy vedle D6
02.09.2019 14:35
|
0

Video: Kamion v protisměru málem smetl hasiče jedoucí k zásahu. Vyhnuli se mu na poslední chvíli

Plná čára není zeď a tak ji řidič kamionu prostě ignoroval. Teď po něm pátrá police
05.08.2019 14:10
|
10

Liberecká policie odhaluje přestupky z tajného autobusu. Z něj je totiž vidět i do kabin kamiónů

Důvodem pro policejní akci byl ukončený nouzový stav a návrat většího množství řidičů na silnice
16.04.2021 14:26
|
1

Těhotné za volant smí, ale pouze připoutané, byť trochu jinak. Airbagy miminku neublíží

V posledních měsících těhotenství je vhodné řídit s doprovodem
15.04.2021 19:05
|
0
Reklama

Ukradl Lamborghini za miliony, neměl na benzin, tak ujel od pumpy. Je v hledáčku policie

Řidič supersportu natankoval, odskočil si na toaletu a pak v mžiku a bez zaplacení odjel
15.04.2021 12:28
|
2

Poslanci schválili povinný odstup aut od cyklistů při předjíždění - 1,5 m. Plná čára nebude zeď

Cyklisté nemusejí použít cyklostezku, i když vede hned vedle silnice. Mají na rozdíl od aut na výběr
14.04.2021 14:45
|
108
Reklama
Autosalon TV