Reklama
Řidičův chleba

Hasiči se kvůli chování řidičů kamiónů nemohli na D1 dostat k jejich zraněným kolegům

Tiráci nevytvářejí včas záchrannářskou uličku. Pokutovat je ale dle zákona není možné
Zdroj: Facebook ZZS JMK
Hasiči se k místu nehody vůbec nemohli dostat.

Na úterý 24. září hasiči, ale ani velká spousta řidičů asi jen tak nezapomenou. Už krátce před osmou hodinou ranní vyjížděli hasiči k nehodě na 174. kilometru D1 ve směru na Prahu. Převrátil se zde kamion, ze kterého vytekla nafta. Naštěstí se vše obešlo bez zranění, ale ačkoliv hasiči úklidové práce ukončili ještě před 10. hodinou, dálnice byla ještě dlouho uzavřena kvůli vyprošťování převráceného kamionu. Kolony nebraly konce a to i přes to, že policisté dopravu odkláněli na objízdné trasy.

Další hlášení k hasičům přišlo před 11. hodinou. Znovu na D1, tentokrát ale na 185. kilometru. Bohužel ale velmi špatná dopravní situace, především pak neukáznění řidiči, hasičům znemožňovala se k místu hlášené nehody dostat. Šlo to jen malým, zásahovým vozem. Velká technika ale naštěstí nebyla potřeba, protože hasiči zjistili, že v dané oblasti se žádná nehoda nenachází. Byla až na 188. kilometru a jeden člověk musel být předán do péče lékařů.

Ignorování bezpečnostní uličky

Hasiči upozorňují, že úterní zásahy bohužel opět ukázaly, že povinnost vytvářet bezpečnostní uličku, která je u nás v platnosti již 13 let, drtivá většina řidičů stejně ignoruje. Největší potíže jim způsobují zejména neukáznění řidiči kamionů, kteří při dojezdu do kolony uličku netvoří a následně již nemají prostor k jejímu vytvoření. Velmi dobře je to vidět třeba na dopravních kamerách, kde řada kamionů nestojí dostatečně vpravo, ideálně až v odstavném pruhu, a pouze zastavuje ve svém jízdním pruhu. Technika se pak na místo nehody nemůže vůbec dostat! A to jde v případě nutnosti vyproštění zraněných osob z havarovaných aut o sekundy... 

S neukázněnými řidiči před nějakou dobou bojovali i policisté. Z jejich videa je patrné, že řidiči uhýbají jen těsně před nimi. To je ale špatně - měli by přemýšlet dopředu.
Zdroj: Policie ČR
I policisté často bojují s neukázněnými řidiči a k nehodě kvůli nim jedou zbytečně dlouho.

V říjnu loňského roku úřady sjednotily styl vytváření bezpečnostní uličky pro vozidla Integrovaného záchranného systému s okolními státy. Bezpečnostní uličku musíme vytvářet mezi levým a přiléhajícím pruhem. Nezapomínejme, že uličku je nutné vytvářet už při příjezdu do kolony!

Je nutné zastavit s ostatečným odstupem od vozidla, které v koloně již stojí, aby bylo možné případně popojet. To znamená v levém pruhu co možná co nejvíce vlevo a přilehlém a dalších pruzích, tedy uprostřed a vpravo tak, aby mezi mini těmito pruhy vznikl prostor o minimální šířce tři metry.
Zdroj: Besip
Správné vytváření bezpečnostní uličky.

Do tohoto pruhu smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Zákon bohužel nijak nedefinuje pokutování těch, kteří uličku nevytvoří. Ovšem myslí na ty, kteří uličku pro záchranáře neoprávněně využijí. Hrozí jim za to pokuta ve výši až 2500 Kč.
Reklama

Diskuze

Roman - 25.09.2019 17:27:56
Jen z toho záznamu... První kamion polák,druhý polák,třetí polák,čtvrtý maďar,pátý polák. Atd... Ani jeden český kamion.
Fox - 28.09.2019 20:19:54
A pak se kamioňáci diví, proč vlastně nemají smět do levého pruhu...?! Většina jich slušných je, ale kvůli tomu zbytku je třeba zavést určitá pravidla... Ale i řidiči osobních aut mají být ohleduplnější...

Šílené předjíždění kamiónu: k nehodě s autobusem a protijedoucím náklaďákem chyběly centimetry

Řidič tiráku se rozhodl předjíždět v zatáčce a přes plnou čáru. Policie ho zatím nevypátrala
10.09.2019 07:55
|
5
Reklama

Video: Kamion v protisměru málem smetl hasiče jedoucí k zásahu. Vyhnuli se mu na poslední chvíli

Plná čára není zeď a tak ji řidič kamionu prostě ignoroval. Teď po něm pátrá police
05.08.2019 14:10
|
9

Propadlý řidičák zatím měnit nemusíte. Na silnice s ním smíte, ale jen v České republice

Na propadlý doklad se po dobu nouzového stavu hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty
20.10.2020 17:18
|
0

Opilý cizinec v kamionu boural a od nehody ujel. Dočkal se rychlého vyhoštění

Polský řidič měl více než tři promile. Opil se ještě před začátkem cesty, tedy ve své domovině
20.10.2020 11:39
|
2
Reklama

Kdy volat k nehodě policii, kdy záchranku, kdy hasiče, a kdy nikoho? Tady jsou pravidla

To, že nabourané auto nehoří, neznamená, že nejsou hasiči potřeba. Stačí, když překáží provozu
20.10.2020 10:28
|
1

Roušky jsou znovu povinné i v autech. Má to ale svá pravidla

Ministr zdravotnictví o tom informoval na svém twitteru. Nařízení je platné od středeční půlnoci
20.10.2020 07:49
|
0
Reklama
Autosalon TV