Reklama
Řidičův chleba

Hasiči se kvůli chování řidičů kamiónů nemohli na D1 dostat k jejich zraněným kolegům

Tiráci nevytvářejí včas záchrannářskou uličku. Pokutovat je ale dle zákona není možné
Zdroj: Facebook ZZS JMK
Hasiči se k místu nehody vůbec nemohli dostat.

Na úterý 24. září hasiči, ale ani velká spousta řidičů asi jen tak nezapomenou. Už krátce před osmou hodinou ranní vyjížděli hasiči k nehodě na 174. kilometru D1 ve směru na Prahu. Převrátil se zde kamion, ze kterého vytekla nafta. Naštěstí se vše obešlo bez zranění, ale ačkoliv hasiči úklidové práce ukončili ještě před 10. hodinou, dálnice byla ještě dlouho uzavřena kvůli vyprošťování převráceného kamionu. Kolony nebraly konce a to i přes to, že policisté dopravu odkláněli na objízdné trasy.

Další hlášení k hasičům přišlo před 11. hodinou. Znovu na D1, tentokrát ale na 185. kilometru. Bohužel ale velmi špatná dopravní situace, především pak neukáznění řidiči, hasičům znemožňovala se k místu hlášené nehody dostat. Šlo to jen malým, zásahovým vozem. Velká technika ale naštěstí nebyla potřeba, protože hasiči zjistili, že v dané oblasti se žádná nehoda nenachází. Byla až na 188. kilometru a jeden člověk musel být předán do péče lékařů.

Ignorování bezpečnostní uličky

Hasiči upozorňují, že úterní zásahy bohužel opět ukázaly, že povinnost vytvářet bezpečnostní uličku, která je u nás v platnosti již 13 let, drtivá většina řidičů stejně ignoruje. Největší potíže jim způsobují zejména neukáznění řidiči kamionů, kteří při dojezdu do kolony uličku netvoří a následně již nemají prostor k jejímu vytvoření. Velmi dobře je to vidět třeba na dopravních kamerách, kde řada kamionů nestojí dostatečně vpravo, ideálně až v odstavném pruhu, a pouze zastavuje ve svém jízdním pruhu. Technika se pak na místo nehody nemůže vůbec dostat! A to jde v případě nutnosti vyproštění zraněných osob z havarovaných aut o sekundy... 

S neukázněnými řidiči před nějakou dobou bojovali i policisté. Z jejich videa je patrné, že řidiči uhýbají jen těsně před nimi. To je ale špatně - měli by přemýšlet dopředu.
Zdroj: Policie ČR
I policisté často bojují s neukázněnými řidiči a k nehodě kvůli nim jedou zbytečně dlouho.

V říjnu loňského roku úřady sjednotily styl vytváření bezpečnostní uličky pro vozidla Integrovaného záchranného systému s okolními státy. Bezpečnostní uličku musíme vytvářet mezi levým a přiléhajícím pruhem. Nezapomínejme, že uličku je nutné vytvářet už při příjezdu do kolony!

Je nutné zastavit s ostatečným odstupem od vozidla, které v koloně již stojí, aby bylo možné případně popojet. To znamená v levém pruhu co možná co nejvíce vlevo a přilehlém a dalších pruzích, tedy uprostřed a vpravo tak, aby mezi mini těmito pruhy vznikl prostor o minimální šířce tři metry.
Zdroj: Besip
Správné vytváření bezpečnostní uličky.

Do tohoto pruhu smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích. Zákon bohužel nijak nedefinuje pokutování těch, kteří uličku nevytvoří. Ovšem myslí na ty, kteří uličku pro záchranáře neoprávněně využijí. Hrozí jim za to pokuta ve výši až 2500 Kč.
Reklama

Diskuze

Jiří - 02.01.2021 12:33:05
Debilní kamiony by neměli v levém pruhu co dělat,když vidí,že v pravém pruhu je už kolona kamionů. Viz obchvat Olomouce. Jedou vedle sebe a před ním v levém pruhu nikdo nestojí nebo nepopojíždí. Jsou to koko..
Radek Bureš - 15.11.2020 15:02:21
Samej maďar

Šílené předjíždění kamiónu: k nehodě s autobusem a protijedoucím náklaďákem chyběly centimetry

Řidič tiráku se rozhodl předjíždět v zatáčce a přes plnou čáru. Policie ho zatím nevypátrala
10.09.2019 07:55
|
5
Reklama

Video: Kamion v protisměru málem smetl hasiče jedoucí k zásahu. Vyhnuli se mu na poslední chvíli

Plná čára není zeď a tak ji řidič kamionu prostě ignoroval. Teď po něm pátrá police
05.08.2019 14:10
|
10

Retro: Nemilovaná Škoda 1203 se deset let vyvíjela a čtyřicet vyráběla. Dnes je z ní drahý veterán

Lehká dodávka chtěla být čímsi na způsob Volkswagenu Transporter. Kvalita byla ale mizerná
13.07.2024 09:25
|
4

Retro: Před padesáti lety šla do výroby Tatra 613. Dojela na pověst i originální koncepci

Papalášská limuzína projížděla slepou uličkou, ze které nebylo návratu. Dnes má velkou cenu
06.07.2024 09:55
|
10
Reklama

Retro: Kdyby se Škoda Favorit vyráběla s českým designem, šanci u Volkswagenu by nedostala

Vývoj nového auta s předním pohonem byl v 70. letech jedno velké zoufalství
29.06.2024 08:21
|
10

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
7
Reklama
Autosalon TV