Reklama
Řidičův chleba

Policie začala pokutovat pomalu se předjíždějící kamiony na dálnicích

Víte, co nákladní auta na víceproudých komunikacích smí a co nesmí? Vysvětlíme to
Zdroj: Ondřej Běhal

Pro spoustu řidičů neexistuje nic víc rozčilujícího než dva kamiony předjíždějící se šnečím tempem na dvouproudé dálnici. Jeden jede 80 km/h, druhý 82 km/h a často jim manévr trvá dlouhé desítky vteřin. Ideálně v kopci. Už řadu let si na to stěžují řidiči osobních aut a policie zatím vždy jen tvrdila, že samozřejmě takové chování nebude tolerovat a tvrdě pokutovat. Ale kolik policistů, kteří by takové předjíždění řešili, jste v životě viděli?

Nedávno se ale policie pochlubila s videem, kde ukazuje, že a jak takové nedovolené předjíždění kamionů řeší. Navíc přidala informaci, že v tom rozhodně bude pokračovat! Níže se na něj můžete podívat.

Na sociálních sítích se k tomuto videu rozhořela plamenná diskuze o tom, jestli opravdu šlo o nedovolené předjíždění. Autosalon.tv kontaktoval Magdalénu Vlčkovou a jejího kolegu Petra Duška z Královehradecké policie, jejíž člen video natočil. TI vysvětlili, že záznam je hlavně z důvodu jeho délky lehce sestříhaný. V reálu předjíždění zabralo 1 minutu a 40 sekund, což jsou dva dlouhé kilometry, kdy řidič kamionu blokoval pomalou jízdou levý pruh.
Reklama

Zákaz jízdy pro kamiony

Kamiony mají zákaz jízdy po dálnicích a silnicích I. třídy zákonem daný jak o svátcích, kdy nesmí vyjet po celý den, tak také v neděli v době od 13. do 22. hodin. O letních prázdninách je tento zákaz pro vozidla nad 7,5 tuny nebo nad 3,5 tuny s přívěsným vozíkem rozšířen na pátek od 17. do 22. hodin a také na sobotu od 7. do 13. hodin. Ovšem toto nařízení neplatí pro zemědělská vozidla, pro potřeby údržby a opravy silnic nebo pro nákladní auta převážející potraviny podléhající rychlé zkáze.

Co znamená pojem nedovolené předjíždění?

Dvě nákladní auta se samozřejmě předjíždět smí, ale jen v místech, kde to není zakázáno dopravní značkou. Ale i v takovém případě musí jejich šoféři myslet na další vyhlášku, která říká následující: "Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy".

A co se stane, když tohle řidič poruší a policie jej u toho chytí? Jde o nedovolené předjíždění, což je v našem zákoně bráno jako velmi vážný přestupek. Ohodnocen je 7 trestnými body, ale není možné ho pokutovat na místě. Právě z důvodu jeho vážnosti, jej dostává na starosti rovnou správní úřad, který může udělit pokutu až do výše 10 000 Kč a také zabavit řidičák a to až na rok.
Reklama

Pomohl by zákaz předjíždění?

Jen na dálnici D11 za poslední dobu tamní policisté řešili několik desítek takových případů. Často šlo o zahraniční řidiče. Těm, aby se nevyhýbali správnímu řízení, byla na místě udělena několikatisícová kauce.

K eliminaci nedovoleného chování by pomohl před rokem navržený úplný zákaz předjíždění nákladních aut. Ten předložila skupina poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Podpořil ho i tehdejší ministr dopravy Dan Ťok. Ovšem sněmovna následně tento návrh smetla ze stolu.

Mohlo by pomoci i zvýšení maximální povolené rychlosti pro kamiony ze současných 80 km/h, která platí už od 80. let, na 100 km/h. V tuto chvíli ale zákonodárci žádné výrazné změny nechystají.

Co dělat se záznamem nedovoleného předjíždění?

Většina řidičů vozí za čelním oknem kameru, díky které může zaznamenat protizákonné chování nejen řidičů kamionů. Problém ovšem je, že aby s takovým záznamem mohla policie něco dělat, musel by být opravdu kvalitní a přestupek by na něm musel být zdokumentovaný celý a chybět by samozřejmě neměla ani dobře čitelná registrační značka. S takovým záznamem má cenu jít na policii, jinak ne.

Jakmile chybí část přestupku nebo záznam není dostatečně kvalitní, policie má díky zákonům krátké prsty. Dokonce i ve chvíli, kdy se jí podaří najít provozovatele auta pomocí registrační značky, neznamená to, že jeho nebo konkrétního řidiče spravedlnost v podobě pokuty nebo bodů dožene. Často se policisté v takovou chvíli setkávají s výmluvami na osobu blízkou, protože provozovatel vozidla nemusí v těchto případech přiznat, kdo řídil. I proto se policisté údajně snaží nedovolené předjíždění kamiónů na dálnicích kontrolovat čím dál více v rámci jejich akcí.
Reklama

Diskuze

Skippy - 02.08.2019 07:53:32
Furt jen do nás se budou novináři poslanci a podobni trefovat. Ale po osobami osobacich kteří letej 190 po dálnici a ohrožují jiné řidiče po tom nikdo nejde a nebude. Bez nás prazdne silnice ale také prázdné lednice to si zapamatujte
Renda - 02.08.2019 08:32:01
Já nevím co se tu furt řeší. Kamióny mohou jezdit 80 km tempomat mají 90km. Kdyby se hledělo dodržovat 80km tak by případné předjíždění bylo rychlé. A nasazování na Kamióny nemá smysl. Každý ví, že jsou potřeba a že se občas najde mezi nimy blb...

Praha nečekaně zakázala vjezd kamionů. Zaplaví střední Čechy, varuje ministerstvo

Pražští radní se usnesli, že trvale zakážou kamionovým soupravám nad 12 metrů délky sjezd z Pražského okruhu do města. Podle všeho tím však naštvali nejen dopravce, ale také fond infrastruktury a ministerstvo dopravy.
19.07.2017 06:14
|
2
Reklama

Senior ve škodovce boural. To, co pak dělali ostatní řidiči po dlouhé desítky minut, hlava nebere

Důchodce přehlédl betonový blok a najel na něj. Pomoc si nemohl zavolat, protože neměl mobil
17.01.2022 14:43
|
50

Palivo s označením E10 bude brzy na pumpách. Pro některá auta ale není a je mezi nimi i škodovka

E10 má být ekologičtější variantou současných paliv. Kvůli biosložce ho některé motory nezvládnou
13.01.2022 18:45
|
25
Reklama

Řidič golfu předjel sypač a vzápětí se nestačil divit, kde se svým autem skončil

Auta zimní údržby se většinou nevyplácí přejíždět. Když už, tak ale velmi opatrně a pomalu
13.01.2022 09:35
|
2

Policie našla mladíka, který extrémně nebezpečně předjížděl. Na kontě má tři zákazy řízení

Zatím je stíhán na svobodě, ale za to, co předvedl, mu hrozí až dvouletý pobyt ve vězení
12.01.2022 12:41
|
32
Reklama
Autosalon TV