Reklama
Archiv - Zprávy

Praha nečekaně zakázala vjezd kamionů. Zaplaví střední Čechy, varuje ministerstvo

Pražští radní se usnesli, že trvale zakážou kamionovým soupravám nad 12 metrů délky sjezd z Pražského okruhu do města. Podle všeho tím však naštvali nejen dopravce, ale také fond infrastruktury a ministerstvo dopravy.
Zdroj: iStock

Vedení města zvažovalo několik variant, přičemž ta, kterou dnes schválilo, je ta absolutně nejtvrdší. Zákaz by totiž měl platit také pro vjezd na Jižní a Štěrboholskou spojku a také na Spořilovskou ulici. Právě tyto ulice prakticky nahrazují stále nedokončenou jihovýchodní část okruhu, a ačkoliv obzvlášť třeba Spořilovská ulice je velmi hustě obydlená, kamionů a velkých nákladních aut tudy projede až několik set denně.

Magistrát dnešním rozhodnutím zároveň zadal příslušnému odboru za úkol připravit projekt, který bude následně předložen Ministerstvu dopravy. To už se ale vyjádřilo ve smyslu, že takový návrh rozhodně nepodpoří. Nelíbí se mu, že kamiony prakticky nebudou mít žádnou možnost sjet z Pražského okruhu na území města. Zároveň by se tímto krokem uzavřel v tuto chvíli velmi důležitý, ale také vytížený průjezd mezi D1 a Běchovicemi. Ministerstvo se dále bojí, že takový radikální zákaz by vytlačil kamionovou dopravu na středočeské silnice, které na takový nápor nejsou stavěné.

Odborníci jsou proti

Podobně se vyjádřilo Sdružení dopravců Česmad, které o tomto kroku ví již řadu měsíců. Česmad od začátku debat upozorňuje na to, že takový zákaz není vůbec dobrý nápad, a navíc takto před volbami údajně působí jen jako prázdné politické gesto. Zákaz kamionů podle Česmadu zapříčiní zahuštění dopravy o malé i velké dodávky a už tak občas kolabující dopravní situace v Praze se ještě zhorší.

K tomuto návrhu se ovšem musí vyjádřit i policie. Ministerstvo dopravy i Česmad doufají, že její stanovisko bude zamítavé. Vyjádřil se ale už také Státní fond dopravní infrastruktury, který „pohrozil“ Praze tím, že pokud něco takového protlačí, nebude městu poskytovat tolik financí na infrastrukturu jako doposud. Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek se ale vyjádřil, že zase tolik peněz Praze fond neposkytoval, tak vlastně město o tolik nepřijde.

Zatím jde tedy jen o návrh, který vyvolal velmi bouřlivou reakci. Nás ale zajímá i váš názor. Mají mít kamiony úplný zákaz vjezdu na území města Prahy? Nebo by stačilo jejich vjezd nějak omezit a redukovat? Dejte nám vědět.

Reklama

Diskuze

Bla bla - 14.01.2020 20:26:29
Jojo strašně důležitě pro lidi ale i proti nim.
Mr. Zab - 07.09.2019 14:02:43
At si hloupi Prazaci zakaz protlaci, ale jsem zvedavy jak to Zbozi budou nosit z okraje Prahy do centra.Mnoho fabrik a podniku viz třeba Staropramen jsou primo v centru Prahy a denně tam musí najizdet hodně kamionu.Pokud to projde tak to bude hodně zajíma

Ojeté Audi A4 Allroad. Mamutí překvapení!

Minulá generace Audi A4 Avant patří mezi povedená auta. Tak akorát velké kombi poskytuje posádce skvělé akustické odhlučnění i příjemnou dávku komfortu. Zvýšená verze A4 Allroad měl tedy na čem stavět. Ale nezaplatíte za ni po pěti letech příliš?
30.11.2017 16:58
|
0

Herbie žije! Bazarový Volkswagen Beetle 1.2 TSI

Dnes už nepůsobí výrazným retro dojmem a možná si o něm myslíte, že jde jen o předražený Golf. Pravdou ale je, že tohle autíčko má až nepřirozeně pozitivní auru, kterou vám i přes svůj volkswagenovský původ dokáže zpříjemnit každý den za volantem. Na co si u něj dát pozor?
30.11.2017 14:42
|
1
Reklama

Brutální kabriolet po americku. Corvette ZR1 bez střechy

Zatímco některé automobilky své chystané novinky poodhalují průběžně a veřejnost na ně připravují krůček po krůčku, Chevrolet udělal pravý opak a prostě vypálil jednu velkou ránu. Odhalení nového kabrioletu tak nikdo nečekal.
30.11.2017 14:16
|
0

Nový král mezi sedany. Parádní Jaguar XE SV Project 8 je nejrychlejší

Až doposud držela rekord mezi sedany na německém okruhu Nürburgring Alfa Romeo s modelem Giulia QV. Jenomže Jaguar se rozhodl, že si tuto poctu utrhne pro sebe. A to velmi zajímavým časem.
30.11.2017 14:06
|
0
Reklama
Autosalon TV