Reklama
Bonusy k TV pořadu

Díky ruské agresi ve Vrběticích získali čeští hasiči dva obrněné obry. Titan a Triton chrání životy

Vozy mají vojenskou výbavu, přežijí výbuchy i pády stromů. Vyšly na desítky milionů a jsou z Poličky
Zdroj: Tiskový servis Hasičského záchranného sboru ČR

Být hasičem patří mezi nejnáročnější povolání vůbec. S požáry musí záchranáři často bojovat v těžkých podmínkách, kam se mnohdy nedostane ani běžná technika a pro hasiče jsou extrémně nebezpečné. Příkladem je útok ruských špionů na sklad vojenského materiálu ve Vrběticích. Kdyby tehdy hasiči měli obrněné zásahové stroje, mohli by dostat požár pod kontrolu rychleji a bezpečněji. Právě jako reakci na tento útok získali několik speciálů Triton a Titan, které jim mají pomoci s těmi nejnebezpečnějšími akcemi.

„Je pravda, že se o potřebě nákupu obrněných vozů hovořilo už předtím. Vrbětice nicméně byly jedním z impulzů k tomu, aby se jejich pořízení uspíšilo,“ řekl Autosalonu mluvčí hasičů Rudolf Kramář.

Obrněný Triton do lesa

Menší Triton, tedy pokud se slovem „menší“ dá označit vozidlo o hmotnosti 16 tun, je určen pro hašení požárů v lesích a dalších těžko dostupných nebezpečných prostorech. Jde třeba o průmyslové výrobní haly, sklady nebezpečných látek a munice nebo jednoduše místa, kde hrozí exploze či těžká zranění padajícími troskami. Auto může provádět průzkum nebo rovnou hasit a to bez toho, aniž by posádka byť na moment opustila kabinu.

Triton je pěkný „macek“. Na délku měří téměř 6,3 metru, široký je přes 2,5 metru a disponuje světlou výškou 35 centimetrů. To znamená, že se může pustit i do složitějšího terénu. Kdybyste s ním ale chtěli závodit na asfaltu, můžete se spolehnout na to, že zvládne uhánět rychlostí až 110 km/h.

Šasi i motor jsou od kopřivnické Tatry. Vzduchem chlazený osmiválec má výkon 300 kW a pohání v základu zadní kola. Lze ale připojit přední nápravu. Řadí se šestistupňovým automatem. Samozřejmostí je uzávěra mezinápravového diferenciálu do extrémních podmínek. Auto zvládá díky vzduchovému podvozku ještě měnit svou výšku. Řidič má k dispozici kontrolu tlaku v pneumatikách nebo sadu kamer, kterými pozoruje okolí.

Odolá střelbě i výbuchu

Obrněný vůz odpovídá armádním standardům, proto pro něj není problém vydržet dávku ze samopalu. Nepředpokládá se ale, že by na české hasiče někdo střílel, a tak se spíš hodí odolnost vůči výbuchům či padajícím stromům. Podvozek odolá ohni a posádka je hermeticky uzavřená v kabině. Díky filtraci může normálně dýchat i v nebezpečném prostředí.

A na kolik takový stroj vyjde? Vzhledem k jeho schopnostem se zdá být pořizovací cena něco málo přes 13,4 milionu korun rozumnou. Jak se s Tritonem jezdí vyzkoušel expert Autosalonu Pepa Vrtal přímo v terénu. Reportáž lze v premiéře shlédnout ve středu 5. května od 20:15 na Prima COOL. Naladit se lze fotogalerií přímo z akce.

Kolos jménem Titan

Délka 11,1 metru, hmotnost 36 tun a objem vodní nádrže 12 tisíc litrů. To jsou jen základní parametry gigantické obrněné stříkačky Titan, kterou přes rok používají hned tři hasičské sbory, tedy posádky v Hlučíně, Zbirohu a Jihlavě. I tento stroj dostali hasiči od kopřivnické Tatry a podobně jako Triton je vybaven brněním. Napovídá to i specifický design kabiny, který pochází z vojenských speciálů. 

„Čtyřmístná kabina je hermeticky uzavíratelná pomocí těžkých vzduchem ovládaných dveří, přetlaková a vybavená filtrací, která dokáže ochránit posádku před nebezpečnými látkami. Uvnitř kabiny se navíc nachází čidla pro kontrolu hladiny kyslíku a oxidu uhličitého a rovněž izolační dýchací přístroje, které lze využít jak v kabině, tak při nouzovém opuštění vozidla,“ popisují výbavu hasiči na svých stránkách.

Podobně jako u Tritonu jsou chráněné i podvozek a nástavba. Jak pneumatiky, tak nástavbu lze skrápět vodou pomocí sady trysek rozmístěných po obvodu cisteren. Dalším ochranným prvkem jsou pak automatická hasicí zařízení, jež jsou schopna v případě potřeby uhasit motorový prostor. Konstrukce cisterny umožňuje jízdu klidnou vodou do hloubky až 1,2 metru.
Zdroj: Tiskový servis Hasičského záchranného sboru ČR

Na plný výkon tři minuty

Při hašení požáru lze dvě stříkačky samostatně ovládat z kabiny. Průtok té střešní je 4000 litrů za minutu. To znamená, že celý obsah cisterny dokáže využít za tři minuty. Operátor ale samozřejmě ovládá i rychlost průtoku. Spodní stříkačka je pak připravená také k aplikaci pěny.

Pro gigantické auto je potřeba mít obří motor. Proto stroj pohání řadový šestiválec, tentokrát chlazený vodou. Má objem 10,8 litru a výkon 373 kW. Využívá automatickou převodovkou Allison, přes kterou roztáčí všech osm kol. Do rychlosti 30 km/h přitom řidič může otáčet všemi koly, což výrazně zlepšuje manévrovatelnost.

Modely Triton i Titan vyrobila pro hasiče společnost THT Polička. Titan vyšel na téměř 22 milionů korun. Jak vypadá v akci, si už teď můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii.
Reklama

Diskuze

Mmm - 24.05.2022 00:41:11
Ad "Bez toho aniž by". Vyberte si jedno. Použitím obou jste to znegovali zpět.
Rarach - 10.05.2021 20:52:14
Ano, skutečně se jedná o auto z Poličky, myslím to rozbité a za nemalé peníze opravené.

Policie dostala 500 kodiaqů. Kromě majáků a polepů jde o standardní auta

Všechny mají pohon všech kol a převodovku DSG. Zatím jsou sériové, upravovat se budou postupně
30.04.2021 12:45
|
5
Reklama

Policie přebarvila do svých soudobých barev některé starší modely aut. Udělala ale několik chyb

Historie české Policie a potažmo Veřejné bezpečnosti obsahuje plejádu služebních vozidel
27.04.2021 11:15
|
3

Hasiči v autech k nehodám vozí plyšové hračky. Pomáhají tím křehké dětské psychice

Jde o speciální hračky, vyrobené přímo pro hasičské potřeby. Jiné hasiči nemohou přijmout
22.12.2020 09:47
|
4

Nový Renault Scenic dorazil do Česka. Je větší než Škoda Karoq, ale jezdí jen na elektřinu

Automobilka sází na cenu lehce pod 1,1 milionem korun, mluví i o solidním dojezdu a nabíjení
17.04.2024 09:59
|
0

Alfa Romeo Milano přišla nuceně o své jméno. Nově bude Čechům připomínat levný salám

Auto, které se vyrábí v Polsku, se nemůže jmenovat italsky, řekl ministr. Automobilka poslechla
16.04.2024 07:54
|
0
Reklama

Ani ojetina za 100 tisíc nemusí být tragická. Dokazuje to pět povedených aut z českých bazarů

I za nízkou cenu je hodně aut na výběr. A nemusí to být pokaždé jen klasická Škoda Fabia
15.04.2024 18:00
|
9

Avii jste poznali podle typického pachu i barvy. Víte, jak se jí přezdívalo? Vyzkoušejte kvíz

Avie z Prahy dobyly komunistický svět. Teď už jich zbývá jen pár, ale jejich znalců je pořád dost
14.04.2024 08:47
|
3
Reklama
Autosalon TV