Reklama
Řidičův chleba

Bydlíky jsou hrozbou, odhalil test. Stačí srážka při 56 km/h a hasiči musejí vystříhat obě posádky

Simulace bouračky obytného a osobního auta odhalila vysoké riziko zranění
Zdroj: ADAC

Letos, více než kdy jindy, usedly na volanty obytných vozů různých velikostí tisíce řidičů a rozjely se spolu se svými rodinami napříč Českem i Evropou. Ne každý si však za volantem velkého auta, které je postaveno na bázi dodávky uvědomuje svou zranitelnost v případě nehody. Obytný vůz skutečně nepatří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům - ukazuje to i nárazový test provedený německým autoklubem ADAC.

Riskantní předjíždění a rychlost střetu 56 km/h

ADAC se ve svém crash-testu snažil nasimulovat reálnou situaci, která by na silnici vznikla při riskantním předjíždění. Naložený obytný vůz by se střetl s osobním autem s lehkým čelním překrytím. Rychlost střetu byla stanovena na 56 km/h, obytňák byl plně naložen na limit 3,5 tuny a osobní auto (Citroën C5) mělo hmotnost 1,7 tuny. V praxi existuje ještě další riziko, a to, že spousta obytných aut je tzv. přeložena, tedy, že překračují povolenou hmotnost 3,5 tuny.

ADAC byl v tomto teste ještě "shovívavý" tím, že vybral z nabídky typů obytných aut to, které je vlastně nejkompaktnější - klasickou dodávku s obytnou vestavbou. Pokud by testu podrobil velkou alkovnu či integrovaný vůz, který má přepracovanou i kabinu, byly by následky pravděpodobně ještě horší.
Zdroj: ADAC
Video (v originálním znění) ukazuje nejen přípravy, ale i průběh srážky vč. nehezkého pohledu do interiéru.

Posádky obou aut ve vážném ohrožení

Po nárazu to nevypadá dobře ani s osobním, ani s obytným autem. Osobák se vlivem srážky s těžkým obytným vozem výrazně zdeformoval v přední části, kde byly překročeny hodnoty maximálního zatížení. Dveře by bylo možné otevřít jen za pomoci speciální techniky, což by ztížilo poskytnutí první pomoci na místě.

Ani obytný vůz na tom není lépe. Kabina v prostoru řidiče zkolabovala, levé kolo se dostalo skrz podlahu do prostoru nohou, kde by způsobilo vážná zranění. Stejně tak se posunuly pedály, volant, sedadlo řidiče...řidičův životní prostor se po srážce výrazně zmenšil. Stejně jako u osobního vozu, by se záchranáři o do obytňáku dostávali s potížemi. Otevřít nešly ani zadní posuvné dveře.

Na základě analýzy dat z testovacích figurín by měl řidič obytného i osobního vozu vážná až kritická zranění zejména v oblasti hlavy, hrudníku, břicha a nohou. O poznání lépe by na tom byl spolujezdec v obytném autě. Alarmující je zjištění vysokého rizika vážného poškození hlav obou zadních cestujících. Důvodem je odtržení zadní stěny opěradla od vestavby. ukazuje se, že ani dětská sedačka v tomto případě hlavu dítěte účinně neochrání. 

Oblíbené hlavně mladými rodinami

Obliba obytných vozů roste. Od roku 2011 se jejich prodej v Německu zvýšil o 77 % a zájmu se těší zejména kompaktní obytné vestavby do dodávek s délkou zhruba 6 metrů, šířkou 2 metry a čtyřmi místy pro jízdu i spaní. To vše samozřejmě při zachování celkové hmotnosti do 3,5 tuny. Taková vozidla tvoří při registraci nových obytných vozů podíl 41 % a vyhledávají je zejména mladé rodiny. Právě ty by však měly s ohledem na výsledky crashtestu hodně zpozornět. Konstrukční báze vozu vychází z Fiatu Ducato, který je v segmentu obytných vozů s přehledem nejrozšířenější.

Testovaný vůz byl předpisově naložen na svou maximální hmotnost, jeho stůl byl odmontován (to mimochodem při jízdě skoro nikdo nedělá, byť by měl), zajištěny a zavřeny byly i plynové lahve a transportované věci včetně kempinkového nábytku byly důkladně upevněny.
Reklama

Ani vestavba náraz nepřečkala bez úhony

Během nárazu se ukázaly i rezervy v konstrukci samotné obytné vestavby, přičemž největším problémem byl kuchyňský blok, který se kompletně vytrhl z upevnění a jeho obsah se vysypal volně do prostoru, což dále zvyšuje riziko zranění.

Další komponenty obytné vestavby přečkaly náraz bez větší úhony a pozitivní je, že zafungovala i ochrana plynového vedení, která automaticky přerušila přívod plynu, čímž omezila riziko požáru.
Reklama

Existuje nějaké doporučení?

Crashtest ukázal, co se ví a tuší - obytná auta nejsou z hlediska bezpečnosti zrovna na výši, a to znovu opakujeme, že typický "bakelitový" obytňák by dopadl zřejmě mnohem hůře. Zde se stále jednalo o vestavbu do plechové dodávky. I tak je riziko vysoké. Co doporučit?

V první řadě by měla mít celá posádka a hlavně řidič stále na paměti limity a omezení svého auta. Uvědomovat si, že sice řídí velký vůz, ale velký neznamená automaticky bezpečný. Veškerý náklad by měl být vždy předpisově zajištěn, těžké věci uloženy nízko k podlaze, použití bezpečnostních pásů je absolutní samozřejmostí. Alfou a omegou je však bezpečná a spíše defenzivní jízda - nikam nespěchejte, vždyť jedete na dovolenou a vezete své nejbližší...

Diskuze

Jaroš - 27.08.2020 08:18:50
Tak je pro jistotu zákazem, ne, EU?
Jura - 27.08.2020 10:40:45
Tak to je obrovské překvapení, už jste někdy viděli naloženou pracovní dodávku nějakých montérů, servisáků, nebo zedníků?

Období nejčastějších srážek se zvěří začíná. Německý autoklub uspořádal crash test auta se sviní

Počet srážek vozidla s živočichem se u nás za posledních pět let téměř zdvojnásobil
27.04.2020 12:55
|
4
Reklama

Proč přišla Škoda Citigo o dvě hvězdy v Euro NCAP? Další kolo crash-testů je zde!

Poslední letošní nárazové zkoušky absolvovalo 10 aut včetně čínského elektromobilu
18.12.2019 11:20
|
0

Reálný crash test Volva XC70 prokázal bezpečnost těchto vozů

Vyzkoušet si v praxi, jak vypadá crash test vozidla, asi majitel Volva XC70 neplánoval. Na videu se můžete podívat, jak vše dopadlo.
21.06.2018 13:18
|
0

Nejdražší, nejluxusnější, největší - devět modelů SUV, které stojí v garážích boháčů

Všechny patří luxusním značkám a měří přes pět metrů. Takhle vypadá luxus smetánky
21.10.2020 20:25
|
0

Nová generace Dacie Sandero a Logan proti té současné výrazně zdraží, varuje šéf české pobočky

Podstatné zvýšení výrobních nákladů představuje moderní platforma i adaptace na nové emisní normu
21.10.2020 18:46
|
10
Reklama

Bentley Bentayga bude ve středu v Autosalonu skládat reparát. A dočkáme se Sandera kombi?

Uvidíte jedno z nejlevnějších i nejdražších aut, pak nějaké mezi tím a nebude chybět ani motorka
19.10.2020 21:36
|
0

Zloději mají nový a zdánlivě nesmyslný terč. Stará auta vyrobená v devadesátých letech

Ukrást katalyzátor trvá pár minut. Vykupují se maximálně za tisíce, poškozené auto je ale na odpis
19.10.2020 14:19
|
23
Reklama
Autosalon TV