Reklama
Řidičův chleba

Období nejčastějších srážek se zvěří začíná. Německý autoklub uspořádal crash test auta se sviní

Počet srážek vozidla s živočichem se u nás za posledních pět let téměř zdvojnásobil
Zdroj: ADAC

Co do počtu úmrtí členů posádky automobilu nejsou srážky se zvěří u nás kdovíjak rizikové, ale jejich počet každým rokem výrazně roste a logicky tak narůstá i výše hmotných škod. Poslední ucelené statistiky jsou k dispozici za rok 2018, kdy došlo v Česku k 12 394 srážkám se zvěří a zahynuli při nich dva lidé. Německý autoklub ADAC uskutečnil zajímavý crash-test s cílem ukázat, jak taková srážka se zvěří ve skutečnosti vypadá.

180 kg těžká svině z želé a BMW jedoucí 80 km/h

Figurína divočáka byla zakoupena v loveckém obchodě, a aby byla srážka co možná nejrealističtější, bylo její tělo naplněno speciálním želé tak, aby hmotnost divoké svině byla 180 kg. Testovacím autem, které to pěkně odskákalo, bylo BMW z roku 2004 s vypnutým airbagem. Za jeho volant usedl filmový kaskadér Erhard Brem a dostal pokyn jet rychlostí 80 km/h. Důležité také je, že řidič měl instrukce, aby se nesnažil střetu vyhnout. Podívejte se na video, jak to dopadlo...
Zdroj: ADAC
Video je v původním, tedy německém, znění a bez titulků.

Rychlost vozu jako klíčový faktor. Logicky

Není to samozřejmě nic nového a každému řidiči, je to jasné - rychlost vozu má zásadní vliv na brzdnou dráhu. Nicméně ani v tomto případně neuškodí si tuto fyzikální skutečnost ukázat na názorném příkladu.

Předpokládejme, že řidič uvidí zvíře ve vozovce na vzdálenost 60 metrů. Pokud jede rychlostí 60 km/h, zabrzdí podle ADACu na 35,2 metrech, pokud pojede 80 km/h (což je mimochodem také ADACem doporučená rychlost v lesních úsecích) stačí mu k zastavení 55,1 metru. Pokud však jede rychleji, začíná mít vážný problém. Při rychlosti 100 km/h totiž nejenže nestihne zastavit, ale narazí do zvířete zbytkovou rychlostí přes 61 km/h. Když pojede ještě rychleji (110 km/h), bude v momentu střetu rychlost vozu téměř 80 km/h, a to už je při srážce třeba s divočákem pěkná pecka.

Jak minimalizovat riziko střetu se zvěří?

Střetu se zvěří samozřejmě nejde zcela předejít, ale pár smysluplných tipů i tak máme. V první řadě je dobré předvídat a nekochat se ubíhající krajinou. Všímejte si dopravních značek varujících před zvěří. Nebývají na daných úsecích jen tak pro nic za nic.

Pokud zvířata uvidíte i dále od silnice, zbystřete! Většinou se zvířata pohybují ve stádech či alespoň ve dvou. To samé platí i při přebíhání zvěře. Určitě si každý vzpomene, že když mu přeběhla přes cestu srnka, velmi často za ní s malým odstupem následovala další. Stejně tak je na místě být ostražitý v momentech, kdy z volnější prosluněné krajiny vjíždíte do temnějšího úseku silnice vedoucí lesem. Než se oči přizpůsobí, ujedete pár metrů, aniž byste měli vše pod kontrolou (pozor i na sluneční brýle, které při vjezdu do temnějších úseků viditelnost dále zhoršují). Určitě je na místě alespoň trochu sundat nohu z plynu - odborníci doporučují v rizikovějších úsecích rychlost 80 km/h. 

A pozor! Odborníci varují, že právě teď přichází nejkrizovější období.

Tip: Jak brzdit, když jde do tuhého?

Pokud se nám před autem z nenadání zjeví překážka, právě třeba v podobě divoké zvěře, nedoporučuje se strhávat volant, ale naopak se soustředit výhradně na maximalizaci brzdného účinku, které dosáhneme přímou trajektorií a největším možným tlakem na brzdový pedál, který u většiny modernějších aut aktivuje i podpůrný systém nouzového brzdění se zvýšeným tlakem v brzdové soustavě. Čelní náraz je v dané situaci nejbezpečnější variantou, a to zejména díky deformačním zónám, airbagům a bezpečnostním pásům. Toto všechno dohromady funguje v přímém směru na maximum ochranného účinku.
Naopak strhnout volant přináší v dané situaci zvýšené riziko sjetí z vozovky, nárazu do stromu, či případně nárazu do protijedoucího vozu. Podle statistik z Německa je taková reakce v konečném důsledku 4x nebezpečnější a s horšími následky, než případný čelní náraz do zvěře.
Reklama

Co dělat po nehodě? Určitě neodjíždět.

Situace bezprostředně po střetu se samozřejmě odvíjí od následků. V případě zranění posádky okamžitě kontaktujte záchranné složky a s maximální opatrností zajistěte a označte místo nehody tak, aby do vás nenarazila další auta (bezpečnostní vesty, trojúhelník...). Pokud je následkem "pouze" sražené zvíře, zdokumentujte celou situaci a nastalou situaci ohlašte Policii ČR. Zraněné ani usmrcené zvíře určitě nenakládejte do auta, byť v dobré víře, jedná se totiž o pytlácký čin. Samozřejmě také kontaktujte (nejlépe přímo z místa) svou pojišťovnu, abyste si vyjasnili podmínky pojistného plnění.
Reklama

Diskuze

Křivoklátské lesy - 29.04.2020 13:02:13
Bezpečná rychlost rizikových úseků 80 km/h? Spíše 60 až 40..
Sam kreativní Moravský koment - 28.04.2020 16:34:01
Začíná to období - přemnožený svině - no to bude v Praze zase havárek

Proč přišla Škoda Citigo o dvě hvězdy v Euro NCAP? Další kolo crash-testů je zde!

Poslední letošní nárazové zkoušky absolvovalo 10 aut včetně čínského elektromobilu
18.12.2019 11:20
|
0
Reklama

Proč se Opel Corsa nedostal do pětihvězdičkové společnosti? Čtyři nové crash-testy Euro NCAP

Nárazové zkoušky absolvovala tři SUV (Mazda, Mercedes, Ford) a jeden městský vůz (Opel)
13.11.2019 17:00
|
0

Reálný crash test Volva XC70 prokázal bezpečnost těchto vozů

Vyzkoušet si v praxi, jak vypadá crash test vozidla, asi majitel Volva XC70 neplánoval. Na videu se můžete podívat, jak vše dopadlo.
21.06.2018 13:18
|
1

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
6

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3
Reklama

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4

Komplikace pro auta do zásuvky. Na trajekty v Řecku nepustí plně nabité elektromobily ani plug-iny

Podle nového nařízení řeckého ministerstva je maximální povolená úroveň nabití baterie 40 procent
30.05.2024 17:28
|
3
Reklama
Autosalon TV