Reklama
Archiv - Zprávy

Reálný crash test Volva XC70 prokázal bezpečnost těchto vozů

Vyzkoušet si v praxi, jak vypadá crash test vozidla, asi majitel Volva XC70 neplánoval. Na videu se můžete podívat, jak vše dopadlo.
Zdroj: Youtube

Volvo má již dlouhá léta pověst bezpečných vozidel. Ve švédské automobilce se vždy snažili být s bezpečnostními prvky před konkurencí. Na videu můžeme vidět jeden z nejnebezpečnějších střetů, ke kterým na silnicích dochází. Řidič Volva byl možná krátce indisponován, možná ho zmohl mikrospánek, nebo mohl jen krátce odpoutat svou pozornost nějakou jinou činností. Každopádně bez jakéhokoliv náznaku vědomé činnosti vjel do protisměru, kde došlo ke střetu s rozjetým nákladním automobilem. Náraz, ke kterému došlo, je velmi nebezpečný. Zasažena byla část přídě přímo v zorném poli řidiče. Energie v tomto případě není absorbována celou šíří deformačních zón vozidla, ale jen okrajem, což může mít velmi nepříjemné důsledky. K obdobným střetům dochází a proto také výrobci vozidel i zkušební instituce mají obdobné situace ve svých testovacích scénářích.

Podle dostupných informací řidič vozu na videu opustil svůj vůz otřesen, ale bez vážnějších zranění. I to svědčí o pečlivé práci konstruktérů u Volva. Navíc si musíme uvědomit, že zmiňované vozidlo z tohoto videa je nějakých deset let staré a Volvo od té doby již konstrukci svých vozů dále vylepšilo. Nové modely tak jsou ještě tužší a odolnější.

Výzkum reálných nehod se vyplatí

Zmiňované video by mohlo sloužit jako názorný výsledek již skoro padesáti let existence týmu pro výzkum reálných nehod , který v rámci společnosti Volvo Cars existuje již od roku 1970. Tým studoval, zdokumentoval a analyzoval více než 43 000 dopravních nehod  vozů Volvo v reálném prostředí běžného provozu s více než 72 000 účastníky těchto nehod. Využitím tohoto unikátního know-how, se vyvinulo mnoho nových a inovativních bezpečnostních systémů, které byly dále uvedeny do praxe pro zvýšení bezpečnosti jednotlivých modelů. Během posledních deseti let vedl zmíněný přístup ke snížení počtu vážných zranění cestujících ve vozech Volvo o 50 %. 

Reklama

Jak to probíhá?

Pokaždé, když v okruhu zhruba 100km v okolí Göteborgu dojde k nehodě, kde je účastníkem automobil značky Volvo, dostane výzkumný tým upozornění prostřednictvím bezpečnostního komunikačního rozhraní, a to kdykoliv ve dne i v noci. Pokud je to možné policie odloží odtah vozidla, než dorazí tým pro výzkum reálných nehod, což umožňuje přesné zaměření a zaprotokolování průběhu nehody včetně její fotodokumentace.  Dotazováni jsou zástupci policie, svědci a pokud je to možné i přímí účastníci nehody. Poté je vůz odtažen k další analýze do centra pro bezpečnost vozů Volvo do výrobního závodu. Jsou shromážděny všechny podstatné informace, včetně záznamu o zraněních a jejich případných trvalých následcích.  Ty jsou pak pečlivě analyzovány zaměstnanci z centra výzkumu bezpečnosti automobilů Volvo, oddělení konstrukce nových vozů a lékařskými odborníky. Tak je vytvářena cenná databáze, která poskytuje znalostní podporu vývoje dalších nově přicházejících produktů.

Reklama

 Na obrázku je mezigenerační srovnání bezpečnostní klece vozu XC60, kdy vysokopevnostní ocel byla podobně jako u XC70 zastoupena jen z cca 11 %. Tato za tepla tvářená ocel legovaná bórem tvoří v současnosti v poměru k hmotnosti celé karoserie přibližně  40 % u modelu XC90;  35 % u vozu S90, V90 a V90 Cross Country; 34 % u XC60 a 33 % u nového modelu V60.


Diskuze

Mmm - 24.05.2022 00:54:06
Při krokování videa je vidět, že nešlo o čelní střet. Kamioňák to strhnul, SUV nebo jeho řidič přibrzdil, a SUV narazilo šikmo do boku kamionu.

Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV