Reklama
Řidičův chleba

Zákaz vjezdu elektromobilů. Německým podzemním garážím došla trpělivost s požáry

Parkovací domy byly dosud zapovězené jen pro auta na plyn. Možná se k nim přidají i elektrovozy
Zdroj: Jan Rod

Případy nenadálého vzplanutí elektromobilů jsou dobře známé a objevují se pravidelně. Ráda samozřejmě zahoří i bežná auta, nejčastěji ta hodně drahá - typicky kvůli zkratu na elektroinstalaci. Problém je v tom, že hašení elektroauta je pro hasiče velice náročné a ve výsledku i drahé. Baterie mohou totiž po pár okamžicích opět vzplát - ze světa pravidelně přicházejí zprávy o tom, jak se elektromobil musel dohašovat dlouhé hodiny, ale i dny. Být to v podzemní garáži, je to něco nepředstavitelného. Po jednom takovém požáru došla trpělivost odpovědným činitelům v Bavorsku a vjezd elektromobilů do podzemních garáží jednoduše zakázali stejně jako je tomu u aut na plyn.

V podzemí hrozí apokalypsa

Elektromobily jsou přitom v podzemních garážích v současnosti realitou. Právě v těchto prostorách jsou často instalovány nabíjecí stanice, zvláště v nákupních centrech. Vaše auto je v suchu, nabíjí se, a vy zatím nakupujete nebo navštívíte kino.

Holandský institut bezpečnosti IFV (Instituut voor Fysieke Veiligheid) však už dříve varoval, že dobíjení elektrických aut představuje na takových místech velké riziko. Samozřejmě, kvůli požáru a jeho komplikovanému hašení.

Jak pro web infranken.de řekl Michael Kuhnlein z oddělení inženýrských staveb německého Klumbachu, může dojít dokonce k oslabení statiky budovy. "Pokud jsou nosné sloupy dlouho vystaveny vysoké teplotě, hrozí prasknutí betonu, roztavení železné konstrukce a následné zhroucení budovy."

Hašení jakéhokoliv vozu je v podzemních garážích komplikované samo o sobě. Mnohdy se na místo nedostane cisterna, a tak je nutné k místu požáru tahat hadice. Dále je velkým rizikem výraznější zakouření, stejně jako zapálení mnoha dalších aut v okolí. V případě běžného vozu naštěstí hasičům, postačí chvíle a požár mohou mít po kontrolou. V případě elektromobilu ale není možné hořící auto ani dostat z garáže.
Reklama

Dostanou stopku?

Po vážném požáru v parkovacích prostorách Eku-platz v bavorském Klumbachu, kde si odstranění následků vyžádalo pět měsíců prací a 195 000 eur, se místní radnice po konzultaci s hasiči rozhodla zakázat parkování elektromobilů a to včetně plug-in hybridů. Podobné kroky prý zvažují i ​​další německá města.

To by mohla být pro elektromobily, které mají stále množství nevýhod jako krátký dojezd, dlouhou dobu nabíjení, a navíc jsou drahé, další rána. Mohlo by to totiž odradit zákazníky od jejich koupě. Například ty, kteří si platí za kryté parkovací místo. A pokud jsou hořící elektromobily opravdu rizikem i pro statiku budov, nemusí být vyloučeno, že nakonec nebudou moci parkovat v žádných uzavřených prostorách.

Zakopat nebo utopit

V zásadě existují dva bezpečné, ale nesmírně náročné postupy jak vzplanuvší elektromobil definitivně uhasit. Prvním je zakopání elektromobilu na několik dní do jámy s pískem. Druhým řešením je jeho ponoření do kontejneru s vodou. Divíte se ještě hasičům, že by rizika zásahu v těsných prostorách parkovacích domů raději nepodstupovali a vjezd elektromobilů do nich úplně zakázali? 

Diskuze

petrolhead - 31.12.2021 16:24:40
Zakázat elektrovozy.. není to kde nabíjet, nabíjí se dlouho, stojí to majlant a dobíjecí stanice má přes 6000W. Ještě s vysokou pořizovací cenou si to můžou strčit...Na některých rychlodobíjecích "čerpačkách vyjde km až na 5 kč. Jen do toho, ale beze mne
Hello this site https://google - 07.06.2021 21:44:46
Hello this site https://google.com the best

Mercedes v Česku trhá rekordy. Kupujete čím dál více elektromobilů, libuje si jeho ředitel

Nejúspěšnější prémiová značka už netrpělivě vyhlíží luxusní elektrickou limuzínu EQS
17.02.2021 07:24
|
1
Reklama

Řidiči BMW začalo auto za jízdy hořet. Před požárem utekl na poslední chvíli

Už ve chvíli, kdy šofér ucítí zápach spáleniny, měl by raději zastavit a auto zkontrolovat
08.12.2020 14:21
|
0

Špatně parkující auta bránila hasičům v příjezdu k požáru. Museli je odřít

Celou věc vyšetřuje policie. Ta může jako viníka, který bude vše platit, označit i řidiče hasičů
29.03.2020 08:44
|
117

Pootevřená okénka jsou podle odborníků na nic. Proti horku v zaparkovaném autě pomůže jiný trik

Odborníci z rakouského autoklubu zjišťovali, jaké opatření funguje na snížení teploty nejlépe
16.06.2022 13:12
|
97

Retro: Autobusy Ikarus byly tak hlučné, že na ně lidé lili pivo z oken. Řidiči s nimi odmítali jezdit

Už skoro zapomenutý předchůdce kultovních harmonik typu 280 neudělal své značce dobrou reklamu
11.06.2022 08:56
|
14
Reklama

Retro: Východoněmecký sporťák Melkus RS 1000 uspěl režimu navzdory. U nás se nevyskytuje

Středomotorové kupé z Dráždan v 70. letech bojovalo na závodních tratích, vzniklo přes 100 kusů
28.05.2022 08:18
|
2

Zájem o LPG kvůli drahému benzinu raketově roste. Výběr nových aut na trhu je ale slabý

Češi se často uchylují k dodatečným přestavbám. LPG stále stojí polovinu toho co benzin
27.05.2022 09:04
|
5
Reklama
Autosalon TV