Reklama
Řidičův chleba

Špatně parkující auta bránila hasičům v příjezdu k požáru. Museli je odřít

Celou věc vyšetřuje policie. Ta může jako viníka, který bude vše platit, označit i řidiče hasičů
Zdroj: HZS KHK

Začátkem března vyjížděli hasiči na Hořicku k požáru pračky v koupelně rodinného domu. Jejich zásah si vyžádala obyvatelka domu osobně, protože dům je jen několik set metrů od hasičské stanice. Hasiči se dvěma vozy okamžitě vyjeli na místo, protože měli informaci, že se požár rychle šíří. Problém ovšem nastal přímo v ulici, kde hořelo. Stálo tam totiž několik zaparkovaných aut, která bránila v průjezdu techniky k požáru. Hasičům nezbylo nic jiného než prostě jet a odřít tak jak ta auta tak své vozy.
Reklama

Potřeba jsou tři metry

„Z prvních informací, které jsme měli k dispozici od majitelky domu, nebylo jasné, zda se v domě nachází další osoby. Spěchali jsme, abychom provedli rychlý průzkum a požár co nejdříve zlikvidovali. Narazili jsme ovšem na nedisciplinovanost řidičů, kteří si neuvědomují, že na průjezd cisterny je potřebný alespoň tři metry široký pruh na komunikaci,“ řekl velitel zásahu.

Po nehodě bylo zjištěno, že komunikace měřila v nejužším místě 2,6 – 2,7 metru. A to jsou rozměry, které pro velkou techniku znamenají velký problém. Otázkou ovšem je, jak celou nehodu posoudí policie. Mluvčí hasičů Martina Götzová nám řekla: „V současné chvíli musíme počkat na konec vyšetřování policie. Počítáme ale s tím, že je možné, že jako viníka nehody označí naše řidiče, kteří ovšem neměli jinou možnost, jak se dostat k zásahu.“

Pokuty nejspíš jen za parkování

Jak vidno, je tedy možné, že škodu na cisternách i zaparkovaných autech nakonec budou platit přímo řidiči hasičů. Magdaléna Vlčková, mluvčí Královehradecké policie, která vyšetřuje jak nehodu tak špatné parkování řidičů k tomu Autosalonu řekla: „Z dosavadního průběhu šetření vyplývá, že se přestupku dopustili řidiči čtyř zaparkovaných vozidel. S největší pravděpodobností bude porušení zákona z jejich strany dořešeno u místně příslušného správního orgánu. Za tento přestupek hrozí pokuta v rozmezí od 1500 do 2500 Kč.“
Reklama

Kdo bude komu platit?

Výše jsme napsali, že prakticky jde o dva případy – nehoda, kdy hasičské auto odřelo zaparkovaná osobní auta a špatné parkování těch osobních aut. Tak se na to dívá policie a teprve na jejím rozhodnutí je také to, jak se na celý případ budou dívat pojišťovny. Milada Veselá, vedoucí oddělení komunikace České asociace pojišťoven to vysvětluje následovně: „V případě, že měli špatně parkující řidiči havarijní pojištění, bude celá škoda zaplacena z něj. Z havarijního pojištění se totiž hradí bez ohledu na odpovědnost.“

Dále pokračovala: „V případě, že mají sjednáno jen povinné ručení a svým špatným parkováním vytvořili pro hasiče překážku v provozu, čímž ztížili zásah, hrozí jim tedy nejen pokuta, ale je také možné, spíše pravděpodobné, že pojišťovna hasičů bude krátit jejich nároky na plnění. Zatím ale těžko odhadovat, v jaké výši krácení bude.“

Vše je tedy v tuto chvíli otázkou uzavření vyšetřování ze strany policie. Dle našich informací toto vyšetřování ještě uzavřeno nebylo. Policie tedy stále zkoumá veškeré okolnosti jak nehody, tak špatného parkování a také míru zavinění.

Někdy není jiná možnost

Dle řádu hasičských jednotek má při zásahu záchrana osob přednost před záchranou zvířat a majetku. Přesně v tomto pořadí. Právě proto hasiči k zásahu popsanému výše jeli „přes mrtvoly“. Nevěděli, kolik lidí je v domě, neměli možnost čekat na to, až si řidiči přeparkují.

Martina Götzová k tomu Autosalonu řekla, že bohužel jde o dopravní nehodu jako jakoukoliv jinou. A ty se nevyhýbají ani hasičům jedoucím k zásahu. Právě proto apelují na všechny řidiče, aby přemýšleli nad tím, kde svá vozidla zaparkují a používali jen místa k tomu určená. Po zaparkování by měli všichni zkontrolovat, zda má volná část komunikace dostatečnou šířku alespoň tři metry.
Reklama

Diskuze

Hejtr - 22.04.2020 18:54:18
Dobře jim tak dneska si parkuje každý kde potrebuje
R.S. - 06.04.2020 12:00:36
Dobrý deň. Nedalo mi nereagovať na daný príspevok....a myslím si že aj autor by mal zvažovať čo napíše ! ? !....lebo ak hneď do úvodu "dá", že pani dobehla na "boso" po hasičov, tak kde sa stala chyba ? Bola nepríčetná, nevedela s kým žije....! ! !

Parkoval neoprávněně v modré zóně a pokusil se zabránit odtahu manuálním zabezpečením. Nefunguje to

Pražští městští strážníci řetězy před odtažením auta často nestříhají. Tentokrát ale nebylo zbytí
06.03.2020 11:10
|
5
Reklama

P+R parkoviště nejsou v Praze jen na okrajích. Za 90 korun na den lze stát i pod Kongresovým centrem

Ostatní záchytná parkoviště v hlavním městě stojí dvacku na den, některá jsou dokonce zdarma
15.12.2019 17:47
|
1

Video: Spadli do vodní nádrže vedle dálnice. Zachraňovali je hasiči, kteří jeli ze soutěže

Pět lidí se málem utopilo poblíž Prahy vedle D6
02.09.2019 14:35
|
0

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
1

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama
Autosalon TV