Reklama
Řidičův chleba

P+R parkoviště nejsou v Praze jen na okrajích. Za 90 korun na den lze stát i pod Kongresovým centrem

Ostatní záchytná parkoviště v hlavním městě stojí dvacku na den, některá jsou dokonce zdarma
Zdroj: wikimedia.org

Všechna města na světě, Českou republiku nevyjímaje, řeší velký problém se stále narůstajícím počtem aut v ulicích. Ty navíc nejsou na takové množství vozidel stavěné a tak každý den dochází k obrovským zácpám a často i dopravním kolapsům. Jednou z cest, jak je možné ulicím, ale nakonec i řidičům ulevit, jsou parkoviště s označením P+R. I v Praze a jejím okolí jich je celá řada. Věděli jste, že jejich využití vyjde jen na pár korun a ušetří spousty času?

Park + Ride

Pravidlem je, že parkoviště P+R, tedy park + ride (parkuj a jeď) jsou umístěna v docházkové blízkosti městské hromadné dopravy. V Praze je najdete u stanic metra, především pak na konečných stanicích, ale i u většiny nádraží či velkých uzlů tramvají či autobusů. Jen před několika málo dny bylo otevřeno zbrusu nové parkoviště v Braníku v těsné blízkosti vlakového nádraží. Nabídne 110 parkovacích míst a 5 míst vyhrazených pro ZTP.

Systém parkovišť je vymyšlen tak, že řidič zde může za rozumný denní poplatek odložit svůj vůz a na následující cestu do města využít MHD. Tím by se mělo ulevit přecpaným ulicím, ale i samotným řidičům. Ti díky zaparkování auta nebudou trávit čas v kolonách, ale během několika desítek minut zvládnou dojet do centra hromadnou dopravou.
Reklama

Takto to vypadá v podzemních garážích Kongresového centra, které od roku 2018 fungují jako P+R parkoviště. Video natočila Technická správa komunikací Praha.

Kompletní seznam záchytných parkovišť P+R v Praze najdete na webových stránkách TSK Praha. Najdete tam také aktuální obsazenost, což doporučujeme zkontrolovat včas. Obsazenost se rychle mění, přičemž nejhorší to bývá brzy ráno, když se řidiči přesouvají do práce. Na některých parkovištích je provozní doba neomezená, jinde bývá od 4 hodin od rána do jedné hodiny po půlnoci. Přehled parkovišť a jejich provozní doby najdete zde.

Ze statistik TSK Praha vyplývá, že nejvytíženější jsou parkoviště v místech, kde jednotlivé městské části zavádí modré parkovací zóny. Dále například u metra A na Skalce a u Depa Hostivař. Modrých parkovacích zón ale stále přibývá, proto ještě jednou připomínáme, že je dobré si před cestou zkontrolovat obsazenost vybraného parkoviště.
Reklama

Lidové ceny a využití i pro cyklisty

Jedním z největších P+R parkovišť je to u Kongresovího centra. Tam vyjde parkování na 90 Kč za den. Ovšem na ostatních, například na Zličíně, v již zmíněném Braníku, na Chodově nebo Ládví vám na celý den bude stačit 20 Kč. Některá P+R záchytná parkoviště jsou dokonce zdarma. Nedoporučujeme ale nechávat auto na parkovišti mimo provozní dobu, tedy přes noc. Za to bývá zpravidla účtována pokuta. U Kongresového centra je to 210 Kč, jinde většinou kolem 100 Kč. Přehled cen za parkování najdete v odkazu, který máte v odstavci výše. Ještě dodáme, že některá parkoviště jsou bezobslužná, což znamená, že po zmáčknutí tlačítka na vjezdu obdržíte papírek s čárovým kódem, díky kterému pak v blízké automatické pokladně před odjezdem zaplatíte. Jiná parkoviště jsou hlídaná a mají svou obsluhu, u které se někde i platí.

Doplňkovou službou na záchytných parkovištích P+R Černý Most, Depo Hostivař, Holešovice, Ládví, Letňany, Nové Butovice, Radotín, Rajská zahrada, Skalka a Zličín je služba B+R (bike and ride), což je možnost bezplatného odstavení jízdního kola. Provozovatel parkoviště vydá cyklistovi kontrolní kartu oproti vratné záloze 20 Kč. Jízdní kolo je pak vydáno na základě prokázání se kontrolní kartou. Cyklista, který si ponechá kolo na parkovišti mimo provozní dobu, tedy od jedné do čtvrté hodny ranní, zaplatí poplatek 100 Kč.
Reklama

Pusu a jeď

U stanic MHD na okrajích Prahy se můžete setkat také s místy označenými značkou K+R. Ta zkratka znamená Kiss + Ride, tedy v překladu „pusu a jeď“. Jde o parkovací místa určená jen pro krátké zastavení v případě, že řidič někoho veze na MHD. Jejich použití placené samozřejmě není, ale zastavit se ta, smí opravdu jen na chvilku, tedy jen na dobu vystoupení posádky auta.

Diskuze

Václav Burle - 17.12.2019 22:33:24
Napište o parkovišti pro tisíc aut, které leží na dostihovém závodišti v Chuchli ladem. Přitom by stačilo otevřít a ihned by mohlo fungovat pro auta, která přijíždějí do Prahy z Poberouní. Docházková vzdálenost na vlak, MHD, je 5 minut.

Řidiči i lak úpí: Parkovací místa jsou úzká, i když vyhovují normě. Auta za poslední roky nakynula

Současná norma stanovující šířku parkovacího místa je zastaralá. Změna je ale zatím v nedohlednu
12.11.2019 12:05
|
20
Reklama

Podívejte se, jak se v Praze bojuje o parkovací místa: hadicí s vodou, nebo zalehnutím sokova auta

Žena bránila parkovací místo a kropila všechny okolo. Souboj dvou mužů skončil jízdou na kapotě
09.10.2019 08:50
|
2

Vrchol drzosti. Zaparkoval v nemocnici na heliportu, a vůbec mu to nepřišlo divné

Řidič našel místo pro svou multiplu tam, kde ani neměl hledat. Pokutě od policie se nevyhnul
17.09.2019 11:40
|
29

Majitelé naftových aut skupují AdBlue ve velkém. Ministerstvo si chce udělat zásoby

Poptávka po močovině vzrostla i o 100 procent. Cena stoupá, někde už hlásí vyprodáno
22.10.2021 11:20
|
0

Vyhrazené pruhy pro cyklisty jsou pomocí i pro řidiče. Nemusí řešit žádný bezpečný odstup

Pokud je na silnici vyznačen cyklistický pruh, mění se předjíždění na míjení
22.10.2021 07:53
|
2
Reklama

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
21.10.2021 18:45
|
5

Důchodce za volantem bojoval s mouchou. Vyhrála, auto skončilo ve škarpě a muž v nemocnici

Řidič způsobil škodu za desítky tisíc korun. Naštěstí s sebou „nevzal“ jiného účastníka provozu
21.10.2021 09:28
|
0
Reklama
Autosalon TV