Reklama
Řidičův chleba

Řidiči i lak úpí: Parkovací místa jsou úzká, i když vyhovují normě. Auta za poslední roky nakynula

Současná norma stanovující šířku parkovacího místa je zastaralá. Změna je ale zatím v nedohlednu
Zdroj: UAMK

Na trhu jsou k dostání stále větší a širší auta. Nejde jen o populární trend velkých SUV. Do šířky, výšky i délky rostou i dříve ne úplně velká auta. A tento trend se jen tak nezastaví. Problém ale je, že na něj nijak nereagují provozovatelé a majitelé parkovišť. Řidiči pak při parkování trpí a na frak často dostávají i samotná auta. Nejde přitom ani tak o délku aut a parkovacích míst, jako spíše o šířku.

Parkovací místa mají minimální šířku danou zákonem, konkrétně normou ČSN 73 6056. Ta aktuální platí už od roku 2011 a říká, že parkovací místo musí na šířku mít alespoň 2,5 metru. Kolmá stání pak alespoň 5 metrů na délku. A právě s těmi 2,5 metry je poněkud problém. Nová auta totiž mají se zrcátky často i mnohem více než dva metry a posádce takového auta pak při vystupování na parkovišti zbývá jen velmi málo prostoru. Potíž je v tom, že když se norma schvalovala, počítalo se s tím, že standardní auto má průměrně 4,75 metru na délku a 1,75 metru na šířku. No, kdeže ty loňské sněhy jsou?
Reklama

Auta extrémně nakynula

Jak moc auta rostou, vám ukážeme na několika příkladech. Začneme u asi nejoblíbenějšího modelu na českém trhu, tedy u Škody Octavia. Druhá novodobá generace měla na šířku 1769 mm. Třetí má už 2017 mm. A včera představená čtvrtá o dalším 15 mm širší. O něco lépe je na tom model Fabia, který v současné generaci na šířku měří 1958 mm. Ovšem předchozí Fabia měla jen 1886 mm. Parkování je ale peklem třeba i se Škodou Kodiaq, která má na šířku 2087 mm, ale i modelem Karoq, který má 2025 mm. A to ještě nejsou nijak mamutí hodnoty. Jsou totiž auta, která do běžného parkovacího místa bezpečně a pohodlně nacpat prostě nejdou.

A kdo už je tam dostane, při vystupování musí přestat dýchat, nebo to raději vzdát a vylézt zavazadlovým prostorem. Nejhůře jsou na tom BMW X5 a X7 se šířkou 2218 mm. Problémy ale bude mít i řidič Audi Q8 s 2190 mm nebo VW Touareg, který na šířku měří 2193 mm.

Přijde někdy změna?

Zaparkovat na úzkých místech je prostě o nervy a o lak na karoserii. Normu upravující rozměry parkovacích míst to chce nutně upravit.

Na to, jestli není v plánu změna norma upravující rozměry parkovacích míst, jsme se zeptali na Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ). Ing. Petr Beneš, který má mimo jiné na starosti právě normu ČSN 73 6056, nám řekl: „V současné době plánujeme revizi té části normy, která upravuje rozměry parkovacích míst v podzemních garážích. Venkovní parkovací místa není zatím v plánu nijak měnit. Dle studií jak z České republiky, tak z Německa jsou rozměry míst zcela dostačující."

Petr Beneš také poradil, že je dobré sledovat věstník ÚNMZ, kde je možné pravidelně najít chystané změny v normách. Na jeho základě pak může každý občan v připomínkovém řízení podat návrh na změnu, která je podle něj potřeba. Věstník najdete zde.

Je to na majitelích parkovišť

V současné době je to tedy jen na provozovatelích a majitelích parkovišť. Nic jim totiž nebrání, aby parkovací místa nechali udělat širší než je norma. Prioritou obchodníků je však dostat na většinou placené parkoviště co možná nejvíc aut a tedy i platících řidičů. Zvětšením by se o několik parkovacích míst připravili.

UAMK před nedávnem upozornilo na jeden nešvar, kterým je nedodržování i té velmi přiškrcené normy. Obzvlášť v případech, kdy jsou parkovací místa částečně zabrána sloupy nebo dopravním značením. Jediným řešením je dle UAMK: „přísná kontrola dodržování české normy 2,5 metru, ale i zvážení povinnosti upravit starší parkoviště v těch případech, kde je k tomu třeba jen přemalování hraničních linií“.
Reklama

Diskuze

Petr Ondráček - 12.11.2019 20:51:56
4lánek sedí, SUV - Stěhovací Univerzální Vehicle je hrůza, děti z něj vystupující ničí lak sousedů, při výjezdu z p-díry nevidíte, konečně stojíte vedle stěhováku. A ti stupidní ego-ubožáci? Vymlouvají se na blbosti proč tu bednu vozí, dekadentní snobové
Stan - 12.11.2019 22:18:58
Měr autor článku tu normu alespoň staženou ?

Nová Octavia se ukazuje na prvním videu. Odhalila svoje světla i křivky

Bestseller se ve své čtvrté generaci předvede 11. listopadu večer v Praze
04.11.2019 16:00
|
0

Nová Škoda Octavia: Nikdo ji ještě neviděl, ale my už jsme s ní jezdili. Tady jsou naše první dojmy

Hrstka novinářů měla možnost svézt se maskovanými prototypy. Autosalon u toho nemohl chybět!
29.10.2019 09:11
|
0
Reklama

Malých supervýkonných hatchbacků ubývá. Fabia RS by se ale mohla vrátit

Automobilky hojně omezují nabídku modelů. Která malá ostrá auta zmizela z trhu?
13.10.2019 19:45
|
1

Fototest: Nabízí Škoda Kodiaq RS zážitky odpovídající ambiciózní ceně?

Bohatá fotogalerie vás provede světem RS a expert Pepa k tomu přidává své typicky peprné komentáře
25.09.2019 12:20
|
0

Štvalo ji množství aut na světě. Jedno proto v Brně zapálila, jinému na okno hodila mrtvou kočku

Škoda po opileckém řádění ve jménu klimatu jde do statisíců. Ženě navíc hrozí několik let za mřížemi
23.02.2020 07:35
|
1

Oprava dálnice D1 znovu odstartovala. Na řidiče čekají rekordně dlouhé uzavírky i radary

Rekonstruovat se bude 71 kilometrů. Jde o největší délku omezení od zahájení oprav
22.02.2020 18:35
|
0
Reklama

S falešným průkazem ZTP zaparkoval své BMW, kde neměl. Ze strážníků se snažil udělat hlupáky

Zneužití parkovacích míst pro ZTP je přestupek. Padělání průkazu trestný čin, za který je vězení
20.02.2020 12:40
|
54

Auto malé, ego veliké. Zaměstnanec Vězeňské služby ztropil agresivní hysterickou scénu

Teď ho kvůli jeho výstupu vyšetřuje policie. Agresivita údajně stojí za 40 % smrtelných nehod
18.02.2020 19:17
|
17
Reklama
Autosalon TV