Reklama
Řidičův chleba

Řidiči i lak úpí: Parkovací místa jsou úzká, i když vyhovují normě. Auta za poslední roky nakynula

Současná norma stanovující šířku parkovacího místa je zastaralá. Změna je ale zatím v nedohlednu
Zdroj: UAMK

Na trhu jsou k dostání stále větší a širší auta. Nejde jen o populární trend velkých SUV. Do šířky, výšky i délky rostou i dříve ne úplně velká auta. A tento trend se jen tak nezastaví. Problém ale je, že na něj nijak nereagují provozovatelé a majitelé parkovišť. Řidiči pak při parkování trpí a na frak často dostávají i samotná auta. Nejde přitom ani tak o délku aut a parkovacích míst, jako spíše o šířku.

Parkovací místa mají minimální šířku danou zákonem, konkrétně normou ČSN 73 6056. Ta aktuální platí už od roku 2011 a říká, že parkovací místo musí na šířku mít alespoň 2,5 metru. Kolmá stání pak alespoň 5 metrů na délku. A právě s těmi 2,5 metry je poněkud problém. Nová auta totiž mají se zrcátky často i mnohem více než dva metry a posádce takového auta pak při vystupování na parkovišti zbývá jen velmi málo prostoru. Potíž je v tom, že když se norma schvalovala, počítalo se s tím, že standardní auto má průměrně 4,75 metru na délku a 1,75 metru na šířku. No, kdeže ty loňské sněhy jsou?
Reklama

Auta extrémně nakynula

Jak moc auta rostou, vám ukážeme na několika příkladech. Začneme u asi nejoblíbenějšího modelu na českém trhu, tedy u Škody Octavia. Druhá novodobá generace měla na šířku 1769 mm. Třetí má už 2017 mm. A včera představená čtvrtá o dalším 15 mm širší. O něco lépe je na tom model Fabia, který v současné generaci na šířku měří 1958 mm. Ovšem předchozí Fabia měla jen 1886 mm. Parkování je ale peklem třeba i se Škodou Kodiaq, která má na šířku 2087 mm, ale i modelem Karoq, který má 2025 mm. A to ještě nejsou nijak mamutí hodnoty. Jsou totiž auta, která do běžného parkovacího místa bezpečně a pohodlně nacpat prostě nejdou.

A kdo už je tam dostane, při vystupování musí přestat dýchat, nebo to raději vzdát a vylézt zavazadlovým prostorem. Nejhůře jsou na tom BMW X5 a X7 se šířkou 2218 mm. Problémy ale bude mít i řidič Audi Q8 s 2190 mm nebo VW Touareg, který na šířku měří 2193 mm.

Přijde někdy změna?

Zaparkovat na úzkých místech je prostě o nervy a o lak na karoserii. Normu upravující rozměry parkovacích míst to chce nutně upravit.

Na to, jestli není v plánu změna norma upravující rozměry parkovacích míst, jsme se zeptali na Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ). Ing. Petr Beneš, který má mimo jiné na starosti právě normu ČSN 73 6056, nám řekl: „V současné době plánujeme revizi té části normy, která upravuje rozměry parkovacích míst v podzemních garážích. Venkovní parkovací místa není zatím v plánu nijak měnit. Dle studií jak z České republiky, tak z Německa jsou rozměry míst zcela dostačující."

Petr Beneš také poradil, že je dobré sledovat věstník ÚNMZ, kde je možné pravidelně najít chystané změny v normách. Na jeho základě pak může každý občan v připomínkovém řízení podat návrh na změnu, která je podle něj potřeba. Věstník najdete zde.

Je to na majitelích parkovišť

V současné době je to tedy jen na provozovatelích a majitelích parkovišť. Nic jim totiž nebrání, aby parkovací místa nechali udělat širší než je norma. Prioritou obchodníků je však dostat na většinou placené parkoviště co možná nejvíc aut a tedy i platících řidičů. Zvětšením by se o několik parkovacích míst připravili.

UAMK před nedávnem upozornilo na jeden nešvar, kterým je nedodržování i té velmi přiškrcené normy. Obzvlášť v případech, kdy jsou parkovací místa částečně zabrána sloupy nebo dopravním značením. Jediným řešením je dle UAMK: „přísná kontrola dodržování české normy 2,5 metru, ale i zvážení povinnosti upravit starší parkoviště v těch případech, kde je k tomu třeba jen přemalování hraničních linií“.
Reklama

Diskuze

Petr Ondráček - 12.11.2019 20:51:56
4lánek sedí, SUV - Stěhovací Univerzální Vehicle je hrůza, děti z něj vystupující ničí lak sousedů, při výjezdu z p-díry nevidíte, konečně stojíte vedle stěhováku. A ti stupidní ego-ubožáci? Vymlouvají se na blbosti proč tu bednu vozí, dekadentní snobové
Stan - 12.11.2019 22:18:58
Měr autor článku tu normu alespoň staženou ?

Nová Octavia se ukazuje na prvním videu. Odhalila svoje světla i křivky

Bestseller se ve své čtvrté generaci předvede 11. listopadu večer v Praze
04.11.2019 16:00
|
0
Reklama

Nová Škoda Octavia: Nikdo ji ještě neviděl, ale my už jsme s ní jezdili. Tady jsou naše první dojmy

Hrstka novinářů měla možnost svézt se maskovanými prototypy. Autosalon u toho nemohl chybět!
29.10.2019 09:11
|
0
Reklama

Malých supervýkonných hatchbacků ubývá. Fabia RS by se ale mohla vrátit

Automobilky hojně omezují nabídku modelů. Která malá ostrá auta zmizela z trhu?
13.10.2019 19:45
|
1

Fototest: Nabízí Škoda Kodiaq RS zážitky odpovídající ambiciózní ceně?

Bohatá fotogalerie vás provede světem RS a expert Pepa k tomu přidává své typicky peprné komentáře
25.09.2019 12:20
|
0

Majitelé naftových aut skupují AdBlue ve velkém. Ministerstvo si chce udělat zásoby

Poptávka po močovině vzrostla i o 100 procent. Cena stoupá, někde už hlásí vyprodáno
22.10.2021 11:20
|
0

Vyhrazené pruhy pro cyklisty jsou pomocí i pro řidiče. Nemusí řešit žádný bezpečný odstup

Pokud je na silnici vyznačen cyklistický pruh, mění se předjíždění na míjení
22.10.2021 07:53
|
2
Reklama

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
21.10.2021 18:45
|
5

Důchodce za volantem bojoval s mouchou. Vyhrála, auto skončilo ve škarpě a muž v nemocnici

Řidič způsobil škodu za desítky tisíc korun. Naštěstí s sebou „nevzal“ jiného účastníka provozu
21.10.2021 09:28
|
0
Reklama
Autosalon TV