Řidičův chleba

EU schválila nové povinné bezpečnostní prvky do aut. Automobilky kvůli tomu zdraží. Víme, o kolik

Všechna nová auta budou muset mít přípravu na alkohol tester nebo inteligentní regulaci rychlosti
Zdroj: Škoda Auto

Už začátkem letošního roku podpořila Evropská komise návrh seznamu bezpečnostních asistentů, které se budou muset povinně instalovat do všech nových aut. Před několika dny tento seznam schválily také členské země Evropské unie. Nový seznam bezpečnostních technologií vejde v platnost v květnu 2022, což znamená, že od tohoto data je budou muset mít všechna nově vyrobená auta. Důvod? Podle odborníků EU by tyto bezpečnostní systémy měly snížit počet smrtelných dopravních nehod a to dokonce až o pětinu.

Nové jsou jen některé asistenty

Pravidla, která vstoupí v platnost v roce 2022, budou platná jak pro osobní auta, tak pro autobusy, náklaďáky nebo třeba dodávky. Nově vyrobená osobní auta vyrobená od května 2022 tak budou muset mít například systém inteligentní regulace rychlosti. Ten bude spolupracovat s mapami navigace a systémem rozpoznávání dopravního značení. Pokud detekuje překročení rychlosti, řidiče na to upozorní zvukovým tónem. Před časem se mluvilo o tom, že tento systém bude také aktivně řidiči zasahovat do řízení a zpomalovat za něj, takto tvrdý postup ale neprošel. Faktem ale je, že některá auta jsou schopna rychlost na základě dopravního značení upravovat a udržovat už dnes. Ovšem jen v případě aktivace inteligentního tempomatu.

Povinný bude nově také systém rozpoznání únavy řidiče, detailní monitoring tlaku ve všech pneumatikách, detekce zařazení zpátečky nebo systém udržování auta v jízdním pruhu. Velkou novinkou pak je příprava pro snadnou instalaci alkoholového imobilizéru. S ním je počítáno v budoucnosti, přičemž systém by měl fungovat tak, že řidič bude muset před jízdou dát systému dýchnout. V případě pozitivního výsledku by nemělo být možno auto nastartovat a tedy s ním odjet. Přítomnost tohoto systému je ale stále ve fázi jednání.

Autobusy a nákladní auta pak budou muset být vybaveny systémem, který je schopen detekovat a upozornit na chodce či cyklisty pohybující se kolem. Počítá se také se systémy, které eliminují mrtvé úhly, na které velká auta velmi trpí. Ještě dodáme, že všechny tyto povinné systémy bude možné před jízdou nebo i během ní deaktivovat. Po každém dalším nastartování to však bude potřeba udělat znovu. Systémy se v tu chvíli automaticky aktivují.

Pro automobilky to není nic nového

Už jsme to naznačili výše. Většina těchto nově povinných asistentů nejsou pro automobilky žádnou velkou neznámou. Drtivá většina z nich už dnes existuje a používá se. Jediný rozdíl je v tom, že například inteligentní tempomat schopný regulovat rychlost nebo udržování auta v jízdním pruhu jsou dnes většinou za příplatek. V tom bude také největší rozdíl, kdy od roku 2022 budou muset být standardem.

To ostatně potvrzují i čeští zástupci některých automobilek. Zeptali jsme se některých z nich, jestli se jich povinná přítomnost bezpečnostních asistentů nějak dotkne a jestli jsou na to připraveni. Pavel Jína ze Škody Auto k tomu řekl: „V současné době všechny námi nabízené vozy vyhovují požadovaným příslušným legislativním a bezpečnostním nařízením a to bez výjimky. Stejně tak je jsme připraveni splňovat nově přicházející legislativní nařízení. Škoda již nabízí téměř všechny asistenční a bezpečnostní systémy, které jsou zmiňované v novém legislativním nařízení, jako standardní nebo volitelnou příplatkovou výbavu pro většinu vozů aktuální modelové řady.“

Velmi podobně je na tom Volkswagen, což nám potvrdil jeho PR manažer David Valenta. Ten také potvrdil, že se povinnost prvky nabízet jako standard do ceny musí promítnout. „Samozřejmě, že pokud legislativa EU bude podobná zařízení vyžadovat, naše vozy tomuto uzpůsobíme. Navíc, upozornění na překročení rychlosti máme již nyní, tato technologie je dávno vyvinutá. Detektor alkoholu v dechu není rovněž žádný technologický problém. Povinné navýšení standardní výbavy se na konečné ceně vozidla musí projevit. Ovšem v tomto případě nejde o nijak složitá zařízení, která by cenu automobilu významným způsobem ovlivňovala," dodal Valenta.

Zeptali jsme se také na českém zastoupení značky Audi. Jiří Rozkošný zmínil, že je velmi brzy odhadovat, na kolik to automobilku přijde. Řekl: „Audi v současné době splňuje výbavu povinných asistenčních systémů a navíc na přání nabízí ještě daleko širší škálu nad tento povinný rámec. V případě změn legislativy očekáváme, že nově homologované vozy po rozhodném datu splní veškerá požadovaná kritéria. V tuto chvíli je ale předčasné hovořit o nákladech na implementaci."

Kateřina Vaňková Jouglíčková z českého zastoupení značky Kia nám pak řekla následující: „Již dnes nabízí značka Kia řadu bezpečnostních prvků, jejichž povinnost vejde pro výrobce osobních automobilů v platnost až roku 2022. S postupným zaváděním nových povinných bezpečnostních prvků pro vozidla nabízená v Evropě odhadujeme, že pořizovací cena takto vybavených vozidel vzroste dle segmentu přibližně o 10 až 15 %.

A připravený je i Peugeot, jehož tisková mluvčí Radka Matthey řekla: „Na nové systémy se samozřejmě připravujeme průběžně tak, abychom včas a v některých případech i se značným předstihem splnili veškeré legislativní požadavky. Co se týče asistenčních systémů, značka Peugeot používá nejmodernější modulární platformy, které jsou schopny přijmout nejen různé druhy pohonů, ale také veškeré asistenční systémy.“

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Zbytky figurín chodců létaly, jako by byly ze sirek. Testy ukázaly nefunkčnost asistenčních systémů

Podívejte se na strašidelnou chybovost bezpečnostních asistentů na videu. Nespoléhejte se na ně
07.10.2019 12:53
|
6

Kruhové objezdy s dvěma pruhy jsou bezpečnější, zjistila studie. Češi na nich ale neumějí jezdit

Řidiči často chybují. Třeba tím, že se v levém pruhu zastaví a vytvoří krizovou situaci
31.07.2019 10:35
|
0

Zhulený řidič policii doslova nutil, aby ho zastavila. Těžko uvěříte, jak. Hrozí mu pobyt za mřížemi

Pardubičtí strážníci se na pěší zóně nestačili divit, co vidí a cítí
11.12.2019 15:04
|
5

Chodec způsobivší nehodu musí zaplatit škodu i na autě, které ho srazilo. Tvrdí to policie

Pokuty udělují strážci zákona pěším bez reflexních prvků jen výjimečně. Může však dosáhnout 2500 Kč
11.12.2019 12:10
|
6

Seniorka měsíce potají ničila karoserie aut škrábanci od klíčů. Její motiv uzemnil nejen policisty

Všechna poškozená auta byla správně zaparkovaná. Vandalku rozlítila jejich prostá existence
09.12.2019 19:02
|
42

Znehybnět, někdy označit praporkem. Převážení vánočního stromu má pravidla, za porušení hrozí pokuta

Smrk, jedli či borovici je potřeba pořádně upevnit. Při nehodě se totiž může změnit ve smrtící zbraň
08.12.2019 18:55
|
1
Autosalon TV