Reklama
Řidičův chleba

Kruhové objezdy s dvěma pruhy jsou bezpečnější, zjistila studie. Češi na nich ale neumějí jezdit

Řidiči často chybují. Třeba tím, že se v levém pruhu zastaví a vytvoří krizovou situaci
Zdroj: Bart Běhal

Americká organizace IIHS zaměřující se na bezpečnost silničního provozu publikovala studii, podle které jsou kruhové objezdy s dvěma pruhy z dlouhodobého hlediska bezpečnější než ty s jedním pruhem. V Česku to ale tak úplně neplatí, protože tuzemští řidiči na nich jednoduše neumějí jezdit.

Na kruhových objezdech v Česku ročně umřou dva, maximálně tři lidé, v roce 2016 dokonce ani jeden. Většina z těchto objezdů má kolem dokola jen jeden pruh. Ty velké, jako například na Vítězném náměstí v Praze nebo u Hradce Králové směrem na Jičín mají dva. A právě o těch studie IIHS tvrdí, že jsou bezpečnější.

Výzkumníci zjistili, že počet nehod na takových objezdech postupem času klesá. A to přestože by se zdálo, že otevírají prostor k více konfliktním situacím. Lidé z IIHS se se zaměřili na to, jak se v čase po změně klasické křižovatky na kruhový objezd s jedním nebo více pruhy mění počet nehod.

Studie probíhala ve státě Washington, který má více než 300 kruhových objezdů. Výzkum konkrétně zahrnoval 98 jednoproudých a 29 dvouproudých objezdů postavených v letech 2009 až 2015. Sledovaly je proto v různě dlouhých časových řadách (ta nejdelší trvala sedm let). Výzkumníci do celkových propočtů zahrnuli i ekonomickou situaci v dané lokalitě a hustotu dopravy prostřednictvím průměrného počtu najetých kilometrů řidičů ve státě.

Výsledek byl překvapivý. Počet nehod na dvouproudových objezdech klesal v průměru o 9 procent ročně a současně pravděpodobnost, že se při takové nehodě stane zranění, klesala o téměř jednu třetinu ročně. Naopak u jednoproudých „kruháčů“ sice pravděpodobnost zranění klesala průměrně o 19 procent ročně, ale počet nehod naopak stoupal o sedm procent. Na složitějším objezdu si zkrátka američtí řidiči dávají větší pozor a jezdí opatrněji. Při častějším používání se na nich naučí jezdit a je to bezpečnější.

V Česku se rozdílem mezi jedno a dvoupruhovými objezdy zatím nejspíš nikdo nezabýval, přesněji jsme takovou statistiku nenašli. Český problém ale bude jiný – řidiči příliš neumějí vícepruhové objezdy používat.

„I při jízdě v úseku před dvoupruhovým kruhovým objezdem a v úseku se dvěma pruhy před ním platí pravidla silničního provozu pro jízdu v jízdních pruzích,“ řekl pro Autosalon.tv Roman Budský z Platformy Vize 0.

„Je třeba ctít zásadu, že z levého pruhu před kruhákem se zařadím do levého pruhu na něm, obdobně je tomu při jízdě v pruhu pravém. Vybrat si u nás může řidič kterýkoliv z pruhů, bez ohledu na to, kterým výjezdem bude vyjíždět. I v případě vícepruhových kruhových objezdů se více řidičů snaží držet v pruhu pravém, a to i když odbočují až na posledním možném výjezdu z něho. Zkrátka je to pro ně jednodušší a bezpečnější,“ popisuje Budský.

Podle Budského někteří řidiči při jízdě v kruhovém objezdu v levém pruhu zase dělají zásadní chybu. Pokud se jim nedaří přes aktuálně obsazený pravý pruh odbočit na první dobrou, zastaví vozidlo a čekají, až se udělá potřebná mezera. Vytvoří tak neočekávanou a často špatně viditelnou překážku, což může snadno vyústit ve vzájemnou kolizi.

„Správným řešením je si v dané situaci dát ještě jedno kolečko, včas přejet do pravého pruhu a z něho v plynulém tempu odbočit. Nedostatečné využívání levého pruhu v kruhovém objezdu však snižuje jeho kapacitu, projet přes něj může citelně méně vozidel, než pokud by byly naplno využity pruhy oba," dodává dopravní expert Platformy Vize 0.

V řadě zemí proto platí zásada, že čím později řidič z kruhového objezdu odbočuje, tím více k jeho středu najíždí – tak tomu je například ve Francii, Velké Británii či na Kypru.

Diskuze

Jan Tar - 11.11.2021 11:12:00
Doupruhové kruhové objezdy jsou zbytečné, proč bych se řadil do levého pruhu, když na výjezdu z něj nemám přednost? Asi aby se hromadili horníci v dole, nebo si dát pár koleček navíc. Tyto pravidla i stavby jsou od *****ů.
Jaromír Jílek - 10.11.2021 11:22:48
Problém některých "kruhových " objezdů je v tom, že některé pruhy nejsou úplné, ale najednou vybočí a pošlou vás úplně jinam, než kam chcete jet. V Olomouci je jich několik, na jednom (na ukončení D35 před městem) z nich jsou každou chvíli nehody.

Poslanci schválili elektronické dálniční známky. Zdražovat se nebudou

Elektromobily, hybridy, vodíková auta a veteráni mohou jezdit po dálnicích zdarma
12.07.2019 13:20
|
0
Reklama

Hloupý pokus o opuštění dálnice skončil vážnou nehodou

Řidička si v levém dálničním pruhu si pozdě vzpomněla na to, že chce z dálnice sjet. A tak zastavila
11.07.2019 16:53
|
4

Platit za benzin a naftu lze přímo od volantu. Stačí mít v mobilu aplikaci a načíst kód na stojanu

Spěch, děti v autě nebo ošklivé počasí - to jsou situace, kdy se řidičům nechce po tankování z auta
07.07.2019 10:45
|
1

Šílená není jen Tesla. Hummer se vrátí jako elektrický pick-up

Kdysi slavná americká značka by se měla vrátit na trh s překvapivým produktem
05.02.2020 11:15
|
0

Našli jsme zřejmě ta nejlepší auta. Vynikají tím, že si je jeden majitel drží patnáct i více let

V americké statistice věrnosti jednoznačně boduje Toyota a další japonské značky
21.01.2020 10:00
|
0
Reklama

Subaru BRZ končí, do Česka míří poslední třicítka vozů. Technicky podobná Toyota GT86 pokračuje

Kultovní sportovní vůz se rozloučí lépe vybavenou verzí Final Edition
20.01.2020 10:30
|
0

Mazda CX-3 zmizí z trhu, ale není to navždy

Nejprodávanější model značky Mazda v ČR se doprodává, zjišťovali jsme, co s ním bude dál.
17.01.2020 14:28
|
1
Reklama
Autosalon TV