Řidičův chleba

Kruhové objezdy s dvěma pruhy jsou bezpečnější, zjistila studie. Češi na nich ale neumějí jezdit

Řidiči často chybují. Třeba tím, že se v levém pruhu zastaví a vytvoří krizovou situaci
Zdroj: Bart Běhal

Americká organizace IIHS zaměřující se na bezpečnost silničního provozu publikovala studii, podle které jsou kruhové objezdy s dvěma pruhy z dlouhodobého hlediska bezpečnější než ty s jedním pruhem. V Česku to ale tak úplně neplatí, protože tuzemští řidiči na nich jednoduše neumějí jezdit.

Na kruhových objezdech v Česku ročně umřou dva, maximálně tři lidé, v roce 2016 dokonce ani jeden. Většina z těchto objezdů má kolem dokola jen jeden pruh. Ty velké, jako například na Vítězném náměstí v Praze nebo u Hradce Králové směrem na Jičín mají dva. A právě o těch studie IIHS tvrdí, že jsou bezpečnější.

Výzkumníci zjistili, že počet nehod na takových objezdech postupem času klesá. A to přestože by se zdálo, že otevírají prostor k více konfliktním situacím. Lidé z IIHS se se zaměřili na to, jak se v čase po změně klasické křižovatky na kruhový objezd s jedním nebo více pruhy mění počet nehod.

Studie probíhala ve státě Washington, který má více než 300 kruhových objezdů. Výzkum konkrétně zahrnoval 98 jednoproudých a 29 dvouproudých objezdů postavených v letech 2009 až 2015. Sledovaly je proto v různě dlouhých časových řadách (ta nejdelší trvala sedm let). Výzkumníci do celkových propočtů zahrnuli i ekonomickou situaci v dané lokalitě a hustotu dopravy prostřednictvím průměrného počtu najetých kilometrů řidičů ve státě.

Výsledek byl překvapivý. Počet nehod na dvouproudových objezdech klesal v průměru o 9 procent ročně a současně pravděpodobnost, že se při takové nehodě stane zranění, klesala o téměř jednu třetinu ročně. Naopak u jednoproudých „kruháčů“ sice pravděpodobnost zranění klesala průměrně o 19 procent ročně, ale počet nehod naopak stoupal o sedm procent. Na složitějším objezdu si zkrátka američtí řidiči dávají větší pozor a jezdí opatrněji. Při častějším používání se na nich naučí jezdit a je to bezpečnější.

V Česku se rozdílem mezi jedno a dvoupruhovými objezdy zatím nejspíš nikdo nezabýval, přesněji jsme takovou statistiku nenašli. Český problém ale bude jiný – řidiči příliš neumějí vícepruhové objezdy používat.

„I při jízdě v úseku před dvoupruhovým kruhovým objezdem a v úseku se dvěma pruhy před ním platí pravidla silničního provozu pro jízdu v jízdních pruzích,“ řekl pro Autosalon.tv Roman Budský z Platformy Vize 0.

„Je třeba ctít zásadu, že z levého pruhu před kruhákem se zařadím do levého pruhu na něm, obdobně je tomu při jízdě v pruhu pravém. Vybrat si u nás může řidič kterýkoliv z pruhů, bez ohledu na to, kterým výjezdem bude vyjíždět. I v případě vícepruhových kruhových objezdů se více řidičů snaží držet v pruhu pravém, a to i když odbočují až na posledním možném výjezdu z něho. Zkrátka je to pro ně jednodušší a bezpečnější,“ popisuje Budský.

Podle Budského někteří řidiči při jízdě v kruhovém objezdu v levém pruhu zase dělají zásadní chybu. Pokud se jim nedaří přes aktuálně obsazený pravý pruh odbočit na první dobrou, zastaví vozidlo a čekají, až se udělá potřebná mezera. Vytvoří tak neočekávanou a často špatně viditelnou překážku, což může snadno vyústit ve vzájemnou kolizi.

„Správným řešením je si v dané situaci dát ještě jedno kolečko, včas přejet do pravého pruhu a z něho v plynulém tempu odbočit. Nedostatečné využívání levého pruhu v kruhovém objezdu však snižuje jeho kapacitu, projet přes něj může citelně méně vozidel, než pokud by byly naplno využity pruhy oba," dodává dopravní expert Platformy Vize 0.

V řadě zemí proto platí zásada, že čím později řidič z kruhového objezdu odbočuje, tím více k jeho středu najíždí – tak tomu je například ve Francii, Velké Británii či na Kypru.

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Poslanci schválili elektronické dálniční známky. Zdražovat se nebudou

Elektromobily, hybridy, vodíková auta a veteráni mohou jezdit po dálnicích zdarma
12.07.2019 13:20
|
0

Hloupý pokus o opuštění dálnice skončil vážnou nehodou

Řidička si v levém dálničním pruhu si pozdě vzpomněla na to, že chce z dálnice sjet. A tak zastavila
11.07.2019 16:53
|
2

Platit za benzin a naftu lze přímo od volantu. Stačí mít v mobilu aplikaci a načíst kód na stojanu

Spěch, děti v autě nebo ošklivé počasí - to jsou situace, kdy se řidičům nechce po tankování z auta
07.07.2019 10:45
|
0

Škoda chce vyrábět převodovku pro hybridní vozy koncernu VW. Pomohlo by to továrně ve Vrchlabí

Automobilka ale zatím ještě nemá ani jasno v tom, kde se bude produkovat nový Superb
04.11.2019 14:10
|
0

Co jste nejspíš nevěděli o Škodě Favorit: Mohl se místo ní vyrábět hořlavý záporožec

Prototypy se drsně testovaly na polygonu Tatry Kopřivnice. Jezdily i po ocelových trubkách
03.11.2019 06:55
|
12

Elektromobil s dojezdem přes 4000 kilometrů? Zní to úžasně, ale jeden háček to má

Britský vědec tvrdí, že vyvinul revoluční baterii, která by mohla dát elektromobilitě smysl
30.10.2019 16:30
|
1

10 aut, která v posledním roce tiše zmizela z evropského trhu. Některá patřila v Česku mezi hity

Škrty v modelové paletě postihují hlavně malé vozy a rodinná MPV
26.10.2019 20:46
|
0
Autosalon TV