Reklama
Řidičův chleba

Lepení se na zadek a nepozornost může způsobit katastrofu. Podívejte se na šokující video

Jednoduché pravidlo, které bohužel hodně řidičů ignoruje. Víte, jak dodržet bezpečnou vzdálenost?
Zdroj: Dekra/Facebook

Nejrůznější organizace, jako je například Besip nebo bezpečnostní složky, už dlouho upozorňují na fakt, že řidiči nedodržují bezpečnou vzdálenost. Přitom je dle policejních statistik právě "lepení na zadek" auta jedoucího před vámi jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Jak poznáte, že máte od vozu správný a dle odborníků bezpečný odstup? 

Stačí si u silnice vyhlédnout pevný bod, může to být dům, strom, lampa veřejného osvětlení nebo třeba patník. Potom už jen budete hlídat dobu mezi tím, kdy jej auto před vámi mine a vaším příjezdem. Mezi vozy musí být odstup minimálně dvou sekund. Důvodů, proč je nutné toto pravidlo důsledně dodržovat, je několik. Hlavní problém je v tom, že pokud začne auto před vámi brzdit, vy nikdy nezačnete brzdit ve stejný čas. Vaše reakční doba je asi sekunda, ovšem často bývá delší například, když se bavíte se spolujezdcem nebo posloucháte rádio. Přidejme k tomu prodlevu od 0,1 do 0,6 sekundy, než začnou naplno fungovat brzdy a sami vidíte, že ten čas se nahromadí až děsivě rychle.

Zajímavá jsou i další čísla. Při rychlosti 50 km/h ujede auto po zabrzdění 28 metrů, při rychlosti 90 km/h už 50 a při dálniční rychlosti 130 km/h dokonce 72 metrů. Pravidlo dvou sekund je platné hlavně pro řidiče osobních aut. Lidé za volantem nákladních vozů by měli dodržovat klidně i dvakrát tak delší rozestup. Je potřeba totiž počítat s vyšší hmotností vozu nebo soupravy a ne tak dobrými brzdami.

Na děsivém videu pod tímto textem můžete vidět, co se stane s osobním autem a jeho posádkou, když za ním nestačí kvůli nepozornosti dobrzdit kamión, a zároveň je osobní auto nalepené na zadní část dalšího nákladního vozu.
Reklama

Nový návrh je polovičatý

V současné době je v mezirezortním řízení návrh, který upravuje bezpečnou vzdálenost nákladních i osobních aut. Mimo obec, při rychlosti vyšší než 50 km/h, by řidiči nákladních vozů měli udržovat rozestup alespoň 50 metrů. Řidiči osobních aut při rychlosti nad 80 km/h pak 30 metrů. Ve městech by se mělo postupovat podle stávající úpravy. Jenomže tento návrh je bohužel polovičatý. Jeho součástí totiž není jasně daná definice toho, jak budou policisté takovou vzdálenost kontrolovat a měřit. Přitom pravidlo dvou sekund je naprosto jasné a snadno zapamatovatelné.

Ostatně o tom na Facebooku mluví i Martin Bednář ze společnosti Dekra. V příspěvku se píše: „Dodržování bezpečné vzdálenosti stále neberou čeští řidiči jako dogma. Důvody jsou jasné a nelze házet vinu na řidiče ani policii. Roky chybí přesná definice bezpečné vzdálenosti v zákoně, přestože se tato chyba vyskytuje na druhém až čtvrtém místě nejčastějších příčin vzniku dopravních nehod v ČR za mnoho posledních let. Řidiči (nejen nákladních vozidel), kteří nerespektují bezpečnou vzdálenost, vystavují celou posádku vozidla před nimi obrovskému riziku. Bezpečnou vzdálenost se musíme naučit vnímat jako samozřejmost.“

Na možné důsledky nedodržení bezpečné vzdálenosti a celkově na nepozornost za volantem se rozhodla upozornit jak organizace Dekra, která natočila video simulující vážnou dopravní nehodu, tak také organizace Besip. Obě videa najdete výše.
Reklama

Diskuze

Roman - 16.06.2021 09:03:21
že se nebudete lepit na ***** kamionu, vás rozhodně od podobné nehody nezachrání, pokud za vámi pojede další kamion, tže jediné řešení je - necpat se mezi kamiony
Pavel - 11.06.2021 19:50:20
To video znám, už jsem to viděl i v reàlu. Můžete mi vysvětlit, jak mi pravidlo dvou sekund pomůže proti spícímu kamioňákovi který jede za mnou??

Těžko uvěřitelná nehoda na D11 má dva viníky. Obě ženy pokazily, co mohly

Policie už má jasno o bouračce, kterou způsobil hloupý pokus o pozdní odbočení z dálnice
12.07.2019 19:20
|
12
Reklama

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
1

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama
Autosalon TV