Reklama
Řidičův chleba

Lepení se na zadek a nepozornost může způsobit katastrofu. Podívejte se na šokující video

Jednoduché pravidlo, které bohužel hodně řidičů ignoruje. Víte, jak dodržet bezpečnou vzdálenost?
Zdroj: Dekra/Facebook

Nejrůznější organizace, jako je například Besip nebo bezpečnostní složky, už dlouho upozorňují na fakt, že řidiči nedodržují bezpečnou vzdálenost. Přitom je dle policejních statistik právě "lepení na zadek" auta jedoucího před vámi jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Jak poznáte, že máte od vozu správný a dle odborníků bezpečný odstup? 

Stačí si u silnice vyhlédnout pevný bod, může to být dům, strom, lampa veřejného osvětlení nebo třeba patník. Potom už jen budete hlídat dobu mezi tím, kdy jej auto před vámi mine a vaším příjezdem. Mezi vozy musí být odstup minimálně dvou sekund. Důvodů, proč je nutné toto pravidlo důsledně dodržovat, je několik. Hlavní problém je v tom, že pokud začne auto před vámi brzdit, vy nikdy nezačnete brzdit ve stejný čas. Vaše reakční doba je asi sekunda, ovšem často bývá delší například, když se bavíte se spolujezdcem nebo posloucháte rádio. Přidejme k tomu prodlevu od 0,1 do 0,6 sekundy, než začnou naplno fungovat brzdy a sami vidíte, že ten čas se nahromadí až děsivě rychle.

Zajímavá jsou i další čísla. Při rychlosti 50 km/h ujede auto po zabrzdění 28 metrů, při rychlosti 90 km/h už 50 a při dálniční rychlosti 130 km/h dokonce 72 metrů. Pravidlo dvou sekund je platné hlavně pro řidiče osobních aut. Lidé za volantem nákladních vozů by měli dodržovat klidně i dvakrát tak delší rozestup. Je potřeba totiž počítat s vyšší hmotností vozu nebo soupravy a ne tak dobrými brzdami.

Na děsivém videu pod tímto textem můžete vidět, co se stane s osobním autem a jeho posádkou, když za ním nestačí kvůli nepozornosti dobrzdit kamión, a zároveň je osobní auto nalepené na zadní část dalšího nákladního vozu.
Reklama

Nový návrh je polovičatý

V současné době je v mezirezortním řízení návrh, který upravuje bezpečnou vzdálenost nákladních i osobních aut. Mimo obec, při rychlosti vyšší než 50 km/h, by řidiči nákladních vozů měli udržovat rozestup alespoň 50 metrů. Řidiči osobních aut při rychlosti nad 80 km/h pak 30 metrů. Ve městech by se mělo postupovat podle stávající úpravy. Jenomže tento návrh je bohužel polovičatý. Jeho součástí totiž není jasně daná definice toho, jak budou policisté takovou vzdálenost kontrolovat a měřit. Přitom pravidlo dvou sekund je naprosto jasné a snadno zapamatovatelné.

Ostatně o tom na Facebooku mluví i Martin Bednář ze společnosti Dekra. V příspěvku se píše: „Dodržování bezpečné vzdálenosti stále neberou čeští řidiči jako dogma. Důvody jsou jasné a nelze házet vinu na řidiče ani policii. Roky chybí přesná definice bezpečné vzdálenosti v zákoně, přestože se tato chyba vyskytuje na druhém až čtvrtém místě nejčastějších příčin vzniku dopravních nehod v ČR za mnoho posledních let. Řidiči (nejen nákladních vozidel), kteří nerespektují bezpečnou vzdálenost, vystavují celou posádku vozidla před nimi obrovskému riziku. Bezpečnou vzdálenost se musíme naučit vnímat jako samozřejmost.“

Na možné důsledky nedodržení bezpečné vzdálenosti a celkově na nepozornost za volantem se rozhodla upozornit jak organizace Dekra, která natočila video simulující vážnou dopravní nehodu, tak také organizace Besip. Obě videa najdete výše.
Reklama

Diskuze

Bob Mlejnek - 14.10.2019 20:25:37
Pokud dodržuji "bezpečnou vzdálenost" od přede mnou jedoucího vozidla, vždy se najde za mnou řidič, který tuto mezeru vyplní. V Čechách to nebude nikdy fungovat.
Naděžda - 15.10.2019 18:43:46
Máte pravdu. Já si někdy připadám na silnici jako blbec - vjíždím do obce první, jedu 50 a vyjíždím poslední. Dodržování rychlosti a zákazu předjíždění je jenom pro nás "pitomce". Tak co na to řící ???

Těžko uvěřitelná nehoda na D11 má dva viníky. Obě ženy pokazily, co mohly

Policie už má jasno o bouračce, kterou způsobil hloupý pokus o pozdní odbočení z dálnice
12.07.2019 19:20
|
11
Reklama

Majitelé naftových aut skupují AdBlue ve velkém. Ministerstvo si chce udělat zásoby

Poptávka po močovině vzrostla i o 100 procent. Cena stoupá, někde už hlásí vyprodáno
22.10.2021 11:20
|
0

Vyhrazené pruhy pro cyklisty jsou pomocí i pro řidiče. Nemusí řešit žádný bezpečný odstup

Pokud je na silnici vyznačen cyklistický pruh, mění se předjíždění na míjení
22.10.2021 07:53
|
2
Reklama

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
21.10.2021 18:45
|
5

Důchodce za volantem bojoval s mouchou. Vyhrála, auto skončilo ve škarpě a muž v nemocnici

Řidič způsobil škodu za desítky tisíc korun. Naštěstí s sebou „nevzal“ jiného účastníka provozu
21.10.2021 09:28
|
0
Reklama
Autosalon TV