Reklama
Řidičův chleba

Radar posílá pokuty za 3,9 km/h navíc. Je to past na řidiče, do které může spadnout každý

Městská policie posílá výzvu k zaplacení půl roku po přestupku. Nejde o výchovný efekt, ale o peníze
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Kradar – to je radar pro měření rychlosti, umístěný na zbytečném místě z důvodu zdánlivého zvýšení bezpečnosti, fungující však pouze jako dodatečný zdroj příjmů obce. Tak hovoří definice internetového slovníku Čeština 2.0 a popisuje přesně situaci nejen na řadě míst Česka, ale i v zahraničí. S jednou takovou kasičkou jsem se setkal osobně na své 3500 kilometrů dlouhé cestě po Itálii. Tedy, aniž bych to tenkrát věděl. Pokuta totiž přišla po půl roce.

Hotový pirát silnic

Když na jaře opadaly nejrůznější uzávěry po koronavirové vlně, vyrazili jsme na dva týdny do Itálie. Ujeli jsme asi 3500 kilometrů a dostali se až do Toskánska. A přesně někde tam se to stalo. Na ospalé okresce mimo město byl nainstalovaný radar. A tak i když jsem tisíce kilometrů jel bezpečně, ohleduplně a s respektem ke všem předpisům, spadl jsem do pasti. Nemám nejmenší vzpomínku, nicméně jsem zřejmě nedostatečně rychle přibrzďoval na stanovenou šedesátku (fotografie ukazuje aktivovaná brzdová světla) a někde v houští schovaný radar mě vyfotil.

Stalo se to ve čtvrtek 3. června o půl páté odpoledne. Na stanovené rychlosti 60 km/h jsem jel 68,9 km/h. Městská policie ze Sieny mi teď na konci listopadu píše, že je naměřená rychlost snížena o 5 km/h. Tedy jde z pohledu zákona o překročení o 3,9 km/h, za což mi byla vyměřena sankce 84 euro a 82 centů k tomu. To je v přepočtu 2157 korun.

Když nezaplatím včas, částka se zdvojnásobí. Šikovní měšťáci rovnou přikládají link na speciální webovou stránku, kde je nahraná moje fotografie a také rovnou odkaz do platební brány, aby bylo zaplacení co možná nejjednodušší a nejrychlejší. Městská kasa potřebuje pomoc, zejména v době koronavirové. Turistů je málo a naše dvoudenní návštěva ji zřejmě příliš nevytrhla.

Jaký je smysl pokuty po půl roce?

Zastávám názor, že člověk by měl k přestupku přistoupit zodpovědně. A pokud ví, že se zachoval špatně, nerozporovat ho. Pokuta má sloužit přece k tomu, aby vychovala řidiče. Aby mu řekla, že si má dát příště pozor a sundat nohu z plynu na nebezpečném místě, kde svou jízdou mohl ohrozit ostatní. Zkrátka, aby se do budoucna poučil.

Jenže jak mě má poučit pokuta za přestupek, který se odehrál téměř před půl rokem na místě, na které jsem dávno zapomněl? Pokuta, která přijde poštou a na které stojí, že jsem kdysi někde jel a asi jsem nebrzdil tak rychle, jak bych měl, v důsledku čehož jsem překročil rychlost o 3,9 km/h. A teď za to zaplatím!

Mám cítit pokoru? Mám se ze situace poučit? Mám se cítit vinen, když vím, že jsem celých 3500 km po Itálii jel ohleduplně, bezpečně, až to místním řidičům lezlo na nervy? Je mi to líto, ale místo toho cítím zklamání a vztek. Nejsem potrestán, jsem spíš okraden. Mám stejný pocit, jako by mi ty peníze ukradl kapsář na hlavním náměstí v Sieně.

A nejhorší na tom je, že se opravdu není možné z této pokuty poučit pro příště. Protože i když zase příště pojedu co nejbezpečněji to jde, bude někde ve křoví schovaný kradar, který neslouží ničemu jinému, než k zásobování městské kasy. Nebude záležet na tom, jak jedu. Ale jen na mém štěstí, jestli zrvona spadnu nebo nespadnu do pečlivě připravené pasti.
Reklama

Diskuze

Stanislav - 23.11.2023 17:48:04
Však takových radarů je u nás jako máku. Takže proč by nemohli oni a tady jo. Tady stačí jet 54 km/h a hned je člověk rebel a zaplať 500,-
MelvinLob - 12.11.2023 10:09:06
<a href=https://akcenty.life/s-ukraine-inkassator-zelenskogo-igor-shayhet-pri-chem-tut-kolomoyskiy-i-gogilashvili/>игроков онлайн казино</a>

Policie nesmí řidiče zastavit za banální přestupky, rozhodlo město. Bojuje tak proti rasismu

Rozbité světlo nebo nárazník nevadí. Policisté smí kontrolovat jen závažnějších přečiny
02.11.2021 15:30
|
13
Reklama

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
21.10.2021 18:45
|
15

Blikající auto, žádný přestupek. Řidiči používají výstražné znamení jako odpustek. Zbytečně

Lidé si myslí, že když auto „hodí na blikačky“, omluví tím stání na chodníku či na přechodu
26.02.2021 07:18
|
68

Výkon 845 koní, dojezd 550 kilometrů. Musk slavnostně odhalil parametry Tesly Cybertruck

Nejvýkonnější model začíná s cenou v přepočtu na 2,2 milionech korun. Bude ale i lidová verze
01.12.2023 10:25
|
1

Zpomalte tlak na elektromobilitu, píší prodejci aut prezidentovi. Ve skladech se jim hromadí auta

Podle otevřeného dopisu americká vláda nemyslí na řidiče, kteří ve velkém auta do zásuvky nekupují
01.12.2023 08:14
|
6
Reklama

V Liberci ladí brzdy tak, aby v autě nepískaly. Hrají na ně jako na klavír a sjíždí s nimi Ještěd

S příchodem elektromobilů je každý pazvuk v autě nežádoucí. Technici tu musí mít trénované uši
30.11.2023 07:53
|
1

Srovnali jsme čtyři malá SUV. Dozvíte se, které z nich má nejvíc místa i nejlepší spotřebu

Toyota, Suzuki, Hyundai, nebo MG? Test na okruhu v Sosnové prozradil jejich výhody i slabiny
29.11.2023 13:25
|
0
Reklama
Autosalon TV