Reklama
Řidičův chleba

Radar posílá pokuty za 3,9 km/h navíc. Je to past na řidiče, do které může spadnout každý

Městská policie posílá výzvu k zaplacení půl roku po přestupku. Nejde o výchovný efekt, ale o peníze
Zdroj: Robin Běhal, Autosalon.tv

Kradar – to je radar pro měření rychlosti, umístěný na zbytečném místě z důvodu zdánlivého zvýšení bezpečnosti, fungující však pouze jako dodatečný zdroj příjmů obce. Tak hovoří definice internetového slovníku Čeština 2.0 a popisuje přesně situaci nejen na řadě míst Česka, ale i v zahraničí. S jednou takovou kasičkou jsem se setkal osobně na své 3500 kilometrů dlouhé cestě po Itálii. Tedy, aniž bych to tenkrát věděl. Pokuta totiž přišla po půl roce.

Hotový pirát silnic

Když na jaře opadaly nejrůznější uzávěry po koronavirové vlně, vyrazili jsme na dva týdny do Itálie. Ujeli jsme asi 3500 kilometrů a dostali se až do Toskánska. A přesně někde tam se to stalo. Na ospalé okresce mimo město byl nainstalovaný radar. A tak i když jsem tisíce kilometrů jel bezpečně, ohleduplně a s respektem ke všem předpisům, spadl jsem do pasti. Nemám nejmenší vzpomínku, nicméně jsem zřejmě nedostatečně rychle přibrzďoval na stanovenou šedesátku (fotografie ukazuje aktivovaná brzdová světla) a někde v houští schovaný radar mě vyfotil.

Stalo se to ve čtvrtek 3. června o půl páté odpoledne. Na stanovené rychlosti 60 km/h jsem jel 68,9 km/h. Městská policie ze Sieny mi teď na konci listopadu píše, že je naměřená rychlost snížena o 5 km/h. Tedy jde z pohledu zákona o překročení o 3,9 km/h, za což mi byla vyměřena sankce 84 euro a 82 centů k tomu. To je v přepočtu 2157 korun.

Když nezaplatím včas, částka se zdvojnásobí. Šikovní měšťáci rovnou přikládají link na speciální webovou stránku, kde je nahraná moje fotografie a také rovnou odkaz do platební brány, aby bylo zaplacení co možná nejjednodušší a nejrychlejší. Městská kasa potřebuje pomoc, zejména v době koronavirové. Turistů je málo a naše dvoudenní návštěva ji zřejmě příliš nevytrhla.

Jaký je smysl pokuty po půl roce?

Zastávám názor, že člověk by měl k přestupku přistoupit zodpovědně. A pokud ví, že se zachoval špatně, nerozporovat ho. Pokuta má sloužit přece k tomu, aby vychovala řidiče. Aby mu řekla, že si má dát příště pozor a sundat nohu z plynu na nebezpečném místě, kde svou jízdou mohl ohrozit ostatní. Zkrátka, aby se do budoucna poučil.

Jenže jak mě má poučit pokuta za přestupek, který se odehrál téměř před půl rokem na místě, na které jsem dávno zapomněl? Pokuta, která přijde poštou a na které stojí, že jsem kdysi někde jel a asi jsem nebrzdil tak rychle, jak bych měl, v důsledku čehož jsem překročil rychlost o 3,9 km/h. A teď za to zaplatím!

Mám cítit pokoru? Mám se ze situace poučit? Mám se cítit vinen, když vím, že jsem celých 3500 km po Itálii jel ohleduplně, bezpečně, až to místním řidičům lezlo na nervy? Je mi to líto, ale místo toho cítím zklamání a vztek. Nejsem potrestán, jsem spíš okraden. Mám stejný pocit, jako by mi ty peníze ukradl kapsář na hlavním náměstí v Sieně.

A nejhorší na tom je, že se opravdu není možné z této pokuty poučit pro příště. Protože i když zase příště pojedu co nejbezpečněji to jde, bude někde ve křoví schovaný kradar, který neslouží ničemu jinému, než k zásobování městské kasy. Nebude záležet na tom, jak jedu. Ale jen na mém štěstí, jestli zrvona spadnu nebo nespadnu do pečlivě připravené pasti.
Reklama

Diskuze

pepa - 25.04.2024 01:00:11
Všeho moc škodí. Ted i přísnost. Dovedu si představit dost velký počet řidičů, kteří ze strachu pokuty pojedou na 50 podle svého tachometru raději 40 km/hod, tzn. že ve skutečnosti jedou cca 35 km/hod. Takže zpomalení průjezdu, větší kolony, více emisí
Stanislav - 23.11.2023 17:48:04
Však takových radarů je u nás jako máku. Takže proč by nemohli oni a tady jo. Tady stačí jet 54 km/h a hned je člověk rebel a zaplať 500,-

Řidiči rádi zneužívají výstražná světla. U špatně zaparkovaného auta jimi policisty neobměkčí

Lidé se domnívají, že když své auto rozblikají, omluví tím stání ve vjezdu či na přechodu
27.12.2023 13:15
|
5
Reklama

Policie nesmí řidiče zastavit za banální přestupky, rozhodlo město. Bojuje tak proti rasismu

Rozbité světlo nebo nárazník nevadí. Policisté smí kontrolovat jen závažnějších přečiny
02.11.2021 15:30
|
13

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
21.10.2021 18:45
|
15

Poprvé za volantem nové Dacie Duster: Nejlépe jezdí, když si můžete řadit sami

Nové SUV je o poznání tišší a komfortnější. Budete si ale muset zvyknout na šišatý volant
25.04.2024 14:00
|
0

Až 400 předjížděcích manévrů a pokaždé jiný vítěz. Byli jsme v zákulisí závodů formule E

Tým DS nás pozval do boxů v italském Misanu. Je to drama, které by mohla formule 1 závidět
25.04.2024 08:00
|
0
Reklama

S jarem se na české silnice vrátili podvodníci. Řidiče zastaví typickým gestem, pak ho okradou

Sami jsme narazili na jednoho na okraji Prahy. Policie na něj ale byla krátká. Než přijela, zmizel
23.04.2024 08:02
|
16

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV