Reklama
Řidičův chleba

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Podle odborníků na bezpečnost v dopravě a policistů stojí příliš vysoká rychlost za řadou dopravních nehod. Právě i proto na řidiče dohlíží tisíce kamer, které ji měří a její překročení hlásí úřadům. Jen v Praze je takových kamer zhruba stovka. Některé měří úsekovou rychlost, jiné okamžitou, další jsou jen informativní a některé dokonce dohlíží i na bezpečnost chodců. Vysvětlíme, jak jednotlivé pražské přestupkové kamery vlastně fungují.

Čtení registrační značky je základ

Pomůže nám k tomu ročenka TSK Praha, která vše podrobně popisuje. Přestupkové telematické systémy, jak se jim odborně říká, jsou vlastně kamery schopné detailně přečíst registrační značku. Kromě měření rychlosti jsou data získaná z těchto kamer používaná také ke sběru dopravních informací.

V Praze velmi časté úsekové měření je podle TSK složeno z dvojice profilů s kamerami, které zaznamenají snímek vozidla. „Na základě identifikace vozidla podle registrační značky, geodeticky změřené délky úseku a časových údajů je pak vypočtena průměrná rychlost vozidla v měřeném úseku, která je následně snížena o povolenou odchylku a porovnána s limitem maximální povolené rychlosti,“ vysvětluje fungování úsekového měření TSK.

„Od počátků nasazení tohoto systému v roce 2006 klesl v osazených lokalitách počet přestupků z rozmezí od 30 do 60 % na rozmezí zhruba od 1 do 5 % zaznamenaných vozidel. Naposledy byla v roce 2019 zprovozněna lokalita V Holešovičkách – směr do centra, ve směru z centra bylo stávající měření rozšířeno o nájezdový pruh z ulice Nová Povltavská. V souhrnu je nyní tímto způsobem zjišťována rychlost na 60 úsecích v Praze. Z uvedeného počtu je 10 lokalit umístěno v pražských tunelech na Městském okruhu, kde významnou měrou přispívají k plynulosti, a tím i bezpečnosti provozu,“ píše TSK.

Zapomínat ale nesmíme také na měření okamžité rychlosti. Někde je samostatně, jinde je dokonce součástí měřením úsekové rychlosti. TSK fungování tohoto systému vysvětluje takto: „Okamžitá rychlost je měřena vyhodnocením signálů z dvojice indukčních smyček. Detailová kamera se čtením registračních značek se pak postará o záznam přestupku. V Praze byl tento systém realizován poprvé v roce 2010 v blízkosti tramvajové zastávky Ořechovka ve směru do centra města. K 31. 12. 2020 bylo měření okamžité rychlosti vozidel prováděno na 38 lokalitách.“

Průjezd na červenou i přednost chodců

Ve městě, kde jsou tisíce semaforů, se stává, že řidiči občas projíždí i na červenou. Z pohledu zákona jde o poměrně tvrdě trestaný přestupek, za nějž hrozí pět trestných bodů, na místě pokuta do 2500 Kč a ve správním řízení do 5000 Kč. Ovšem ve chvíli, kdy řidič tento přestupek udělá dvakrát či vícekrát během 12 měsíců, je pokuta až 7500 Kč a k tomu přijde až na půl roku o řidičák.

V Praze je několik kamer, které průjezd na červenou monitorují. Sice tak vypadá každý druhý semafor, ale většina kamer na semaforech jsou jen pro sběr dat. Podle informací z TSK bylo k 31.12. v Praze 19 lokalit, kde kamery hlídají průjezd na červenou.

K tomu všemu jsou ale v Praze dokonce kamera, která monitoruje další častý městský přestupek, kterým je nedání přednosti chodcům na neřízeném přechodu. Pozor si na ni dejte v ulici Čs. armády u křižovatky s ulicí Národní obrany.

Reklama

Diskuze

def - 30.04.2023 21:31:22
legalizované loupení, něco jako korzárská licence pro města.
Pavel63 - 13.04.2023 14:50:01
Ještě bych k té rychlosti chtěl dodat jednu věc - Policie by měla dohlížet nejen na chování řidičů, ale řešit (a postihovat) i nesmyslné umisťování dopravních značek. Bohužel některé nesmyslné značky řidiče přímo vychovávají k tomu, aby je nedodržovali.

Pozor, je tady týden policejních kontrol! Radary odhalují překračování rychlosti

Nasazeny budou tisíce policistů. Akce skončí v pátek
09.08.2021 15:03
|
4
Reklama

Sloup obsypaný kamerami děsí řidiče na dálnici D8. Slouží ale k jinému účelu, než si myslí

Někteří řidiči před sloupem panicky brzdí. Zejména teď, kdy je v místě kvůli zúžení snížená rychlost
22.07.2021 21:19
|
11

Obec straší řidiče kovovým policistou s fénem místo radaru. Živých je málo, říká starosta

Radar nemůže vesnice sama zřídit. Předchozí varovnou figurínu někdo ukradl
23.02.2021 18:30
|
11

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama
Autosalon TV