Reklama
Řidičův chleba

Měření rychlosti jako výnosné podnikání: Radary umístěné na autech soukromníků jsou hitem

Francouze pokutují ve čtyřech regionech privátní osoby pověřené státem. Rozšíří se to
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Řidič už je na silnici připravený poměrně na ledacos. Nejde přitom jen o dostatek pozornosti věnovaný dopravní situaci. Ti, kteří mají sklony byť k minimálnímu překračování dovolené rychlosti, mají obvykle vyvinutý i jakýsi šestý smysl na rozpoznávání nebezpečí v podobě blížícího se neoznačeného policejního auta, které měří rychlost. Ne, že by je tento cit nikdy nezklamal, nějaké ty body a peníze jim ale určitě ušetří. A teď si představte, že vás platně změřil nenápadný starý hyundai!

Jsou pracovitější

Soukromí "radaristé" se už od zavedení v roce 2017 stali ve Francii velkým hitem. Ve srovnání s policisty, kteří denně stráví měřením přibližně hodinu, soukromníci jezdí déle než 5 hodin v kuse. Podle serveru connexionfrance.com jsou "ve službě" 365 dní v roce a na všech silnicích.

Soukromníci mají vozidla různých značek (nejčastěji peugeoty a vozy VW Golf), přičemž vůbec nejde o nejnovější ročníky. Rozeznat, že jde o radarem vybavené vozidlo, vyžaduje soustředění. Jejich auta mají totiž radary schované pod registrační značkou a jedna kamera se nachází přímo v kabině auta, nad středovou konzolou. Aktuálně je ve Francii více než 385 takových soukromých stíhaček. Z nich ale drtivou většinu (302 kusů) řídí policisté, pouze 83 vozidel mají soukromí operátoři.

Tisková zpráva organizace Securité routiére ale naznačuje, že tento specializovaný způsob sledování přestupků je pouze na začátku svého vývoje, protože ministerský výbor pro bezpečnost silničního provozu ve Francii chce do konce roku nasadit celkem 223 soukromých radaristů a rozšířit opatření na území celé země. Aktuálně totiž tato akce probíhá pouze ve čtyřech zvolených regionech (začínala v Normandii).

U nás zatím ne

Na měřící zařízení na palubě soukromých automobilů se uplatňuje toleranční rozpětí, které je však vyšší, než mají klasické policejní radary. Z nejvyšší naměřené rychlosti je tedy třeba odečíst 10 km/h. Například na silnici s omezenou rychlostí na 80 km/h lze tedy pokutovat vozidlo až tehdy, kdy dosáhne rychlosti 91 km/h. Rozhodně se navíc situace nemá tak, že by tito soukromníci měli úplně stejné pravomoci jako policie.

"Zachytávači" pouze zaznamenávají přestupky řidičů a údaje jsou předávány policii, případně dalším správním orgánům, které řeší administrativu a posílají pokuty. Pokud se člověk ve Francii chce stát takovým soukromým policistou, musí se nechat zaměstnat ve společnosti oprávněné příslušné činnosti vykonávat. Každá z nich pokrývá svůj region a jejich měřiči zachycují až 20krát více pokut než policejní hlídky.

Podle sdělení Františka Jemelky z Ministerstva dopravy ČR se u nás zatím podobná praxe nechystá vzhledem k neexistující legislativě a ani není plánována.

Diskuze

Michal - 30.08.2021 09:58:44
Spíš by se měly zavést povinné nevypínatelné omezovače rychlosti než aby někdo těžil z toho že někteří řidiči ohrožují svou rychlou jízdou ostatní. To mi přijde nemorální ať už to dělá stát nebo soukromník
Knuck - 30.08.2021 10:25:53
Dobrý nápad. Byl bych pro i u nás. Myslím, že by si pak část těch nervově nevyrovnaných 'řidičů', co musejí předjíždět na hlavních auta jedoucí 90 km/h, své chování dvakrát rozmysleli. A když ne, tak bych jich časem díky bodům a pokutám snad ubylo.

Podle poslance Dolínka může řidič být trestán za nedodržení 1,5m odstupu od cyklisty i bez měření

Policie to vidí jinak. Neexistuje metodika, co by jednoznačně uspěla ve správním řízení
26.05.2021 10:49
|
69
Reklama

Obec straší řidiče kovovým policistou s fénem místo radaru. Živých je málo, říká starosta

Radar nemůže vesnice sama zřídit. Předchozí varovnou figurínu někdo ukradl
23.02.2021 18:30
|
11

Praha chce koupit nový systém na měření emisí. Mohl by být napojený na radary

Magistrát už vypsal veřejnou zakázku. Její hodnota je bezmála 40 milionů korun
23.12.2020 12:05
|
10

Rusko ruší povinné návštěvy STK. Nově na ně musí jen autobusy a náklaďáky, ostatní dobrovolně

Uchu našince to může znít jako sci-fi, ale v zemi, kde zítra znamená včera, je možné všechno
21.09.2021 13:51
|
3

Útěk z reality až na dřeň: S buggy CFMOTO v brutální rallye napříč nevyzpytatelnou Albánií

Šest dnů v úděsném terénu a krásách albánských hor prověřilo techniku, fyzičku a hlavně morálku
19.09.2021 19:19
|
2
Reklama

ADAC: S některými elektromobily nehnete, ani když jsou zcela nabité. Příčina je prozaická

Přestože elektromobily používají drahé akumulátorové systémy, stále mají i tradiční 12V baterie
17.09.2021 11:49
|
1

Na prodej je Škoda Fabia první generace, ujela jen 2000 km. Za 150 tisíc to je koupě roku

Kvalitnější malé auto už asi nikdo nevyrobí. Vyplatí se pořídit si dvacet let starý "nový" kus?
16.09.2021 19:51
|
10
Reklama
Autosalon TV