Reklama
Řidičův chleba

Podle poslance Dolínka může řidič být trestán za nedodržení 1,5m odstupu od cyklisty i bez měření

Policie to vidí jinak. Neexistuje metodika, co by jednoznačně uspěla ve správním řízení
Zdroj: Tiskový servis ADAC

V řadě evropských zemí platí, že řidič musí při předjíždění cyklistu objíždět v bezpečném rozestupu. Nejčastěji bývá definován na alespoň 1,5 metru, což je hodnota, kterou v rámci novely zákona před nedávnem prosadil poslanec Petr Dolínek (ČSSD). Nebylo by na tom nic tak zvláštního, kdyby poslanec svůj návrh neprosadil i přesto, že fakticky není vůbec jasné, jak bude tento rozestup kontrolován či pokutován. Zatímco poslanec má dle svého naprosto jasno, policisté jsou lehce v rozpacích a přiznávají, že zatím to měřit nejde.

Měření prý není potřeba

Faktem je, že i v Česku mají dnes řidiči povinnost od cyklistů dodržovat bezpečný rozestup. Ten ovšem prozatím nebyl nijak definován a tedy jeho nedodržení nemohlo být nijak postihováno. Právě proto poslanec Dolínek svůj návrh předložil. Pokud ale nebude tento požadavek převeden do reality, nic se nezmění. 

Webový magazín auto-mania.cz se s poslancem Dolínkem spojil a zjistil, jak to s tím dokazováním nedodržení rozestupu vlastně bude. „Pokud bude obecně platit, že bezpečný odstup je minimálně 1,5 metru, policie toto prokazovat nebude muset. Bude jí stačit prokázat, že v konkrétním případu tento odstup dodržen nebyl,“ řekl magazínu.

Podle Dolínka tedy není potřeba měřit to, co je na první pohled naprosto jasné. „K prokázání přestupku není nutné žádné certifikované měřicí zařízení, kterým se zjistí, jestli skutečný odstup byl přesně 45 nebo 55 centimetrů. Ve správním řízení platí zásada vyhledávací. To znamená, že správní orgán může provádět jakékoli legálně pořízené důkazy, které uzná za potřebné. K prokázání přestupku bude stačit dokázat, že skutečný odstup nepochybně nebyl alespoň 1,5 metru, a není nutné zjistit, kolik přesně činil. K prokázání přestupku lze použít například kamerový záznam, svědecké výpovědi nebo informace o šířkových rozměrech komunikace či pruhu a vozidel,“ vysvětlil webu auto-mania.cz.

Reklama

Problémy s měřením potvrdil i šéf dopravní policie

Slova o zatím neexistujícím způsobu přesného měření potvrdil na facebooku i šéf dopravní policie Jiří Zlý. V příspěvku z 1. května napsal: „V současnosti probíhají intenzivní jednání s Ministerstvem dopravy ČR a dalšími zapojenými institucemi o praktických, technických a legislativních, tj. ryze metodických otázkách. Naším společným zájmem je především nastavit systém tak, aby zákonná ustanovení nebyla pouze formální, ale aby byla maximálně vymahatelná.“

Policie to vidí jinak

Už dnes platí, že nedodržení bezpečného rozestupu je bez debat prokázáno v případě nehody, kdy řidič cyklistu srazí. A v tuto chvíli to vypadá, že se na tom fakticky vůbec nic nezmění. Podle policie je totiž zatím otázkou, jak vlastně bude vyhodnocováno to, že řidič 1,5metrový rozestup nedodržel. Pouze ve zjevných případech, tedy především při střetech, bude věc postoupena správnímu orgánu. Policie také vysvětlila, že zatím řeší, jak vlastně k onomu měření přistoupit.

„Aktuálně řešíme ve spolupráci s Ministerstvem dopravy metodiku, jak v dané věci při kontrolách uvedeného pravidla bočního odstupu postupovat. Je pravdou, že v rámci této metodiky počítáme s tím, že budou případná porušení dokumentována prostřednictvím současných dokumentačních prostředků, například videokamerou nebo záznamem z laserového měřiče rychlosti, jelikož jiným technickým prostředkem k dané kontrole nedisponujeme,“ vysvětlil vedoucí oddělení tisku Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Reklama

Těžko prosaditelné ve správním řízení

A vysvětlil i ono správní řízení zmíněné poslancem, který řekl, že správní orgán může použít jakékoliv důkazy, které uzná za vhodné. To je samozřejmě pravda, ale je potřeba pamatovat na to, že právě ve správním řízení platí, že jakmile jsou pochybnosti, platí zásada, která případnému soudu stanovuje povinnost rozhodnout ve prospěch obžalovaného.

„Je však otázkou, jak bude možné vyhodnotit, zda předjíždějící řidič nedodržel předepsaný boční odstup. Ve zcela zjevných případech bude takovéto jednání oznamováno správním orgánům, kteří v rámci dokazování mohou například přibrat znalce ke stanovení toho, zda byla předepsaná vzdálenost porušena či nikoli. Otázkou je však, zda bude možné uvedené prokázat pouze na základě videozáznamu, případě svědeckých výpovědí,“ dodal Ondřej Moravčík.


Diskuze

Lucie - 24.02.2023 13:59:55
Nechci nic říkat, ale v Praze ( konkrétně zde ), nelze na některých místech jet vedle cyklisty 1.5 m. Prostě nelze.
Pavelcr - 02.12.2021 10:26:11
Cyklista se ma drzet krajnice tak at jeto 1,5 m od krajnice nebo nezpevněného pohrchu. On tam na 1,5 m mista do ktereho se s přehledem vleze. A ze pojede v pulce jizdniho pruhu to je jeho blbost kterou ale delat nema. To uz se ale dodrzuje.

Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
28
Reklama

Cyklista se v Prostějově přerazil o tažné lano mezi dvěma auty. Skončil v nemocnici

Obě auta stála před křižovatkou. Cyklista jel po cyklostezce a lana mezi auty si vůbec nevšiml
05.05.2021 14:38
|
9

Na silnicích umírá nejvíce cyklistů za tři roky. Většinou si za to mohou sami

Dvě třetiny cyklistů v roce 2020 zahynuly vlastní vinou. Chybí jim ukázněnost, míní odborníci
25.03.2021 07:11
|
16

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
6

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3
Reklama

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
16

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama
Autosalon TV