Reklama
Řidičův chleba

Nejen rychlost, už i hluk. V Evropské unii se chystají radary na měření hlasitosti aut a motorek

Motorkáři a majitelé aut s laděnými výfuky mohou mít se svým zvučným koníčkem brzy utrum
Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Snaha omezit hluk vydávaný motorovými vozidly není ničím novým a v EU se o ní diskutuje už dlouhá léta - vždyť poslední legislativní úprava, která stanovila povolenou hlučnost automobilů a motocyklů na 74 - 80 dB pochází už z roku 1996. Problémem ale není ani tak samotný parametr, jako spíš obtížná kontrola jeho dodržování. Trpělivost už před nedávnem došla rakouským a německým úřadům, které loni plošně omezily jízdy motocyklů v některých lokalitách ve dnech pracovního klidu. Právě v souladu s evropským právem by mělo být podle informací Ministerstva dopravy od roku 2023 zavedeno povinné měření hluku také na českých STK. Mnohem účinnější recept ale začali právě v těchto dnech zavádět ve Francii. Dostane se i k nám? 

Hlava medůzy

Je nasnadě, že plánované povinné měření hluku na STK bude sice pro hlukové "narušitele" jistou komplikací, všichni ale víme, jak to v praxi funguje - motorkář či mladý tuner, který chce okolní svět důsledně seznámit s akustickou formou svého motoru, si auto a častěji motorku dříve či později vylepší nějakým tím "laďákem", pokud možno nehomologovaným. Blíží se termín STK? Žádný problém, stačí namontovat zpět sériové výfukové potrubí a všechno proběhne hladce. Z tohoto pohledu bude tedy možné zavedení hlukového měření na našich STK zhola zbytečné řešení ve stylu "vlk se nažral a koza zůstala celá." Je tedy nasnadě, že intenzitu rámusu je nutné na exponovaných místech měřit přímo v provozu. Nejblíže k zavedení komplexního měření mají zatím ve Francii.

V Paříži již před dvěma lety nainstalovali "zvukové radary", ale využívali je jen ke statistickým účelům. To se však v dohledné době změní. Aktuálně tam testují schopnosti a přesnost "hlukových radarů" pojmenovaných Medusa s cílem, aby začaly fungovat automaticky. Aby to bylo možné, musí nastat dvě věci - na podzim by měla ve Francii vyjít série vyhlášek, upravujících maximální povolenou úroveň hlučnosti strojů a používání přístrojů na jejich měření a testy musí prokázat jejich dostatečnou přesnost.

"Medůzy" aktuálně procházejí podrobným testováním nejen na předměstích Paříže Rueil-Malmaison a Villeneuve-le-Roi, ale i v dalších městech, včetně Lyonu nebo Nice. Zařízení fungují úplně stejně jako radary na měření rychlosti. Při překročení povoleného hlukového limitu radar automaticky udělá snímek RZ vozidla nebo motorky, který je následně spolu s pokutou, zaslán jejich majiteli.
Reklama

Pro i proti

Tažení proti nadměrně hlučným vozidlům má své zastánce, ale i odpůrce. Je bez diskuse, že na jedné straně se lidem v okolí silnic uleví. Vysoká hladina hluku může způsobit zdravotní komplikace a už jen krátkodobá expozice nadměrnému hluku vyvolává tělesný i duševní neklid. Nemluvě o tom, že dokáže vyvolat dočasný tinnitus ("pískání v uších"). Na to bohatě stačí auta a motorky s upraveným výfukem, jak se ostatně můžete přesvědčit na kterémkoliv "tuningovém" srazu.

Na straně druhé vidí kritici antihlukových radarů v jejich používání další nástroj, jak z lidí vytahovat peníze. Francouzský protihlukový systém je zatím v rukou místních samospráv, ale po prvotním úspěchu se může stát i nástrojem EU, protože ta jako celek bojuje proti nadměrnému hluku.

Přispěly by protihlukové radary k pohodovějšímu životu lidí v okolí silnic a jejich zdraví? Rozhodně ano, vysoká míra hluku je pro organismus poměrně vysokým stresorem. Zároveň však půjde o další nástroj "sledování" lidských aktivit, což se zase mnoha lidem líbit nebude.

Diskuze

Viktor - 22.07.2022 19:40:58
Mně motorky nevadí, ale nechápu ty motorkáře, který zkouší výkon a hlučnost svých strojů v centru města kde si lidi co tam bydlí užijí dost rámusu i z běžného provozu.
Milan - 01.10.2021 21:12:22
Bydlíme kousek od hlavní a hlavně o víkendu musíme přerušit hovor, když nějaký rozžhavený trubky jedou okolo. Jestli bydlíte na samotě u lesa, tak nevíte o čem je řeč. Myslím ,že by se každý měl starat sám o sebe, ale také neobtěžovat ostatní.

Řidiči Audi, BMW a spol. se na silnici skutečně chovají arogantněji, ukázal průzkum

Na každém šprochu pravdy trochu, říká známé úsloví. O této legendě to skutečně platí
04.08.2021 16:28
|
10
Reklama

Na mezinárodní silnici u Benešova vyrostly nové kamery. Zatím nefungují, brzy ale změří i motorkáře

Neznámý vandal se snažil stavbě zabránit a zdržel ji. Pokuty začnou chodit za měsíc
04.08.2021 11:27
|
11

Pražané se budou v budoucnu o pokutách dohadovat s umělou inteligencí. Chystají se totiž ePokuty

Pražský magistrát chce pro řešení pokut aplikovat umělou inteligenci a algoritmy teorie her
03.08.2021 17:10
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV