Reklama
Řidičův chleba

Na mezinárodní silnici u Benešova vyrostly nové kamery. Zatím nefungují, brzy ale změří i motorkáře

Neznámý vandal se snažil stavbě zabránit a zdržel ji. Pokuty začnou chodit za měsíc
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Když se řidiči vydají po silnici I/3 (jde zároveň o mezinárodní silnici E55) na jih Česka, musí se obvykle obrnit trpělivostí. Většinou dvouproudou silnici první třídy trápí hustá doprava, kterou navíc zdržují kamiony či autobusy. I proto je každé rozšíření na víc pruhů vítaným momentem, kdy je možné předjet co nejvíce pomalejších vozů. To je případ také dlouhého úseku mezi Poříčím nad Sázavou a Benešovem, kde řidiči ve snaze dostat se před co nejvíc kamionů často překračovali rychlost. S tím je nyní konec.

Kamery pro všechny směry

Na místě vyrostly dva sloupy osázené kamerami. Jeden je jen pár metrů za začátkem rozšíření, druhů pár metrů před jeho koncem. Jde o úsekové měření, které bude kontrolovat průměrnou rychlost v celé délce. Řidiči by se tedy měli držet maximální povolené rychlosti 90 km/h. Systém bude měřit i osmdesátku předepsanou pro kamiony.

I když jsou v místě tři pruhy, tedy dva na Benešov a jeden do Prahy, je na sloupu celkem šest kamer. Druhá trojice je tu proto, aby zachytila i motorkáře. „S motocykly byl v tom úseku vždycky problém. Proto jsme chtěli, aby systém měřil i je,“ řekl Autosalonu velitel benešovské městské policie Radek Stulík.

Zařízení zatím není v provozu. Mělo by se spustit do měsíce, někdy na přelomu srpna a září. Autosalon místem projel a už teď je patrné, že řidiči jedou obezřetněji. Spěchajících aut v levém pruhu směrem na Benešov ubylo na minimum. Lidé za volantem totiž logicky netuší, že kamery ještě nefungují.

Někdo kamery sabotoval

Iniciativa na stavbu kamer nevzešla od města, ale od policie. „Jedná se o úsek silnice I/3, kde došlo v minulosti k několika smrtelným nehodám, které připomínají osazené pomníčky. Nehody byly způsobeny převážně nedodržováním předepsané rychlosti a riskantním způsobem jízdy. Požadavek policie na zajištění dodržování rychlosti na silnici je mnohaletý,“ řekl Autosalonu místostarosta města Roman Tichovský.

Město se následně dohodlo s ŘSD, které při rekonstrukci daného úseku udělalo přípravu pro instalaci kamer. Pak se čekalo na dodávku ocelových sloupů. „Navíc neznámý vandal poničil pilíře. Uřezal závitové tyče a do připravených děr nastříkal montážní pěnu,“ dodal Stulík. Někdo se tedy o přípravě měření doslechl a snažil se mu zamezit.

Za výstavbu úsekového měření zaplatil Benešov něco málo přes 1,7 milionu korun bez daně. Peníze z případných pokut budou ale samozřejmě putovat do městského rozpočtu. „Kdy se investice vrátí, záleží na tom, jak se budou řidiči chovat,“ sdělil Tichovský.

Městská policie neměřila

Mimochodem, za pozornost stojí fakt, že městská policie Benešov rychlost v úseku nikdy předtím neměřila. „Bránil jsem se tomu zuby nehty, protože vím, že měření rychlosti je pro městskou policii zdrojem nepříjemností,“ řekl Autosalonu Stulík. Podle něj by bylo nutné si k měření půjčovat zařízení od soukromých firem za nemalé peníze. „To by mohlo motivovat strážníky k udělování šikanózních pokut,“ dodal velitel.

Za nové úsekové měření je ale rád. Doufá, že zvýší bezpečnost a v místě už nebudou přibývat žádné nové pomníčky a že se městská policie může věnovat jiným důležitým věcem v Benešově a jeho okolí.
Reklama

Diskuze

navratil - 05.08.2021 17:57:00
pomnicky nebudou pribyvat az bude dalnice D3 az do Prahy Zatim to bude jen buzerace
řidič - 05.08.2021 20:44:56
Dvouproudá silnice je bezpečná, doporučuji úsek předělat na silnici pro motorová vozidla s maximální rychlostí 110km. Pak kamery mohou zůstat. Jinak opět bezdůvodné blokování dopravy.

Nejrychlejší elektrické motorky nejsou vzhledem k výkonům a dosahovaným rychlostem extrémně drahé

Povídejte se na seznam elektromotorek, které maximální rychlostí trumfnou kdejaký supersport
02.06.2021 18:15
|
0
Reklama

Dacia a Renault tvrdě zakročí proti rychlosti. Jejich nové modely pojedou maximálně 180 km/h

Značky Alpine se nová omezení nedotknou. Dacie a Renaulty budou také sbírat data o řidičích
26.04.2021 13:33
|
4

Pozor na rychlost a další přestupky. Policie chystá velkou dopravní akci. Bude všude

Letošní dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon proběhne ve středu 21.4.2021
20.04.2021 10:40
|
13

Startovací kabely jsou pasé. Powerbanka nahodí totálně mrtvé auto. Klidně několikrát

Stačí správně připojit, nastartovat a může se jet. Promyšlená krabička dobije i mobil a má svítilnu
15.09.2021 15:25
|
60

Plošná třicítka v Praze je snem řady aktivistů. Městu by ale přinesla jen absolutní chaos

V Paříži zavedli maximální rychlost 30 km/h. Hned se začalo mluvit o tom, zda by to nešlo i v Praze
14.09.2021 19:43
|
2
Reklama

Porsche má plán na záchranu před vynucenou elektromobilitou. Staví továrnu na syntetické palivo

Dny vozů se spalovacími motory ještě nemusí být sečteny. Umělý etanol bude vznikat ekologicky
14.09.2021 12:49
|
0

Poprvé za volantem nové Dacie Duster. Jediná změna z ní dělá auto, které budete milovat

Duster ukázal adrenalin v terénu. Popasoval se s třicetistupňovým náklonem i křížením náprav
11.09.2021 19:44
|
12
Reklama
Autosalon TV