Reklama
Řidičův chleba

Zpackané pruhy v Podolí ukazují, jak Praha tlačí cyklistiku. Po kritice je opět přemalovala

Značení vzniklo jen několik metrů od oblíbené cyklostezky. Zmateni jsou řidiči i cyklisté
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon

Přemalovávání dopravního značení se pomalu stává symbolem současné vlády na pražském magistrátu v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem a náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem. Dokazují to změny na podolském nábřeží, kde Praha namalovala bizarní cyklopruh bez označení a zúžila jeden jízdní pruh pro auta na pouhých 190 cm. Tím zmátla řidiče i cyklisty, protože pruh vznikl jen několik metrů od populární cyklostezky. Teď se značení mění.

Je to něco bílého

Na problém upozornila před několika dny Česká televize. „Je tam namalováno něco bílého, ale nikomu není jasné, co to je,“ komentoval v reportáži dopravní situaci Petr Vomáčka z Besipu, což je oddělení ministerstva dopravy pro silniční bezpečnost. Když redaktor změřil pravý jízdní pruh, ze kterého se ukrajovalo pro cyklistický, konstatoval, že se do něj legálně nevejde žádné současné auto. Mohla by tu projet tak Škoda Felicia, která je už ale v pražském provozu spíš raritou.

Podle magistrátu je vše v pořádku. „Jde o zrychlení a zefektivnění dopravy, protože po nových úpravách je možné, aby jeli cyklista a dvě vozidla vedle sebe v jízdních pruzích,“ odpověděl České televizi mluvčí Vít Hofman. Argument s felicií odmítl. Záběry ČT z místa ukázaly, že někteří řidiči jedou v pravém pruhu, ale zasahují i do cyklistického. Pokud by zranili člověka na kole, byli by zřejmě označeni za viníka.

Redaktor v reportáži také upozornil, že se i v prázdninovém provozu v místě tvoří v době špičky kolony. Jen několik metrů odtud přitom vede oblíbená cyklostezka, ta je ale pod Hofmana příliš vytížená a dochází tam ke střetů cyklistů s pejskaři. Nové cyklopruhy, za které jen loni vydala Praha 170 milionů korun, jsou využívané jen sporadicky. „Někde jsme na jediného cyklistu čekali desítky minut,“ konstatoval jízlivě redaktor ČT.

Přemalované pruhy a ještě větší zmatek

Autosalon se krátce po reportáži po podolském nábřeží projel. Zjistil přitom, že magistrát po kritice pruhy mírně přemaloval a změnil značení. Objevily se tu nové dopravní značky a červené plochy na silnici zvýrazňující cyklopruh. Situace je ale dál i pro cyklisty poměrně zmatečná.

Pokud jede z centra od Vyšehradského tunelu, může si vybrat, zda pojede po staré stezce na chodníku, nebo po nové na silnici. Ta je ale značena jen bílými pruhy, navíc je neobvykle široká. Auta, která dřív jela vedle tramvajových kolejí, navíc nyní posílá do střetu s MHD. Zde by mohlo docházet ke zdržení a hrozí i kolize.

V oblasti zastávky Podolská vodárna je cyklopruh řádně označený. O pár metrů dál je ale vtěsnaný mezi jeden automobilový jízdní pruh a parkovací místa. Tady by mohlo dojít k nehodám nejen při parkování nebo vyjíždění aut, ale i při vystupování řidiče nebo cestujících sedících vzadu vlevo.

Někde je, někde zmizí

V úseku poblíž plaveckého stadionu pokračuje cyklopruh bez označení, aby před křižovatkou s ulicí Jeremenkova úplně zmizel. Cyklista se tak najednou ocitne mezi auty, která dostala dva pruhy a příliš místa mezi sebou nemají. Pak cyklopruh vůbec neexistuje, aby se někde v místech za čerpací stanicí MOL zase náhle objevil. Jsou teď dva standardní pruhy pro auta a jeden zúžený cyklistický. Na silnici je přitom ještě patrné původní značení, za které ČT magistrát kritizovala. Alespoň v tomto místě se řešení našlo.

Není to poprvé, co Praha po kritice změnila dopravní značení. Před několika měsíci nastal podobný problém na Plzeňské ulici nedaleko nemocnice Motol, kde Praha zrušila jeden jízdní pruh a tím preferovala cyklisty nejen na úkor osobních aut, ale i sanitek. Že magistrát tlačí cyklistiku není tajemstvím. Jeho současné vedení patří mezi příznivce tohoto druhu dopravy a je nakloněno sdružení Auto*Mat. To má v magistrátním odboru pro cyklistickou dopravu své členy, od nichž vychází návrhy na změny dopravního značení.

Diskuze

Fr_von_Dr - 02.08.2021 12:14:14
Dalo by to shrnout: Cyklisté, chodci, telefonisté a pejskaři jsou k sobě tak bezohlední, že nemůžou sdílet jednu 2m širokou komunikaci, tak musíme omezit autodopravu. Když doktor a odborník přes odpad řídí dopravu v Praze...
Miroslav - 02.08.2021 12:28:18
tak obecně platí, že řidič nemá užívat tram pás. Jel bych tedy vpravo, což je obvyklé.

Senátoři vrátili poslancům návrh na rozestupy řidičů a cyklistů. Nelíbily se jim vysoké sankce

Původně se čekalo, že Senát novelu zákona zcela smete ze stolu
10.06.2021 16:28
|
6
Reklama

Nehody cyklisty a auta generují i miliónové škody, byť to není zjevné. Někdy je lepší volat policii

Cyklisté nemají povinné ručení. Většinou vše musí hradit z vlastní kapsy
18.05.2021 08:00
|
1

Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
27

Poškozenou pneumatiku musí vždy nahradit dvě. Jinak to dopadne špatně, ukázal test

Polská asociace otestovala chování vozu, který měl vpředu jednu gumu novou a jednu starou
17.09.2021 07:38
|
1

Startovací kabely jsou pasé. Powerbanka nahodí totálně mrtvé auto. Klidně několikrát

Stačí správně připojit, nastartovat a může se jet. Promyšlená krabička dobije i mobil a má svítilnu
15.09.2021 15:25
|
66
Reklama

Plošná třicítka v Praze je snem řady aktivistů. Městu by ale přinesla jen absolutní chaos

V Paříži zavedli maximální rychlost 30 km/h. Hned se začalo mluvit o tom, zda by to nešlo i v Praze
14.09.2021 19:43
|
2

Porsche má plán na záchranu před vynucenou elektromobilitou. Staví továrnu na syntetické palivo

Dny vozů se spalovacími motory ještě nemusí být sečteny. Umělý etanol bude vznikat ekologicky
14.09.2021 12:49
|
1
Reklama
Autosalon TV