Reklama
Řidičův chleba

Zpackané pruhy v Podolí ukazují, jak Praha tlačí cyklistiku. Po kritice je opět přemalovala

Značení vzniklo jen několik metrů od oblíbené cyklostezky. Zmateni jsou řidiči i cyklisté
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon

Přemalovávání dopravního značení se pomalu stává symbolem současné vlády na pražském magistrátu v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem a náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem. Dokazují to změny na podolském nábřeží, kde Praha namalovala bizarní cyklopruh bez označení a zúžila jeden jízdní pruh pro auta na pouhých 190 cm. Tím zmátla řidiče i cyklisty, protože pruh vznikl jen několik metrů od populární cyklostezky. Teď se značení mění.

Je to něco bílého

Na problém upozornila před několika dny Česká televize. „Je tam namalováno něco bílého, ale nikomu není jasné, co to je,“ komentoval v reportáži dopravní situaci Petr Vomáčka z Besipu, což je oddělení ministerstva dopravy pro silniční bezpečnost. Když redaktor změřil pravý jízdní pruh, ze kterého se ukrajovalo pro cyklistický, konstatoval, že se do něj legálně nevejde žádné současné auto. Mohla by tu projet tak Škoda Felicia, která je už ale v pražském provozu spíš raritou.

Podle magistrátu je vše v pořádku. „Jde o zrychlení a zefektivnění dopravy, protože po nových úpravách je možné, aby jeli cyklista a dvě vozidla vedle sebe v jízdních pruzích,“ odpověděl České televizi mluvčí Vít Hofman. Argument s felicií odmítl. Záběry ČT z místa ukázaly, že někteří řidiči jedou v pravém pruhu, ale zasahují i do cyklistického. Pokud by zranili člověka na kole, byli by zřejmě označeni za viníka.

Redaktor v reportáži také upozornil, že se i v prázdninovém provozu v místě tvoří v době špičky kolony. Jen několik metrů odtud přitom vede oblíbená cyklostezka, ta je ale pod Hofmana příliš vytížená a dochází tam ke střetů cyklistů s pejskaři. Nové cyklopruhy, za které jen loni vydala Praha 170 milionů korun, jsou využívané jen sporadicky. „Někde jsme na jediného cyklistu čekali desítky minut,“ konstatoval jízlivě redaktor ČT.

Přemalované pruhy a ještě větší zmatek

Autosalon se krátce po reportáži po podolském nábřeží projel. Zjistil přitom, že magistrát po kritice pruhy mírně přemaloval a změnil značení. Objevily se tu nové dopravní značky a červené plochy na silnici zvýrazňující cyklopruh. Situace je ale dál i pro cyklisty poměrně zmatečná.

Pokud jede z centra od Vyšehradského tunelu, může si vybrat, zda pojede po staré stezce na chodníku, nebo po nové na silnici. Ta je ale značena jen bílými pruhy, navíc je neobvykle široká. Auta, která dřív jela vedle tramvajových kolejí, navíc nyní posílá do střetu s MHD. Zde by mohlo docházet ke zdržení a hrozí i kolize.

V oblasti zastávky Podolská vodárna je cyklopruh řádně označený. O pár metrů dál je ale vtěsnaný mezi jeden automobilový jízdní pruh a parkovací místa. Tady by mohlo dojít k nehodám nejen při parkování nebo vyjíždění aut, ale i při vystupování řidiče nebo cestujících sedících vzadu vlevo.

Někde je, někde zmizí

V úseku poblíž plaveckého stadionu pokračuje cyklopruh bez označení, aby před křižovatkou s ulicí Jeremenkova úplně zmizel. Cyklista se tak najednou ocitne mezi auty, která dostala dva pruhy a příliš místa mezi sebou nemají. Pak cyklopruh vůbec neexistuje, aby se někde v místech za čerpací stanicí MOL zase náhle objevil. Jsou teď dva standardní pruhy pro auta a jeden zúžený cyklistický. Na silnici je přitom ještě patrné původní značení, za které ČT magistrát kritizovala. Alespoň v tomto místě se řešení našlo.

Není to poprvé, co Praha po kritice změnila dopravní značení. Před několika měsíci nastal podobný problém na Plzeňské ulici nedaleko nemocnice Motol, kde Praha zrušila jeden jízdní pruh a tím preferovala cyklisty nejen na úkor osobních aut, ale i sanitek. Že magistrát tlačí cyklistiku není tajemstvím. Jeho současné vedení patří mezi příznivce tohoto druhu dopravy a je nakloněno sdružení Auto*Mat. To má v magistrátním odboru pro cyklistickou dopravu své členy, od nichž vychází návrhy na změny dopravního značení.

Diskuze

Honza - 06.04.2022 12:20:31
Tak špatně, jako v Praze se jedí málokde. Riziko neosvětlených cyklistů a koloběžkářů a je obrovské. Obdivuji řidiče autobusů a tramvají. Vždy si odechnu, když bez nehody z Prahy vyjedu. I v takové Neapoli se jezdí lépe !
Laďa - 29.11.2021 15:29:08
Tak dlouho se bude cyklistům ustupovat až i místo aut se zásobováním budou jezdit rikši ?

Senátoři vrátili poslancům návrh na rozestupy řidičů a cyklistů. Nelíbily se jim vysoké sankce

Původně se čekalo, že Senát novelu zákona zcela smete ze stolu
10.06.2021 16:28
|
6
Reklama

Nehody cyklisty a auta generují i miliónové škody, byť to není zjevné. Někdy je lepší volat policii

Cyklisté nemají povinné ručení. Většinou vše musí hradit z vlastní kapsy
18.05.2021 08:00
|
1

Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
28

Kvíz: Škoda Octavia letos slaví 65 let. Víte, bez jaké výbavy se museli obejít první majitelé?

Kdy se začala vyrábět a jak dlouho v prodeji vydržela? I na to se ptáme v tomto kvízu na neděli
14.07.2024 10:03
|
1

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0
Reklama

Stylové SUV Renault Rafale je v Česku. Vypadá mnohem dráž, než ve skutečnosti stojí

K mání je zatím s jedním hybridním pohonem. Brzy ale přijde extra výkonná verze do zásuvky
11.07.2024 08:01
|
11

Za volantem nesmí být nuda, řekla si Honda a představila kupé Prelude. Prohlédli jsme si ho

Budoucnost není jen čistě elektrická. O zábavu se má postarat hybridní systém pod kapotou
08.07.2024 10:00
|
0
Reklama
Autosalon TV