Reklama
Řidičův chleba

"Tohle tam nějak narveme." Češi často při převozu nakoupeného nábytku riskují život

Po uvolnění karanténních pravidel vzali Češi útokem hobbymarkety i obchody s nábytkem
Zdroj: ÖAMTC

Nejsou to samozřejmě jen Češi, kdo si často plete osobní auto s dodávkou a snaží se v něm od obchodů s nábytkem převést svůj nákup. Jen málokdo si při výběru nábytku dokáže představit reálné rozměry rozložených dílů a kapacitu svého auta. Na parkovištích jsou tak k vidění někdy až komické scénky připomínající hru Tetris, kdy se nadšení majitelé nového kusu nábytku snaží tento v rozloženém stavu doslova narvat do auta. Ano, bylo by to úsměvné, pokud by to zároveň nebylo mimořádně nebezpečné, jak dokazuje cresh-test rakouského autoklubu ÖAMTC. 

45 km/h = volný pád z osmi metrů

K názornému testu posloužily dva identické vozy Volkswagen Golf Variant páté generace. V jednom z aut byl rozměrný náklad bez jakéhokoliv zajištění, v tom druhém naopak upoután byl. Cílem testu bylo zjištění rozdílu při nárazu v poměrně nízké rychlosti 45 km/h. A rozdíl je to dramatický. V prvním případě se totiž těžké díly nábytku v krabicích změnily v silný lis, který natlačil přední sedadla i s posádkou až k palubní desce a volně uložené další předměty a menší krabice udeřily posádku tvrdě do hlavy. V realitě by byly výsledkem velmi těžká až smrtelná zranění. To vše při městské rychlosti pouhých 45 km/h, která však při nárazu odpovídá volnému pádu z osmi metrů! 

Ani zajištěný náklad z osobáku dodávku neudělá

Druhá nárazová zkouška s identickým nákladem a se stejnou metodikou proběhla u vozu, v němž byly transportované předměty maximální možnou měrou upevněny a menší předměty byly zajištěny tak, aby nemohly při nárazu volně "poletovat" interiérem. Použita byla i dělicí ochranná síť upevněná za předními sedadly. To vše sice výrazně pomáhá snížit riziko ohrožení cestujících vpředu, ale k vyloženě bezpečnému převozu rozměrného a těžkého zboží má i toto řešení daleko. V testovaném voze byl náklad o hmotnosti 145 kilogramů, který na upevňovací popruhy během nárazu působil hmotností 7 tun, což mají samozřejmě popruhy problém zvládnout. 

TIP PRO PŘEVOZ TĚŽKÉHO NÁKLADU

Pokud máte těžký náklad v kufru a přitom jste nemuseli sklápět opěradla zadních sedadel, použijte na zadních sedadlech bezpečnostní pásy, i když na nich nikdo nesedí. V případě nárazu i ony pomohou zamezit (či alespoň omezit) vylomení zadních opěradel působením sil ze zavazadlového prostoru.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 15.06.2020 13:35:39
PRIJEDULI K LOBBYMARKETU SUPERSPORTEM !!!! VETSINOU MAM DOPRAVU NAKUPU ZDARMA !!!! NEZ SI ZABLBNU NA OKRUHU A VRATIM SE !!! MAM MATROS DOMA !!!! CESI TO RESI JINAK !!!! NEZAPOMENTE NAKLAD UKOTVIT CHEMICKOU KOTVOU !!!! PREBLIJETE SMRAD SVEHO STROMECKU VUNE
baf - 17.06.2020 11:17:46
pichav jsi nudny s temi blaboly

Tohle není crash test! Takhle v reálném světě vypadá čelní střet dvou aut

Senior ve škodovce nedal přednost protijedoucímu autu. Jeho řidič už neměl šanci jakkoliv reagovat
09.04.2020 10:33
|
5
Reklama

Crash test proměnil psa v hrocha

Stále častěji s sebou lidé na dovolenou berou i své psí miláčky. Málokdo si už ale uvědomí, co dokáže způsobit nepřipoutání psa ve vozidle.
09.08.2018 11:14
|
0

Opel Astra Sports Tourer má pro případ defektu vychytávku, která zatím konkurenci vůbec nenapadla

Velký kufr kombíku však nabízí i další praktická řešení uspořádání díky variabilní podlaze
03.12.2021 09:43
|
6

Na tyto prvky výbavy nejčastěji lákají prodejci ojetin, i když je auto ve skutečnosti vůbec nemá

Koupě ojetiny je džungle, ve které je nutné se dobře vyznat - třeba i díky tipům, jak nenaletět
02.12.2021 16:42
|
2
Reklama

Mezi desítkou nejprodávanějších SUV na světě je i auto z Česka. Škodovka to ale není

Žebříček TOP10 opanují asijští výrobci, jejich hegemonii narušuje jen jedna evropská značka
01.12.2021 14:08
|
1

Průzkum mezi majiteli elektromobilů odhalil závažné problémy. Stěžují si i přesvědčení a neochvějní

Cesta k pohodovému a rychlému dobíjení na cestách bude ještě trnitá, ukazuje dotazník ADACu
25.11.2021 18:45
|
29
Reklama
Autosalon TV