Reklama
Ojetiny

Bazar: BMW řady 5 G30 (od 2017). Oblíbený bavorák je předurčen k dlouhým cestám

Je elegantní, silný a jízdně atraktivní. Sen mnoha řidičů se ale může proměnit v noční můru
Zdroj: Tiskový servis BMW

BMW řady 5 generace G30/G31 je v bazarech žádaným artiklem, neboť v případě výběru pěkného kusu získá majitel důstojný manažerský vůz, s nímž je radost jezdit. Ani této modelové řadě se však nevyhnuly problémy a kromě nich je nutné být i ve střehu ohledně najetých kilometrů. Právě kvůli tomu, že se s pětkovým bavorákem často jezdí dlouhé vzdálenosti, bývá terčem podvodníků, kteří se snaží auto mladit úpravou najetých kilometrů. Jak tuto modelovou řadu hodnotí statistiky německých stanic technické kontroly, které jsou uveřejňovány v publikaci TÜV Report?

Široká nabídka motorů a verzí

BMW řady 5 se v generaci G30 (sedan) a G31 (kombi-Touring) představilo v roce 2017 a rychle díky svému odladěnému podvozku získalo téměř patent na vítězství ve srovnávacích testech. K jeho silným stránkám patřila také opravdu široká paleta pohonných jednotek, možnost verze 4x4 i celá spousta sportovních verzí či úprav. U této modelové řady jsou tradičně velmi oblíbené šestiválce, zejména pak turbodiesel ve verzi 530d. Komu tento motor nestačil, mohl volit provedení 540d, popř. vrcholnou verzi 550d, u které vám ale každý majitel řekne, že umí být servisně velmi náročná a z hlediska spolehlivosti dost riziková. Turbodiesely tak u BMW mají buď jedno, dvě nebo dokonce čtyři turbodmychadla - a čím více jich je, tím více problémů hrozí.

U benzinových motorizací se do popředí zájmu dostala především verze 540i, popř. její plug-in hybridní odnož (od roku 2020) 545e. Vrcholem nabídky pak byly vozy poháněné famózním osmiválcem V8 v provedeních 550i, popř. M5. Ale ty jsou z hlediska bazarových aut víceméně samostatnou kapitolou.

Některé problémy i u mladších vozů

BMW řady 5 je v principu spolehlivým vozem, u něhož byste neměli narazit na problémy s brzdami, výfukovým potrubím či osvětlením. U všech těchto oblastí se drží v nadprůměru v dané třídě, a to bez ohledu na stáří vozu. U zánovních aut do pěti let stáří si pak vede dobře i v oblasti podvozku, a zde se situace s přibývajícími lety výrazně zhoršuje, zejména v oblasti odpružení a tlumení, přičemž problémů nebývá ušetřeno ani zavěšení kol a řízení. Nemilým překvapením jsou pak úniky oleje, které jsou nečekaně patrné už při první technické kontrole, tedy u aut zhruba tři roky starých.

Potěšující je obecně funkčnost infotainmentu iDrive, který je u oproti předchozí generaci výrazně intuitivnější. Stejně tak se u této modelové řady zlepšila kvalita materiálů i jejich zpracování, takže se při dlouhých cestách posádka cítí dobře. tedy, pokud nesedí vzadu někdo vyšší, neboť místa na nohy zde není, navzdory rozměrům karoserie, na rozdávání. 

Silné stránky

Manažerský bavorák je přímo předurčen k polykání dlouhých vzdáleností, kdy nabídne jisté jízdní vlastnosti a vysoký cestovní komfort. Při výběru ojetiny potěší i široká nabídka motorů od úsporné verze 520d až po osmiválec V8 (462 k) ve verzi 550i, popř. M5/M5 Competition (600/625 k).

Slabiny

Ani BMW řady 5 se nevyhýbají problémy, a tak byly v minulosti svolávací akce související s časováním ventilů Vanos u šestiválců, auto má rovněž častější problém s úniky oleje či netěsnostmi u modulu zpětného vedení výfukových plynů.

Co lze vyčíst z databáze?

PODVOZEK

Rez na podvozku u BMW řady 5 nepředstavuje žádný velký probém a ve statisticky rozumných mezích se drží i zavěšení kol a mechanika řízení. U starších a ojetěších vozů bývá problémem s tlumiči a odpružením.

SVĚTLA

Se světly nejsou u této modelové řady problémy, a to bez ohledu na to, jaký tym světelného zdroje si majitel zrovna vybral. Jízda v noci je bezpečná, sovětelné dostatečné.

BRZDY

Brzdy bývají u ojetých vozů zralé spíše na výměnu, ale ani ne tak z důvodu jejich nekvality, ale kvůli vysokým kilometrovým nájezdům a trochu dynamičtějšímu jízdnímu stylu řidičů. S brzdovou soustavou není principiální problém.

MOTORY/EMISE

Zatímco s výfukovým potrubím není u této modelové řady žádný významnější problém, překvapující jsou časté úniky oleje z motoru či převodovky,a  to i u vcelku zánovních aut se stářím 2-3 roky.

VERDIKT

BMW řady 5 může být skvělým autem, ale také továrnou na problémy, jejichž řešení nemusí být zrovna levné. Spousta exemplářů má opravdu hodně najeto a překvapuje uniky oleje  už při první technické kontrole. Pokud ale máte udržované auto s rozumným nájezdem a osvědčeným motorem, čeká vás spousta příjemně strávených kilometrů za volantem. 

Zdroj: TÜV Report 2023

Reklama
Reklama

Diskuze

Jiří Dvořák - 07.05.2024 11:44:38
Mám BMW 530 d z roku 2019 v ceně 2,4 mil Kč. Je to již mé 4. bmw, ale nejhorší. Když pominu svlávácí akce , tak nutné opravy : v 60 tis. km klika u řidiče , V 90 tis. km rozbité turbo, v 11O tis. km páčka přepínače světel, v 125 tis Kč alternátor a motor

BMW ukázalo svou budoucnost v podobě Neue Klasse X a prozradilo detaily o cenové politice

V rámci sledování výroční konference byla možnost vyzpovídat i českého ředitele Macieje Galanta
21.03.2024 12:55
|
0
Reklama

První dojmy: Nové BMW X2 je lepší a prostornější. Elektromobil je za podobnou cenu jako benzin

Poprvé jsme usedli za volant nového kompaktního SUV kupé s elektrickým pohonem
17.03.2024 18:33
|
0

Evropským autem roku je Renault Scenic. Ve finále porazil BMW řady 5 i vůz čínské značky

Finále přineslo velmi těsný souboj mezi BMW 5 a Renaultem Scenic. BYD dostal body v Irsku
26.02.2024 08:21
|
4

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
14

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV