Reklama
Řidičův chleba

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
Zdroj: Tiskový servis Porsche

Mezi exkluzivními historickými vozy se točí spousta peněz, a tak není divu, že tento byznys přitahuje i ty, kteří nemají úplně čisté úmysly. Po nedávné kauze s falšováním původu historických Mercedesů otřásá německou veteránskou scénou další skandál. Na lavici obžalovaných usedli tři lidé, kteří se měli v uplynulých letech dopustit podvodu a zfalšovat identitu víc než dvou desítek historických vozů, mezi kterými nechyběly ani modely 911 nebo 917.

Jak znalec Porsche sešel z cesty

Příběh Aachenské restaurátorské dílny, s níž se dal do holportu i Jürgen Barth, zní natolik neuvěřitelně, až to vypadá, že bude pravdivý. Vše nasvědčuje tomu, že Jürgen Barth zneužil svůj mimořádně detailní historický archiv a znalosti k tomu, aby pomohl zfalšovat původ celé řady veteránů Porsche, jež byly prodány důvěřivým majitelům za miliony eur. Z dříve váženého odborníka na Porsche se nyní podle německého Handelsbalttu stala nežádoucí osoba a automobilka se dokonce přidala k žalující straně jako další poškozený subjekt.

Jürgen Barth přitom v roce 1977 vyhrál Le Mans s Porsche 936 Spyder, pracoval v tiskovém oddělení značky, vedl Porsche Muzeum, napsal několik knížek o historii Porsche a dokonce znal osobně Ferryho Porsche. Základním kamenem jeho podvodu se však stal mimořádný historický soukromý archiv, který Jürgenovi předal jeho otec, rovněž závodník v Le Mans, Edgar Barth. Díky tomu měl jeho nezbedný syn k dispozici kompletní informace o všech závodních vozech, které Porsche kdy vyrobilo, a to dokonce seřazených podle výrobních čísel. Mluvilo se o nejspeciálnějším archivu Porsche na světě. A odtud už byl evidentně jen krůček k tomu, aby Jürgena začaly svrbět prsty...

Ze sešrotovaných aut fungl nové veterány

Jak už to tak bývá, právní bitva bude asi poměrně dlouhá a náročná na dokazování. Pravdou ale je, že německá policie sbírala důkazy včetně odposlechů (mimochodem speciální skupina měla jméno „Ferry“) už někdy od roku 2018/2019. Podle všeho má k dispozici mimo jiné i odposlechy, na nichž Barth spřádá plány s Uwe Niermannem, majitelem restaurátorské dílny, na úpravu historického původu vozu Porsche 550.

Jürgen Barth se obhajuje tvrzením, že historické závodní vozy nikdy nebyly skutečně historické, protože u nich docházelo k různým poškozením, únavě materiálu atp., takže je běžnou praxí, že se u nich měnily i poměrně zásadní komponenty jako podvozkové rámy, převodovky či motory. Ohání se tím, že i Porsche samotné v osmdesátých letech tyto díly normálně samostatně prodávalo.

Jenže tak jednoduché to mít Barth určitě nebude. Jsou totiž doložené případy, které dokazují, že některé vozy existovaly víckrát, než byly vyrobeny, popř., že se z totálních havárií a sešrotovaných aut jakoby zázrakem zrodily fungl nové exempláře, jimž byla  „implantována“ původní historie. Příkladem je třeba Porsche 917-043 ve speciální „Hippie“ lakování, které mělo v roce 1970 na Hockenheimu totálku. Jenže dnes existují minimálně hned tři kusy tohoto závodního vozu s typickým nezaměnitelným designem. A jeden z nich nabízel Niermann jistému brazilskému sběrateli, což ho mimochodem přivedlo na čtyři měsíce do vězení. 

A za mříže si povedená kvítka možná ještě sednou. Původní proces, který byl koncem roku 2021 přerušen, totiž letos v únoru opět ožil a až do 6. června 2024 jsou naplánovány čtyři slyšení. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Hrubis mezi prvními otestoval nové Porsche Panamera. Pětimetrovou limuzínu vzal na závodní okruh

Pro televizní Autosalon jsme vyzkoušeli jízdní vlastnosti novinky pod horkým španělským sluncem
10.04.2024 16:34
|
0
Reklama

První zkušenosti s novým Porsche Macan. Jezdí zatraceně dobře, driftuje i brodí

Jako první v Česku jsme si vyzkoušeli elektrické SUV, které přijde na trh až v roce 2025
14.12.2023 12:35
|
1

Takto vypadá nové Porsche Panamera. Má plno obrazovek, čtyři hybridy a vzduchový podvozek

Třetí generace manažerského sedanu změnila střih karoserie jen mírně, přibylo ale dost techniky
24.11.2023 17:30
|
1

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3

Automobilky vymýšlí, jak podojit zákazníky. Půjdou cestou předplacených služeb, ale nebude to snadné

Pokud má pro řidiče služba skutečnou přidanou hodnotu, je ochoten za ni zaplatit
19.05.2024 18:57
|
0
Reklama

Komentář: Amerika zavřela dveře levným čínským elektromobilům. Evropa to bude muset udělat také

100% clo na čínské elektromobily má ochrání americké výrobce. Znamená ale také obchodní válku
16.05.2024 14:07
|
14

Tyto modely vás často nechají ve štychu. Nejméně spolehlivé desetileté ojetiny střední třídy

Statistiky německého autoklubu hovoří jasně. Tato čtyři auta z roku 2014 raději nechte v bazaru
07.05.2024 14:09
|
2
Reklama
Autosalon TV