Reklama
Bonusy k TV pořadu

Land Rover Defender - Legenda žije dál. Ano, či ne?

Defender má v automobilové historii obrovské jméno. Jak na něj navazuje nový pokračovatel?

Defender, v automobilové historii jedno z obrovských jmen. Po oznámení ukončení výroby se s touto informací někteří motoristé jen těžko dokázali vyrovnat. Chvíli na to byla ale oznámena výroba “pokračovatele” legendárního jména.

Design

Dle mého, aby se výroba mohla odsouhlasit, musel se výrazným způsobem posunout design k současným všeobecným trendům, ale i k rukopisu značky. Ať si kdo chce co chce říká, obal prodává.

Na první pohled auto vypadá charismaticky, ale jako laik nevidím moc designových odkazů na legendu. Snad jen boční siluetu a zadní partie. Jako celek se však nový Defender designérům moc povedl a dají se očekávat zajímavá prodejní čísla.

Interiér

Uvnitř vozu je všechno zcela jinak. Řidič nesedí nalepený na dveřích a má dostatek prostoru pro levou ruku. Nový Defender v testované specifikaci se stává spíše luxusním strojem, než drsným pracantem. Celá palubní deska je velmi chytře vymyšlená. Designérům se povedl jeden úžasný kousek. Šokovat barevnou kombinací. Řekněte sami, kdyby vám někdo ukázal fotku interiéru, troufli byste si říct, že jde o produkční model. Já bych tvrdil, že jde o velmi odvážný koncept.
Reklama

Motorizace

Čtyřválcový dieselový dvoulitr. Když jsem se to v technické specifikaci dočetl, považoval jsem motor za výsměch. Cože?! Defender a jen s dvoulitrem. Bál jsem se, že nebude stačit ani na silnici, co teprve ten průšvih v terénu.

První kilometry dávají najevo, že motor je dostatečně dimenzovaný a není to ani na úkor spotřeby. Pozitivem také je, že osmistupňový automat sází jednotlivé rychlosti naprosto nepostřehnutelně.

Jízda na silnici

Tady se jízdní vlastnosti oproti předchůdci posunuly o několik světelných let kupředu. Vše funguje, jak jsem zvyklý z moderních SUV. Naprosto sebejisté chování. V zatáčkách novému Defenderu nevadí ani vyšší nájezdová rychlost. Jakmile se s autem dostanu nad 35 km/hod, vytrácí se zvuk dieselového motoru a ingot je nečekaně komfortní.

To bude jeho velkou devizou. Spousta lidí si dnes kupuje podobná auta do městských džunglí. Nový Defender je velkým adeptem na to, že se v mnoha případech stane zajatcem městských ulic. Majitelům se odmění chlapácky černým vzhledem oproti uhlazeným a nabubřelým Range roverům.

Jak obstojí v terénu?

Z předchozím modelem jsem v terénu zažil své. Jak jsem se dostal do terénu, defík nabral na jistotě. Ovšem veškerý komfort byl tatam.

První sjezd s novým defenderem do terénu jasně říká, když nezapadneš, projedeš všechno. Pořád jsem měl pochyby o motoru, zda mě někde nenechá. Bál jsem, abych někde novince nepřivodil šrám. Strach a pochyby byly zbytečné. V Hummer centru u hradecké dálnice jsme spolu projeli všechno, co jsem si usmyslel. Mnohdy jsem se bál, zda se na nějakém zlomu neposadím na břicho. Občas trnu hrůzou, zda nedrbnu přední, či zadní částí.

Zbytečně. Při prohlížení natočených materiálů vidím, že má defender veliké rezervy.

Moje resumé

Nový Defender se povedl. Osloví designem, komfortem, ale i svými schopnostmi na silnici a mimo ni. Zarytí offrouďáci nejspíš budou mít zkraje pochyby o životnosti a funkčnosti. To první nejsem schopen posoudit, ale to druhé ano.

Stále je to skvělý základ pro expediční auto. S novým defenderem nebude posádka již tak vyklepaná a unavená. Za mě BRAVO, tohle auto se povedlo a pokud ho nezařízne EU, tak nám legenda jménem Defender může žít ještě pěkně dlouho.

Kompletní test uvidíte ve středu večer od 20:15 v Autosalonu na Prima COOL.
Reklama

Diskuze

Petr - 16.09.2020 21:25:55
Určitě povedené auto, ale za mne určitě né defender, jednoho farmáře, jednu společnost pracující v terénu, lékařské, záchranné a podobné služby, hasiči, policie, a jakákoliv armáda světa? Jak to ty kámoši v Africe budou spravovat? Auto krásný, NODEFENDER
d@rkWolf - 16.09.2020 21:41:00
Nebrat. Jeep C7 rulezzz, nejlepší auto/motorka je bez elektriky.

Defender Works V8 oslavuje 70. výročí značky Land Rover. Sběratelská edice 150 kusů modelu Defender nese označení 70th Edition.

Vysoce výkonná verze ikonického Defenderu s osmiválcovým motorem byla speciálně vyrobena k oslavě 70. výročí značky Land Rover v roce 2018.
17.01.2018 15:10
|
0
Reklama

Do aukce jde filmový Land Rover Defender. Proháněl Jamese Bonda

Pokud nemáte 6. srpna co dělat, můžete vyrazit do Londýna na aukci pořádně drsného „defíka“, který si zahrál jednu ze záporáckých automobilových rolí v poslední bondovce s názvem Spectre.
31.07.2017 08:48
|
0

Drsný zvenku, luxusní uvnitř. Stylový expediční Defender

Land Rover Defender už se sice nevyrábí a nové generace se dočkáme až za nějaký čas, pořád je to však vyhledávaný cíl úpravců a milovníků značky obecně. Z původně jednoduchého pracovního nástroje se postupně stala podobná terénní stylovka jako Mercedes-Benz třídy G.
19.07.2017 04:00
|
0

Škoda Scala G-TEC na plyn je mi sympatičtější než protlačovaná elektřina. Dojezd má ale také malý

Auta na stlačený zemní plyn (CNG) opakovaně vyhrávají testy o nejeekologičtější pohon
11.12.2020 15:06
|
2

Nejmenší z rodu stuttgartských SUV je šikovným vykonavatelem mnoha denních úkolů

Mercedes svými esúvéčky doslova zahltil trh. Nejskromnější v řadě je kompaktní model GLA
30.11.2020 10:16
|
3
Reklama

Testovali jsme Škodu Superb z roku 1939. Při každém výjezdu se pojišťuje na astronomickou částku

Limuzína z první poloviny minulého století strčí v některých ohledech současného Superba do kapsy
25.11.2020 10:44
|
11

Španělé na svět přivedli auto plné emocí. Cupra Formentor bojuje proti ekošílenství

Nové SUV není jen přiostřený seat. Vyniká hlavně designem a vyladěnou technikou.
11.11.2020 13:00
|
7
Reklama
Autosalon TV